Ana sayfa Genel PTT Genel Müdürünün 60 Danışmanı Olduğu İddiası

PTT Genel Müdürünün 60 Danışmanı Olduğu İddiası

2781
0
ptt genel müdürü

PTT Genel Müdürünün 60 danışmanı iddiasını araştırdık;

Geçtiğimiz günlerde bir Facebook sayfasında yapılan paylaşıma göre, PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik’in 60 danışmanı olduğu iddia edildi. İddia aslında CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan‘ın TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesiyle gündeme gelmişti.

Ancak PTT Genel Müdürü’nün 60 danışmanının olduğu iddiası doğru değildir.


ptt genel müdürü 60 danışman


CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, önergenin muhatabı olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘a yönelttiği yazılı soru önergesinde, PTT Genel Müdürünün Danışmanı statüsünde kaç danışmanının olduğu, görev nitelikleri ve kullandıkları araçlar hakkında bilgi verilmesini talep etmiştir. Hala işlemde görünen soru önergesine bakanlık tarafından 15.10.2017 tarihinde açıklama yapıldı.

ptt genel müdürü 60 danışman tahsin tarhan
CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan

ptt genel müdürü 60 danışman tbmm soru
Tahsin Tarhan’ın TBMM’ye verdiği yazılı soru önergesi

PTT’de 3 Danışman Var

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan‘ın soru önergesine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre PTT bünyesinde 60 danışman değil 3 danışman yer almaktadır. Ayrıca 3 danışmandan 1’i PTT kadrosunda görev almaktayken diğer 2’si diğer kamu kuruluşlarından geçici görevlendirmeyle PTT bünyesinde çalışmaktadır. Anadolu Ajansı tarafından yayınlanan açıklamanın tamamı ise şu şekildedir:

“PTT, daha çok büyümek ve milletimize daha kaliteli hizmeti sunmak adına sürekli kendisini yenilemekte olan, sadece ülkemizde değil dünyada adından söz ettiren 177 yıllık dev bir milli kuruluşumuzdur. 2016 yılında ülkemizde büyük bir başarıyla gerçekleştirilen 26. Dünya Posta Kongresi neticesinde PTT AŞ, Dünya Posta Birliği İdari Konsey Başkanlığını üstlenmiştir. İdari Konsey, Dünya Posta Birliğinin nihai karar organıdır. Bugün PTT olmadan karar alamayan bir dünya posta sektörü vardır. Halihazırda 40 bin personeli ve yaklaşık 4 bin 500 iş yeri ile hizmet veren PTT’nin hedefi 100 bin personel istihdam etmektir. PTT bünyesinde iddia edildiği gibi 60 değil, 3 danışman görev yapmaktadır. Söz konusu danışmanların 2’si başka kamu kuruluşlarından geçici görevlendirmeyle PTT’ye hizmet vermektedir, diğer 1 danışman ise PTT’nin kadrosu dahilinde görevini yürütmektedir. PTT’de araç tahsisi 237 Sayılı Taşıt Kanununa istinaden belirlenen “PTT AŞ Taşıtların Kullanımı ile Bunları Sürebilecek Personelin Belirlenmesine İlişkin Usul ve Esaslar” uyarınca yapılmaktadır. Şirketimiz diğer tüm iş ve işlemlerinde olduğu gibi araç tahsisinde de ilgili mevzuat hükümleri çerçevesinde titizlikle hareket etmektedir.

PTT ile ilgili gerçeğe aykırı beyanat ve yorumlarla kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği ortadadır. Bu tür asılsız iddialar kuruluşumuzun marka değerini, iş hacmini, halkımız nezdindeki itibar ve güvenini olumsuz yönde etkileyecek, PTT’yi maddi ve manevi zarara uğratacak sonuçlara yol açabilmektedir.”

Kadrolu Danışman Sayısı

Bakanlığın yaptığı açıklamaya göre toplamda 3 danışmanı olan PTT Genel Müdürünün kadrolu danışman sayısı 1’dir. PTT Yönetim Kurulu listesinin olduğu organizasyon şemasında Genel Müdür Danışmanı olarak sadece Müşavir Mustafa Soran‘ın ismi geçmektedir.

ptt genel müdürü 60 danışman organizasyon şeması

 


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1- PTT, 2-Facebook , 3-TBMM, 4-Sözcü, 5-AA

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*