Pire İnsana Geçer Mi?

Pire insana geçer mi?“, “Pire insanda yaşar mı?“, “Pire insana neden gelir?” gibi soruların ve daha fazlasının cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Pire İnsana Geçer Mi?

Evet. Pire, hayvanlardan insanlara geçebilir. Ancak insanlarda uzun süre yaşaması, günümüzde pek rastlanılan bir durum değildir. Çünkü temel hijyen kurallarına uyulduğunda, pireler, insan bünyesinden genellikle temizlenmektedir.

pire insana geçer mi 7

Pirelerin çeşitli türleri vardır. En çok konuşulan pire türleri ise; hayvan piresi ve insan piresidir. Ilık bir ortamı benimsedikleri için, tüyleri çok olan hayvanlarda daha uzun süre yaşarlar. Pire türlerinin çoğunluğu kan ile beslenir. Büyük çoğunlukla pireler, kedi ve köpeklerden, bazı sıcakkanlı hayvanlardan ve insanlardan beslenmektedir. Pireler, uçabilen canlı grubunda yer almamaktadır. Ancak bacak yapıları ve zıplamaya elverişli sistemleri sayesinde, çok yükseğe ya da uzağa sıçrayabilirler. Dolayısıyla insan bünyesine sıçrayan bir pire, insan kanından beslenebilir ve insan bünyesinde yaşayabilir. Pireler, insan bünyesinde elverişli ortamı sağladıkları müddetçe kalabilirler. Bu noktada temel hijyen kuralları çok önemlidir. Hem genel sağlık hem de pire gibi organizmalardan korunmak için, kişisel bakım ve temizliğe özen gösterilmelidir.

Pirelerin ömrü, beslenme, sıcaklık gibi önemli olan koşullara bağlı olarak değişmektedir. İyi beslenen ve elverişli yaşam koşullarına sahip pireler, genellikle 1 – 2 yıl kadar yaşarlar. Kış aylarında ve soğuk mevsimlerde pireye rastlamak zordur. Ancak uygun koşulları sağlarlarsa uzun müddet yaşayabilirler. Beslenmek pireler için çok önemli olsa da, beslenmeden de uzun süre dayanabilecek bir yapıları vardır.

Hayvan Piresi

pire insana geçer mi 6

Kedi ve köpeklerde bulunan pireler tür olarak farklılık gösterse de, özelliklerinin çoğu benzemektedir. Bu yüzden hayvan piresi olarak da genellendirilmektedir. Kedi pireleri, diğer adıyla ctenocephalides felis, koyu kahverengi ya da siyah olur ve dünyanın birçok ülkesinde yaygındır. Adı kedi piresi olsa da, sadece kedi üzerinde yaşamayan bu pire türü, rakunlarda farelerde, kokarcalarda, tilkilerde ve hatta köpeklerde bulunabilir. Türkiye, ABD, Çin, Brezilya gibi ülkelerdeki en yaygın pire türü, kedi piresidir. Köpek piresi (ctenocephalides canis) ise, boyut olarak diğer pire türlerinden daha büyük olup, köpekler dışında koyunlarda, farelerde, tavşanlarda, keçilerde bulunabilir.

pire insana geçer mi 1
Kedi piresi

Hayvan pirelerinin çoğu özellik olarak kuvvetli 6 bacağa sahiptir ve genellikle bakımı iyi yapılmayan hayvanlarda görülür. Ancak bakımı yapılan hayvanlar da pirelerden kurtulamayabilir. Pireler, kedi-köpek hastalıklarını arttırmakta ve tedavi edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Hayvan pireleri, hem tüylü ve ılık ortam istedikleri için hem de kana rahat ulaşabilecekleri için, yerleşmek adına genellikle ilk tercihleri kedi-köpeklerdir. Ancak pireler çok iyi sıçrayabilen canlılardır. Dolayısıyla rahatsız edici bir unsurla karşılaştıklarında, başka hayvanlara ya da insanlara sıçramaları da mümkündür. Kan ile beslendikleri için günümüzde çoğunlukla uzun süreli olmasa da, insan kafasında da bir süre yaşayabilirler.

pire insana geçer mi 2
Köpek piresi

Hayvan pireleri hem çok hızlı üremektedir hem de bulundukları bünyenin koşuluna göre tüm yıl boyunca üreyebilme kapasiteleri vardır. Koşullar uygun değilse de, ılık mevsimlerde ya da benimsedikleri sıcaklığı sağladıkları ortamlarda hemen üreyebilirler. Bulundukları ortamı benimserlerse hemen üremeye başlarlar. Pire türlerinin çoğunluğu, 4 evreli bir yaşam döngüsünden sonra nihai haline ulaşır. Bu 4 evre şu şekildedir: Yumurta hali (dişi pire tarafından bulundukları elverişli ortama bırakılır), larva dönemi, larva biçimli pupa dönemi, yetişkin dönemi. Pireler, yetişkin haline ulaştıktan sonra beslenme arayışına girerler. Yetişkin evreye ulaşıncaya kadar, yalnızca larva evresinde bulundukları ortamdaki kıl, tüy, organik parçalarla beslenirler.

pire insana geçer mi 3

Pireler kan emerek beslendiğinden, birçok hastalığı bünyelerinde tutabilirler. Başka hayvanlara ya da insanlara da kolaylıkla bu hastalıkları bulaştırabilirler. Hasta bünyelerde yaşamaya devam edebilen pireler, hastanın daha zor iyileşmesine ya da en kötü varsayımda hiç iyileşememesine sebep olabilir.

İnsan Piresi

İnsan piresi, kırmızıya yakın bir renge sahiptir, pire türlerinin çoğuna benzer şekilde 6 bacağı vardır ve diğer türlere kıyasla daha ufaktır. İnsan piresi, üzerinde yaşadığı bireyin vücut ısısına göre kendi ısısını ayarlar ve bu ısıyı benimsedikten sonra başka yerde yaşaması çok zordur. Yani ısıya alıştıktan sonra yaşadığı bünyede kalmayı garantiler. İnsan piresi, yumurtalarını, elbiselere, eşyaların üzerine-arasına, yatak/yorgan aralarına, yerlere, yastıklara, akla gelebilecek her yere bırakabilir. İnsan piresi, aynen hayvan piresi gibi kan emerek beslendiğinden, pirelerin daha önce yaşadığı bünyelerden mikrop ve hastalıkları taşıması, insanlara direkt kan yoluyla bulaştırması mümkündür ve sağlık açısından oldukça tehlikelidir.

pire insana geçer mi

İnsan piresi, genellikle kılcal damarların yoğun olduğu bölgelerden günde 3-4 defa ısırarak beslenir. İnsan piresi ısırığı, kızarıklık, kaşıntı, şişlik gibi reaksiyonlara sebep olur ve bu yüzden kısa sürede fark edilmesi mümkündür. Birçok enfeksiyona da sebep olabilen pire ısırığı, ilk başta deri enfeksiyonları, alerji gibi tedavisi zorlu görünmeyen hastalıklara yol açsa da, durum çok daha ciddi hal alabilir. Örneğin; tifüs, humma gibi salgın hastalıklar, pireler tarafından insanlara bulaştırılabilir. Dolayısıyla vücudunuzda kaşınan şişlikler ya da kızarıklıklar varsa, mutlaka doktora başvurmalısınız. Doktora gidene kadar alabileceğiniz bazı önlemler ise şunlardır; öncelikle ısırılan bölgeyi kaşımamaya çalışın, kaşıntı giderici krem sürebilirsiniz, antihistaminik içerikli ürünler kullanabilirsiniz, ısırılan bölgeye sirkeli su (elma sirkesi ile yapılmış) karışımı sürebilirsiniz.

pire insana geçer mi 4


Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: teknikturk, cdc.gov, who.int, medlineplus.gov, stopthefleas, entnemdept.ufl.edu, ncbi.nlm.nih.gov, healthline

[Toplam: 14   Ortalama: 4.1/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?