PETA Nedir?

PETA Nedir?

“PETA nedir?” denildiğinde akıllara ilk olarak bir tavşan logosu geliyor. PETA, “People for the Ethical Treatment of Animals”, yani “Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler” ifadesinin kısaltmasıdır. Bir hayvan hakları örgütü olan ve 1980 yılında ABD’nin Virginia eyaletinde kurulan PETA, günümüzde Dünya genelinde yaklaşık 6.5 milyon üye ve destekçiye sahiptir. Bu bağlamda Dünya’nın en geniş hayvan hakları topluluğu olduğunu iddia etmektedir.

peta nedir

PETA, hayvan haklarını savunurken; hayvanlardan besin olarak faydalanılmaması, hayvan derisinden giysi üretilmemesi, hayvanlar üzerinde deney yapılmaması ve hayvanların eğlence sektöründe kullanılmaması gibi prensipleri benimsemektedir. Bu prensipler çerçevesinde PETA, dikkat çekici eylemler yapmış ve hayvanlara çoğu zaman uygulanan muamelenin ne kadar acı verici olduğuna dair birçok belge ve rapor yayınlamıştır. Üstelik PETA maddi açıdan da hiçbir kuruma bağlı olmadığını ve kar amacı gütmeden çalıştığını iddia etmektedir. Ancak PETA aslında göründüğü kadar masum şekilde çalışmamaktadır.

PETA’nın Gerçek Yüzü ve Ötenazi

PETA, 1980 yılından günümüze faaliyetlerini genişletmiş ve ABD dışında, Kanada, Hindistan, Güney Afrika ve Avrupa Birliğinde ofisler açmıştır. PETA tıpkı ABD’de olduğu gibi, bu ofisler kontrolünde hayvan barınakları açmakta ve sokak hayvanlarını bu barınaklarda tutmaktadır. Barınaklarının sayısı her geçen gün artan ve bu barınaklarda binlerce hayvana ev sahipliği yapan PETA, barınak hayvanlarının insanlar tarafından sahiplenilmesini sağlamaya çalışmaktadır. Ancak, PETA’nın bunu yaparken izlediği yöntem, örgütün kendi amacıyla tamamen çelişmesi sebebiyle dikkat çekmektedir.

Örgütün izlediği sisteme göre, barınaklarındaki hayvanlar belli bir süre (genellikle 4-5 hafta) sahiplenilmesi için bekletilir. Bu süre içerisinde sahiplenilmeyen ve diğer barınaklara da transfer edilemeyen hayvanlar, hasta, sağlıklı, engelli, yavru, yaşlı olma durumları gözetilmeksizin öldürülmektedir. Üstelik PETA çalışanları bu eylemi, hayvanların iyiliği için olduğunu savunarak aleni bir şekilde yapmaktadır. Sahiplenilmediği için barınaklarda kalan hayvanların ileride acı çekebileceği ihtimalinden yola çıkan PETA, bu hayvanları ötenazi ile öldürmenin aslında onlara yapılan büyük bir iyilik olduğunu savunmaktadır. Üstelik bunun, kısırlaştırma kadar sıradan ve gerekli bir işlem olduğunu ve kısırlaştırmadan ayrılan tek özelliğinin hayvanların bir daha uyanamaması olduğunu ifade etmektedirler. Tüm eylemlerinde temel olarak hayvanların acı çekmekten kurtarılmasını esas aldıklarını ifade eden PETA, olası acı çekme ihtimaline karşı hayvanların yaşamalarındansa, ölmelerinin tercih edilmesinin mantıklı olduğunu savunmaktadır. PETA’nın bu sistemi, hayvan-severler tarafından çok büyük tepkiyle karşılanmaktadır.

PETA nedir

Yapılan araştırmalara göre sadece 1 yıl içinde PETA koruması altında olan hayvanların %97.3’ü öldürüldü. 2014 yılını esas alan bazı araştırmalara bakıldığında, PETA tarafından barınağa alınan 2,631 hayvanın, 252 tanesinin transfer edildiği, 39 tanesinin sahiplenildiği ve 2,324 tanesinin de öldürüldüğü tespit edilmiştir. 1998 yılından beri PETA tarafından toplamda öldürülen hayvanların sayısı 33 binden fazladır.

PETA’nın Cani Uygulamaları

PETA, hayvan haklarını savunduğunu iddia eden bir örgüt olmasına rağmen, yaptığı uygulamalarla aslında hayvan haklarını savunmak yerine, onların en temel hakkı olan yaşam hakları üzerinde zorla hakimiyet kurmaktadır. Bunu yaparken de kendi sloganıyla inanılmaz ölçüde zıt düşmektedir. Zira sloganında “hayvanlar bizim yememiz, giymemiz, üzerinde deneyler yapmamız ya da eğlenmemiz için değiller” diyen PETA, hayvanların kendileri tarafından öldürülmesi için hakları varmış gibi eylem yapmaktadır. PETA’nın kendi amaçlarıyla çeliştiği uygulamalarından sadece bazıları şöyle:

  • PETA, hayvanlara giyim sektörü için nasıl acı çektirildiğini göstermek için kendileri de hayvanları öldürmüştür. Hayvanlar üzerinde deney yapılmasına karşı olduğunu iddia eden örgüt, bu eylemlerini deney kapsamında değerlendirmemektedir.
  • The Audubon Society (1905 senesinde Amerika’da kurulmuş bir kuşseverler topluluğu), ABD’de 60 milyonu aşkın sokak kedisinin olduğunu tahmin etmektedir. PETA, bu kedilerin hasta olabileceği ihtimaline karşı onları iyileştirmek yerine, öldürmekte ve bunun daha insani bir davranış olduğunu iddia etmektedir. Nitekim birkaç yıl önce de PETA’nın çöplüğünde kedi ve köpek ölüleriyle dolu çok sayıda büyük çöp torbaları bulunmuştur. Ancak PETA aslında insanlara karşı gerçekten tehlikeli olabilen yırtıcı ve vahşi hayvanlara karşı ölümcül olmayan çözümler uygulayabilmektedir. Bu çelişkili tutum, PETA hakkındaki görüşleri etkilemektedir.peta nedir
  • PETA, genellikle çocuklara yönelik tanıtımlar da yapmaktadır ve bunu yaparken çocukların psikolojilerini olumsuz yönde etkileyebilecek bir yöntem izlemektedir. Küçük yaşta çocuklara da gösterimi yapılan tanıtımlarda, çocuklar için uygun olmayan görsellerin üzerinde “annen/baban hayvanları öldürüyor” şeklinde yazılar yazmaktadır. Bu tanıtımlar, aralarında 6 – 12 yaş aralığında 30.000 çocuğun da bulunduğu tam 1.2 milyon çocuğa, hiçbir uyarı veya ebeveyn denetimine sunulmadan gönderilen e-mailler aracılığıyla da olmak üzere birçok şekilde ulaşmıştır.Peta nedirpeta nedir
  • PETA, dikkat çekmek için dini olguları çarpıtarak kullanmaktadır. Örneğin, Hristiyanlığın yoğun olduğu bölgelerde, hiçbir dayanak olmaksızın Hz. İsa’nın vejetaryen olduğu bilgisini yaymaktadır. Bir başka örnekte ise, “tabakta soykırım” sloganıyla yaptıkları kampanyada Nazi maduru Yahudileri, çiftlik hayvanlarına benzetmektedir. Bazı bölgelerde de, çarmıha gerilmiş Hz. İsa figürlerinin başına domuz maskeleri geçirmişlerdir.
    peta nedir

PETA’nın Öldürdüğü Hayvan Sayısı

PETA’nın 1998 yılından itibaren seçerek topladığı hayvanların durumuna ilişkin Virginia Tarım ve Tüketici Hizmetleri Departmanı tarafından yayınlanan raporlarda, hayvanlar arasından kaçının başka barınaklara gönderildiği, kaçının sahiplenildiği ve kaçının öldürüldüğünü görebilmek mümkün. Sadece birkaç yılı seçerek hazırladığımız grafiğe göre PETA’nın durumu şöyle:

peta nedir

*En altta yer alan genel toplam, 1998’den 2016’ya kadar toplam sayıları göstermektedir.


Kaynaklar:

1.) petakillsanimals, 2.) PETA, 3.) petakillsanimals 2,  4.) targetofopprotunity, 5.) petakillsanimals 3, 6.) youtube, 7.) cevre.metu.edu.tr

[Toplam: 4   Ortalama: 4/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?