Pembe Yanardağ İddiası

Pembe yanardağ iddiası, sosyal medyada bir hesap tarafından paylaşılmış ve yanardağdan pembe duman çıktığı iddia edilmişti. KİLİKYALI TAMER isimli Twitter kullanıcısının paylaştığı bu video, yüzlerce yorum ve etkileşim aldı.

Ancak 2016 yılına ait videodaki görüntüler, renkli duman efektiyle yapılmış; yanardağdan pembe dumanlar çıktığı iddiası doğru değil.

Yeni Zelanda’da Pembe Yanardağ Patlaması Olduğu İddia Edilen Video

Yeni Zelanda’da patlayan pembe bir yanardağ olduğu iddia edilen video, dijital olarak değiştirilmiş; yani sahte.

Snopes’in haberine göre video, Today.it adlı Facebook sayfası tarafından paylaşıldı ve 2 milyondan fazla görüntülenme aldı. İtalyan online gazetesi, videonun Yeni Zelanda’da parlak pembe renkte bir yanardağ patlaması gösterdiğini iddia etti. Diğer seyahat siteleri de pembe küller savuran yanardağın aslında Prag’da bulunduğunu iddia etti. Ancak bu yanardağ, aslında var olmadığı için her iki ülkede de bulunmuyor.

Video Nasıl Oluşturuldu?

Bir volkandan çıkan pembe küller videosu, Praglı bir 3D illüstratörü olan Filip Hodas tarafından yapıldı. Hodas videoyu geçen sene Facebook sayfasından paylaşarak 80.000’den fazla paylaşım ve 4,6 milyondan fazla görüntülenme aldı. Prag konumuyla etiketlenen video, Instagram‘da 70.000 görüntüleme elde etti. Hodas, Facebook’ta bu sahte videoyu nasıl oluşturduğunu da anlattı.

pembe yanardağ kül


filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0Kaynaklar: twitter, business2community, snopes, behance, facebook, instagram

[Toplam: 9   Ortalama: 4.3/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?