Pakistan’ın Parasında Türkiye Bayrağının Bulunduğu İddiası

Sosyal medyada yer alan ve bazı haber siteleri ile sözlüklere de konu olan iddiaya göre Pakistan, İsrail ve Ermenistan’ı devlet olarak tanımayan tek ülkedir.

Ayrıca, Pakistan’ın Azerbaycan’a parasız silah yardımında bulunduğu ve parasının üzerinde Türkiye bayrağının da yer aldığı iddialar arasında bulunmaktadır.


 


Sedat Peker’in de sosyal medya hesabında paylaşmış olduğu Pakistan ile ilgili iddialar,genel olarak doğruyu yansıtmamaktadır.

Öncelikle Pakistan’ın Ermenistan’ı devlet olarak tanımayan tek ülke olduğu ve Azerbaycan’a parasız silah yardımında bulunduğu iddiası doğrudur.

 

Ancak İsrail’i devlet olarak tanımayan tek ülke olduğu ve parasının üzerinde Türkiye bayrağının bulunduğu iddiası doğru değildir.

14 Mayıs 1948’de Bağımsızlık Bildirgesini yayınlayarak kurulan İsrail, 31 Birleşmiş Milletler üyesi devlet tarafından tanınmamaktadır. Pakistan da İsrail’i tanımayan bu ülkeler arasında yer almaktadır.

Pakistan’ın 2007 yılında bastığı 1000 Rupilik kağıt paranın üzerindeki bayrağın, Türk bayrağı olduğu iddiası 10 yıldır sosyal medyada dolaşımdadır. Ancak 1000 Rupilik kağıt paranın sağ üst köşesinde bulunan bayrak, Pakistan bayrağıdır.

Pakistan bayrağında yeşil zemin üzerine beyaz hilal ve yıldız bulunur. Türkiye bayrağında ise, al zemin üzerinde beyaz hilal ve yıldız bulunmaktadır. İki ülke bayrağı sembolik olarak birbirine benziyor olsa da, şekilsel olarak birbirinden ayrılmaktadır.

Buna göre, 1000 Rupi üzerindeki bayrağın teknik bir hata sonucu yeşil zemin yerine kırmızı zemin üzerinde basıldığını Pakistan hükümeti kabul etmiştir. Pakistan Devlet Bankası ise bu durumu “büyük bir hata” olarak tanımlamıştır.

Pakistan Parasında Türk Bayrağı Var mı?

Hilal ve yıldız bir çok İslam ülkesinin bayrağında kullanılmıştır. Bunun sebebi, hilalin İslamiyeti temsil ettiğine duyulan inanç olmuştur. İki İslam ülkesi olan Pakistan ve Türkiye bayraklarının birbirine benzemesinin sebebi budur. Ancak iki bayrak arasında şekilsel farklılıklar da mevcuttur. Buna göre, iki ülke bayrağı karşılaştırıldığında 1000 Rupi üzerindeki bayrağın, Türkiye bayrağı olmadığı görülebilmektedir.Pakistan Enformasyon Bakanı Tarık Azim, Kasım 2007’de Hürriyet Gazetesinden Ayşegül Ekinci’ye vermiş olduğu mülakatta paranın basımı sırasında teknik bir hata nedeniyle Pakistan bayrağındaki yeşil zeminin kırmızı zemine döndüğünü ifade etmiştir:

“Bazı paraların şeklini değiştirmek istedik. Beş bin ve bin Rupi’nin rengi ve ölçüsü değişecekti. Yeni tasarımlar, Kabineye geldi. Beğendik. O taslaklar özel bir kağıda çalışılmıştı. Daha sonra, paralar basıldı ve piyasaya sürüldü.

O da ne? İnanılmaz bir şey oldu, baskı başka kağıda yapılınca renk değişmiş. Ve, 1000 Rupi’de, Pakistan bayrağı gitmiş yerine resmen kırmızı zemin üzerine beyaz ay yıldızlı bir Türk bayrağı gelmiş.

Şikayetler oluşmaya başladı. Ve şikayetler arttı. Biz de, yanlışlıkla olan olayı açıkladık. Bu bayrağın aslında Türk bayrağı olduğunu belirttik..Sonra, garip bir şekilde vatandaşlar şikayetten vazgeçti. Hatta, ‘ Biz, Türk bayraklı yeni para istiyoruz’ diyenler arttı.”

Not: Youtube videosunda 1:10 sn sonrasına bakın.
Kaynaklar:

wikipedia.orgmlwerke.depakistan.govdawn.comhurriyet.com

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,907TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler