Ana sayfa Genel Politika Oyların Saklandığı Oda Anahtarı Yedeklerinin Kimseye Haber Vermeden Yaptırıldığı İddiası

Oyların Saklandığı Oda Anahtarı Yedeklerinin Kimseye Haber Vermeden Yaptırıldığı İddiası

738
0
oy sandıklarının odalarının yedek anahtarı yaptırıldığı iddiası kozmik oda yedek anahtar

Oyların Saklandığı Oda Anahtarı Yedeklerinin Kimseye Haber Vermeden Yaptırıldığı İddiası başlıklı içeriğimizde, seçim arşivi iddiaları serisi altında, 2014 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ortaya atılan iddiayı ele aldık.

Aynı dönemde bazı medya organları tarafından yapılan “yurt dışında kullanılan oyların saklandığı odanın 3 farklı kişide olan anahtarın kimsenin haberi olmadan yedeklerinin yaptırıldığı ortaya çıktı”, “Bern’deki skandal herkesi şoke etti.”, “Kozmik odada yedek anahar şoku” şeklinde yapılan haberlere göre; İsviçre‘nin bir şehri olan Bern‘de kullanılan oyların bulunduğu odanın hiç kimsenin haberi olmadan farklı kişilerce yedek anahtarlarının yaptırıldığı iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. Yedek anahtarlar, Ak Parti, CHP ve MHP’li üyelerin bilgisi ve onayı dahilinde yaptırılarak, komisyon tarafından mühürlü bir zarfa konulup güvenli odada saklanmıştır.

10 Ağustos 2014 tarihinde Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimleri, İsviçre’deki Türk vatandaşları için 31 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu seçimlerde ortaya atılan iddiaya karşın Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 13 Mayıs 2015 tarihinde konuyla ilgili basın açıklamasında bulunmuştur.


oy sandıklarının bulunduğu odanın yedek anahtarları yaptırıldı ysk açıklama


YSK, iddiayla ilgili yaptığı açıklamada, yedek anahtarların yapılmasına güvenlik nedeniyle izin vermemiştir ancak daha sonradan yedek anahtarların yapıldığı ve bununla ilgili yaptıranlar tarafından bilgi amaçlı olarak tutanak tutulduğu anlaşılmıştır. YSK, diğer temsilciliklerde de aynı uygulamanın olma ihtimali göz önüne alınarak, Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile “güvenlikli odaların kilitlerinin hiçbir şekilde yedek anahtarının olmaması gerektiği, bu odaların şayet yedek anahtarı var ise, asıl ve yedek anahtarlar dahil tüm kilit sisteminin değiştirilerek Sandık Saklama ve Ulaştırma Komisyonu tarafından tutanak altına alınması konusunda” YSKyurt dışı temsilciliklerini uyardığını ifade etmiştir.

İsviçre‘nin Bern şehrinde bulunan büyükelçilikte seçimlerden önce, 31.07.2014 tarihinde tutulan tutanağa göre, Ak Parti, CHP ve MHP’li üyelerin olduğu komisyon tarafından mühürlü bir zarfa konularak güvenli odada saklanmıştır.


oy sandıklarının bulunduğu odanın yedek anahtarları yaptırıldı kozmik odada yedek anahtar


Buna göre, siyasi parti temsilcilerinin bulunduğu tutanağa göre, kimsenin haberi olmadan veya sadece bir parti temsilcileri tarafından yedek anahtarların bastırıldığı iddiası doğru değildir. Yüksek Seçim Kurulunun izni olmadan yaptırılan yedek anahtarlar, açıklamada belirtildiği üzere mühürlü zarflara konularak güvenli odada saklanmıştır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Yüksek Seçim Kurulu, HaberSol, memurlar.net


[Toplam: 4   Ortalama: 4.8/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*