Ana sayfa Genel Çevre Ormanların Satışa Çıkarıldığı İddiası

Ormanların Satışa Çıkarıldığı İddiası

892
0
ormanlar 5 yıllığına satılacak iddiası

Ormanların Satışa Çıkarıldığı İddiası başlıklı içeriğimizde, bazı yayın organları tarafından ortaya atılan ve sosyal medyada yapılan paylaşımlara göre, ormanların satışa çıkarıldığı veya ormanların 5 yıllığına özel şirketlere tahsis edildiği iddiasını ele aldık.

Sözcü Gazetesi yazarı Erdoğan Süzer‘in 13 Nisan 2018 tarihli haberine göre, ormanlar 5 yıllığına özel şirketlere satılması ve devlet ormanları holding ormanları haline dönüştürüleceği iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 


ormanlar satışa çıkarılacak iddiası


İddiada bahsi geçen ormanların 5 yıllığına satışa çıkarılması durumuna yönelik, ormanların satışa sunulmasına dair söz konusu tasarı veya teklif, TBMM’nin kanun, tasarı ve teklif sorgulama sayfalarında bulunmamaktadır.

Ayrıca Anayasanın Ormanların Korunması ve Geliştirilmesi hakkındaki 169. maddesine göre ormanların mülkiyeti yalnızca devlete aittir ve ormanlar devletçe yönetilir ve işletilir:

Devlet, ormanların korunması ve sahalarının genişletilmesi için gerekli kanunları koyar ve tedbirleri alır. Yanan ormanların yerinde yeni orman yetiştirilir, bu yerlerde başka çeşit tarım ve hayvancılık yapılamaz. Bütün ormanların gözetimi Devlete aittir. Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zaman aşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz.”

Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamada, söz konusu iddianın doğru olmadığı ve satışın orman satışı değil, yıllardır endüstriyel olarak yapılan dikili ağaç satışı yöntemi kapsamında olduğu belirtilmiştir. Ormanların 5 yıllığına tahsis edilmesi ibaresinde ise kastedilen, ahşap sanayisinde faaliyet gösteren gerçek ve tüzel kişilere dikili ağaç satışı yapılabilmesi için belirlenen üst sınırdır.


Orman Genel Müdürlüğünden Açıklama

Ormanların satışa çıkarıldığı iddiası üzerine, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Orman Genel Müdürlüğünün resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yayınlamıştır. Açıklamaya göre, orman alanlarının satışına yönelik iddianın doğru olmadığı ve bahsi geçen konunun endüstriyel orman alanlarında 1996 yılından bu yana yapılan dikili ağaç satışıyla ilgili olduğu belirtilmiştir.

“Netice itibariyle verimli ormanların özel şirketlere ya da holdinglere satılması gibi bir algı yaratılması kamuoyunu yanlış yönlendirme ve bilgilendirme anlamına gelmekte olup,
bu husus sadece teknik planlar doğrultusunda karar verilen endüstriyel orman alanlarını kapsamaktadır.”


ormanlar satışa çıkarıldı iddiası açıklama


Türkiye’de orman ürünlerinin satışı, dikili ağaç satışı ve sonradan satış olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Orman ürünlerinin ithalatı, gümrük vergisi düzenlemeleriyle birlikte Orman Genel Müdürlüğü tarafından, endüstriyel orman ürünlerinin maliyetini azaltmak maksadıyla 1996 yılından bu yana dikili satış yöntemi uygulanmaktadır.

Dikili satış yöntemi ile kastedilen, ağaçlar dikili iken Orman İşletmesinden satın alınarak üretiminin yapılması ve sonradan piyasaya sunulmasıdır. Dikili satış yönteminde ormanları korumaya ve suistimallerin yapılmaması için denetim ve kontrollerin sıkı bir şekilde olması gerekmektedir. Bu yöntem 22 yıldır Türkiye’de uygulanmakla birlikte İngiltere, Almanya, Rusya ve ABD‘de de uygulanan bir yöntemdir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Sözcü, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Açıklaması, Ormanizinleri.com, Twitter, OGM


[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*