Okul Öncesi Eğitim Gerekli Mi?

Okul öncesi eğitimi, anaokuluna gitme yaşından önce, okul öncesi dönemlerde çocuklara hizmet eden herhangi bir eğitim programını tanımlamak için kullanılan geniş bir terimdir. Bu eğitim, çocukların bilişsel ve sosyal gelişimine yardımcı olacak şekilde tasarlanan her türlü etkinlik ve deneyimlerden oluşur. Okul öncesi eğitime, erken çocukluk eğitimi de denilmektedir.

Okul öncesi eğitiminin nasıl ve nerede sağlandığı, ülkeden ülkeye ve okuldan okula farklılık gösterebilir. Okul öncesi eğitim programları, özellikle 3, 4 veya 5 yaşındakiler için tasarlanabilir ve anaokulu sınıflarının yanı sıra çocuk bakım evi, gündüz bakım evi veya kreş ortamlarında da sağlanabilir. Bu programlar, gün boyunca, tam gün ve hatta yıl boyunca süren bir program şeklinde sunulabilir.

Çocukların hayatlarındaki en önemli kişiler ebeveynleridir. Ailenin sahip olduğu arkadaşlar ve daha geniş topluluklar çocukların gelişimlerini şekillendirmede kilit rol oynarlar. Bu yüzden ailenin ilişkilerinin olumlu olması ve çocuğun günlük deneyimlerinin anlamlı olması hayati önem taşır.

Çocukların hayatlarının ilk 5 yılı inanılmaz derecede önemlidir. Doğdukları andan itibaren beyinleri, hızlı bir gelişim göstermelerine ve öğrenmelerine olanak tanıyan devasa değişiklikler geçirir.

Günlük oyun oynama ve eğlenerek öğrenme çok önemlidir; çocukların becerilerini hayata geçirmelerine, başkalarıyla iletişim kurmalarına, zorlukları üstlenmelerine ve problemleri eğlenceli ve keyifli şekillerde çözmelerine olanak sağlar.

Bunlar, sağlık ve beslenme ile birlikte çocukların hayata iyi başlamalarını sağlamak açısından son derece önemlidir.

Okul öncesi eğitim çocuk gelişimi için en önemli şeylerden biridir. Araştırmalara göre, anaokulu ve kreşler, ev ortamından daha fazla önem taşıyor. Araştırmacılar, iyi bir okul öncesi eğitimin, çocukların akademik ilerleyişlerini cinsiyet veya aile geçmişinden daha fazla etkilediğini söylüyor.

Eğitim Enstitüsü Araştırması, çocukların aldıkları öğretimin kalitesinin cinsiyetten veya ailenin maddi gelirinden daha önemli olduğunu ortaya koymuştur.

Yüksek kalitede bir okul öncesi eğitimin ardından, akademik açıdan etkili bir ilkokulun çocukların gelişim performansını önemli ölçüde artırdığını belirtilmiştir. Ancak araştırmacılar, çocukların bir ilk yıl ev-öğrenme ortamına da ihtiyaç duyduklarını söylemişlerdir.

okul öncesi eğitim

Okul öncesi eğitim neden önemlidir?

Sosyal ilişkileri, öz güveni, dil gelişimini ve yetenek farkındalığını arttıran okul öncesi eğitimi; çocukların erken dönem öğrenme becerilerinin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.

Beyin gelişimi doğumdan itibaren ilk dört yılı en yüksek seviyede gerçekleşir.

Beyin, çocuğun işlev görme ve iyi öğrenme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olmak için önemli sinir yolları oluşturur. Çocuklar çok çabuk öğrenebilir. Beyinleri bilgiyi emer ve depolar, her zaman yeni şeyler öğrenmek isterler. Çocuk, zengin içerikli ve kaliteli bir okul öncesi eğitimden çok fazla yarar sağlayabilir.

Ortam, okul öncesi eğitimde hayati önem taşır.

Okul öncesi eğitimde çocuk, uyandırıcı renkler, sesler, dokular, sınıf düzeni, çeşitli aktiviteler ve kitaplar ile sevgi dolu, yapılandırılmış bir ortamda büyür. Rutin işleyişi öğrenerek bir sonraki aktivitenin yapılmasını bekler. Çocukların genç beyinleri, bu alışkınlık kodlarını işlemelerine yardımcı olur ve çocuğa bir güvenlik ve aidiyet duygusu verir.

Okul öncesi sınıfın yapısına ve rutinine alıştıklarında, gelecekteki okul kariyeri için çok daha sağlam bir çerçeve oluşmaya başlar.

Okul öncesi eğitim sosyal becerileri geliştirir.

İlkokul yaşına kadar beklemek yerine erken yaşta öğrenmek çok önemlidir. Daha büyük çocukların okulda zorluk yaşamalarının nedenlerinden biri, okul öncesi dönemde sosyal becerileri öğrenmemiş olmalarıdır.

  • Dinleme
  • Güzel konuşma
  • Kendini ifade etme
  • Geri dönüşler alma
  • Çok kültürlü farklılıkların kabulü
  • Özür dileme
  • Teşekkür etme
  • Bir grupta nasıl konuşulacağını bilme
  • Birbirine yardımcı olma
  • Şefkat ve empati öğrenme

gibi sosyal beceriler bu evrede öğrenilir.

Akademisyenler okul öncesi eğitimin önemini geçmiş yıllarda olduğundan daha fazla vurgulamaktadır.

Günümüzde bir çocuğun düşündüğümüzden daha fazlasını öğrenebileceğini ve gerçekleştirebileceğini kanıtlayan daha fazla araştırma vardır.

Gerekli yazı gereçleri, kağıt ve şans verildiğinde bir çocuk, nasıl düzgün yazılacağını öğrenmek için gerekli olan ince motor becerilerini güçlendirmeye başlar. Çoğu anaokulu, çocuğa alfabeyi, 1-20 arası sayıları, adını ve soyadını yazmayı, yönlerini anlayabilme ve takip edebilme becerisini ve temel sosyal becerileri öğretir.

Ebeveynlerin birer yetişkin olarak ilgi alanlarına, hobilerine ve arkadaşlarına vakit ayırmaları gerekir.

Bu yüzden çocuğun ihtiyaçları ve beklentileriyle bütünüyle ilgilenmeleri zor olabilir. Okul öncesi eğitim sayesinde çocuklar güven ve bağımsızlık öğrenir. Bir annenin çocuğu için her zaman her şeyi yapması mümkün değildir.

Bir şeyleri kendi başına ya da bir grupla yapma fırsatı verildiğinde, çocuk geleceği için gerekli olan iş hayatı kurallarını öğrenir. Okul öncesi eğitim, çocukların başarılı bir okul / iş kariyeri güçlü bir temel olabilir.

Okul öncesi eğitimle ilgili görüşler ne olursa olsun, çocukların erken gelişim dönemlerinde eğitim almalarının yararlı olduğu bir gerçektir. Bununla birlikte, bazı çocuklar okul öncesi eğitimden oldukça yararlanırken, bazıları için bu ortamlar en iyisi olmayabilir. Ebeveynler, çocukları için hangi programın uygun olduğuna karar vermeden önce, onun kişiliğini değerlendirmelidir.


Kaynaklar: youtube, youtube2, education.wa, theguardian, preschoolteacherwehavekids, educationcorner

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler