Öksürmek Kalp Krizini Önlüyor İddiası

Kalp krizinden nasıl kurtulmamız gerektiğine dair kamuoyunda birçok haber yayılmaktadır. Ancak bu haberlerin kulaktan dolma bilgilerle nasıl ayırt edileceği konusunda dikkatli olunması gerekir.

kalp krizi

Gerek sosyal medyada gerekse bir e-postada karşımıza zaman zaman çıkan sahte bir haber giderek yayılıyor. İşte son zamanlarda hızla yayılan aslı olmayan e-posta:

“YALNIZKEN KALP KRİZİ GEÇİRİRKEN NE YAPMALI?

Diyelim ki saat 18:15 ve zorlu bir iş gününden sonra arabanızla (yalnız başınıza) eve dönüyorsunuz. Gerçekten yorulduğunuz, sıkıldığınız ve çileden çıktığınız bir gününüzdesiniz. Birden göğsünüzde başlayıp, kolunuza ve çenenize doğru ilerleyen şiddetli bir ağrı. Evinize en yakın hastaneden sadece 10km uzaklıktasınız, fakat o mesafeye bile ulaşıp ulaşamayacağınızdan emin değilsiniz. Ne yapabilirsiniz? Kalp masajı konusunda belki eğitim de almıştınız ama size öğreten şahıs, muhtemelen bu masajı kendi kendinize nasıl yapabileceğinizi öğretmedi… Son zamanlarda bir sürü insan kalp krizine yalnız başınayken yakalanmaktadır. Yardım olmaksızın, normal kalp atışı bozkardeş ve baygınlık hisseden bir insanin bilincini yitirmeden önce sadece 10 saniyesi vardır.Bu durumda kalan şahıslar kendilerine, devamlı ve şiddetli bir şekilde öksürerek yardımcı olabilirler.

Her öksürükten önce derin bir nefes alınmalı ve öksürük sanki göğüs derinliğinden balgam çıkarmak istercesine derin ve uzun olmalıdır. Derin nefes alma ve öksürük, yardım gelene ya da kalp normal ritmine geri dönene kadar, durmaksızın her iki saniyede bir olacak şekilde devam etmelidir. Derin nefes alma akciğerlere oksijen ulaştırırken, öksürük hareketi kalbi sıkıştırarak kanın dolaşımını sürdürür. Kalp üzerindeki sıkıştırma hareketi aynı zamanda kalbin normal ritmine dönmesine de yardımcı olur. Bu şekilde, kalp krizine maruz kalan kişi, kendisini bir hastaneye ulaştırabilir.

Bu postayı bütün tanıdıklarınıza gönderirseniz, birinin hayatının kurtulmasını sağlayabilirsiniz!”

E-postaya göre; bir kardiyolog, hayat kurtarmak için mesajın başkalarına iletilmesini önerdi. Ancak mesajda, herhangi bir kardiyolog ismi verilmemiştir ve tıbbi bir kuruma değinilmemiştir. Güvenilir kaynaklardan desteklenmeyen bu bilgi, tıp dünyasında çeşitli tartışmalara yol açmıştır.


Peki öksürük gerçekten işe yarıyor mu?

Söz konusu e-postanın geçmişi 1999’a dayanıyor. Cough CPR adıyla bilinen bu yöntem, “tekrar tekrar ve çok şiddetli bir şekilde öksürüldüğünde” kalp atışının normala döneceğini söylüyor. Ancak uzmanlara göre bu iddia son derece yanlış.

kalp krizi

Öksürmenin, olumsuz etkileri olumlu etkisinden çok fazladır. Kalp krizi esnasında öksürmenin, kalbin enfarktüs sebebiyle zedelenmesine rağmen kan dolaşımın devam edeceğini iddia ediliyor. Öksürük, uzman bir doktor gözetiminde anjiyografi sırasında nabız ve tansiyon düşüklüğü olduğunda kullanılabilir. Ancak bu uygulama kısa vadede olmalıdır ve hastanın kalbinde ritim takibi olmadan bu yöntemi kullanılmamalıdır. Bu durum kalbin daha çok yorulmasına ve kalp krizinin daha çok tetiklemesine sebep olabilir.

Amerikan Kalp Hastalıkları Vakfı, öksürüğün kalp krizini önlemesiyle ilgili iddiaya açıklık getirmiştir ve 2005 yılında, kalp krizi esnasında öksürük yöntemi uygulamasının tehlikeli bir davranış olduğunu ve bu uygulamayı hastanın kendisinin yapmaması gerektiğini anlatan bir bildiri yayınlamıştır.


Kriz Esnasında Ne Yapılmalı?

Kalp krizi

 Kaynaklar: 1-American Heart Association 2-Kalp Projesi 3-Hürriyet  4-Hoax-Slayer

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?