ODTÜ’de Pankart Açanların Diplomaları İptal Edildi İddiası

ODTÜ’de Pankart Açanların Diplomaları İptal Edildi başlıklı içeriğimizde, ODTÜ mezuniyet töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerikli pankart açan gençlerin diplomalarının ellerinden alındığı iddiasını inceledik.

6 Temmuz 2018 tarihinde düzenlenen ODTÜ 2017–2018 yılı Akademik Diploma Töreninde, pankart geçişleri olmuştur. Pankartları taşıyan birkaç genç, pankartların hakaret içerikli olduğu gerekçesiyle göz altına alınmıştır. Gözaltına alınan öğrenciler ile alakalı okul diplomalarının iptal edildiğine yönelik bir iddia ortaya atılmıştır. Ancak bu iddia doğru değildir. 

ODTÜ’de hakaret içerikli pankart açan gençler göz altına alınmıştır ancak gençlerin diplomalarının iptal olduğuna yönelik, okul yönetiminde ve basında herhangi bir kaynağa ulaşılamamıştır. Gazeteler ve haber programlarına konu olan, ODTÜ Mezuniyet töreni sırasında açılan bazı pankartlarla ilgili medyada haberler yapılmıştır. Yapılan haberler incelendiğinde, 4 ODTÜ’lü gencin hakaret içerikli pankart açtıkları gerekçesiyle tutuklandığı bilgisi geçmektedir. Ancak bu gençlerin ODTÜ diplomalarının iptal edildiğine dair bir ibare geçmemektedir.CNN Türk, Anadolu Ajansı ve diğer basın yayın organlarının yaptığı haberlerde görülebileceği üzere, diploma iptaline ilişkin bir ibare yoktur. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik hakaret içerikli pankart açan dört ODTÜ öğrencisi ve bir matbaa çalışanı göz altına alınmıştır. Ardından matbaa çalışanı serbest bırakılarak 4 kişi hakkında tutuklama kararı çıkarılmıştır.

Yapılan haberlere göre, Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerin ardından adliyeye getirilen şüpheliler, soruşturmayı yürüten savcıya ifade verdikten sonra mahkemeye sevk edilmiştir. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğince sorgulanan kişilerden pankartı taşıyan D.C.Y, B.A. ve F.E.D. ile pankartı hazırladığı tespit edilen Ö.K, tutuklandı. Pankartı bastığı belirlenen Ş.D. ise serbest bırakılmıştır.ODTÜ Mezunları Derneği, internet sitesinde gözaltı ve tutuklama kararlarına yönelik iki ayrı açıklama yayınlamıştır. Yapılan bu açıklamalara istinaden, diploma iptaline dair bir duyuru yayınlanmamıştır.


odtüde pankart açanların diplomaları iptal edildi iddası 4


ODTÜ Mezunları Derneği, mensuplarının gözaltına alınmasına karşı “ODTÜ üzerinden yürütülen nefret kampanyalarını ve Türkiye’nin her döneminde öncü bir rol oynamış bir üniversitenin hedef gösterilmesini kınıyor; ODTÜ’yü, öğrencilerimizi, mezunlarımızı, bilimi ve özgürlükleri her koşulda savunacağımızı bildiriyoruz.” şeklinde açıklama yapmıştır.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: CNN Türk, Anadolu Ajansı, ODTÜ Mezunları Derneği, HaberTürk


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?