Ana sayfa Genel Nun Vakfı’na Özel Yasa Çıkarıldığı İddiası

Nun Vakfı’na Özel Yasa Çıkarıldığı İddiası

684
0
nun vakfı vergi

“Nun Vakfı’na Özel Yasa Çıkarıldığı İddiası” başlıklı yazımızda, “Berat Albayrak’ın kardeşinin kurucusu olduğu Nun Vakfı’nın Bakanlar Kurulu kararıyla vergiden muaf tutulduğu” haberlerine konu olan vakıfların vergi muafiyeti konusunu inceledik.

BirGün, Diken, T24, Odatv gibi gazetelerde yer alan, Nun Vakfı’na özel yasa çıkarıldığı iddiası doğru değildir.

Resmi Gazete’deki ilgili kanun maddelerine bakıldığında, Nun Vakfı’nın vergiden muaf tutulmasına ilişkin ayrıcalıklı bir durumun söz konusu olmadığı görülmüştür.

Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ilgili kanun maddesinde, “Gelirlerinin en az üçte ikisini nevi itibarıyla genel, katma ve özel bütçeli idarelerin bütçeleri içinde yer alan bir hizmetin veya hizmetlerin yerine getirilmesini amaç edinmek üzere kurulan vakıflara, Maliye Bakanlığının önerisi üzerine Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınabilir.” ifadesi yer almaktadır.

vakıflar vergi 1

vakıflar vergi 2

Kanun maddesinin içeriğine buradan ulaşabilirsiniz.


Vergi Muafiyeti için Gereken Şartlar

“Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınacak vakfın; sağlık, sosyal yardım, eğitim, bilimsel araştırma ve geliştirme, kültür ve çevre koruma ile ağaçlandırma konularında faaliyette bulunmayı amaç edinmiş olması gerekir. Vakfın faaliyet konusu bu sayılanlardan birisi veya birden fazlası ile ilgili olabilir. Ancak, vergi muafiyeti talebinde bulunacak vakfın bu faaliyetlerinin kamuya açık ve Devletin kamu hizmeti yükünü azaltıcı etki yapacak düzeyde olması gerekir.”

“Vakıfların Bakanlar Kurulunca vergi muafiyeti tanınan vakıf statüsüne alınmasından amaç; bu suretle onlara çeşitli vergiler açısından sağlanacak bağışıklıklar yoluyla ve bağış yapılmasını teşvik suretiyle finansman açısından güçlendirilmesini sağlamak ve devletin asli görevleri arasında bulunan ve yerine getirilemeyen bazı hizmetlerin bu vakıflar aracılığı ile görülmesini sağlamaktır.”


Nun Eğitim ve Kültür Vakfı Gereken Kriterleri Karşılıyor mu?

nun eğitim

 

Nun Eğitim ve Kültür Vakfı web sitesinin ana sayfasındaki “hakkımızda” bölümüne bakıldığında, vakfın istenen ve vergiden muaf tutulması için gereken kriterleri karşıladığı görülmektedir.

İlgili kanun maddelerine baktığımızda, Nun Vakfı’na özel yasa çıkarıldığı iddiasının asılsız olduğunu görüyoruz. Sebebi ise, vakfın vergi muafiyeti için aranan şartları halihazırda yerine getiriyor olması ve gereken hizmetlerin vakıf tarafından verilmesi.


Kaynaklar: Resmigazete, denetimakademisi, denetimakademisi2,

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*