Ana sayfa Genel Politika Niğde’de Oylar Yandı İddiası

Niğde’de Oylar Yandı İddiası

618
0

Niğde’de Oylar Yandı İddiası başlıklı içeriğimizde, Niğde İl Seçim Kurulunun bulunduğu adliye binasında yangın çıkması ile ilgili ortaya atılan bir iddiayı inceledik. 24 Haziran 2018 seçimlerinin yapıldığı gün, Niğde İl Seçim Kurulunda yangın çıkması sonucu oyların yandığı iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir.

Söz konusu iddia, sosyal medyada birçok kişi tarafından paylaşılmış ve etkileşim almıştır. Bunlardan bir tanesi de, “oyların bir bölümü yandı” şeklinde bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşılmıştır.İnternet haber siteleri de, sosyal medyada Niğde’de çıkan yangının oylara zarar verdiği yönünde başlıklar atarak paylaşımlar yapmıştır.Yapılan haberlere ve resmi açıklamalara göre Niğde Adliyesinde yangın çıktığı doğrudur. Ancak, oyların yangında yandığı ya da zarar gördüğü iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) olayla ilgili yaptığı açıklama yapmıştır. Buna göre,

“Niğde Merkez İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının seçim malzemelerini teslim aldığı Niğde Adliye Sarayının arka bahçesinde yangın çıkmıştır. Çıkan yangında personelimizde ve seçim malzemelerinde herhangi bir kaybımız bulunmamaktadır.

İtfaiye ve Afad ekipleri tarafından duman tahliyesi yapılmakta olup, Niğde 1. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda sürdürülen seçim işlemleri, meydana gelen yangın sebebiyle Niğde 2. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonuna geçilerek sürdürülmektedir.”Yangın ile ilgili yapılan haber ve paylaşımlardan da anlaşılabileceği üzere, oyların yandığına dair herhangi bir görsel ya da belge bulunmamaktadır. Belirlenemeyen bir nedenle çıkan yangın, saat 19.00 sıralarında Niğde Adliyesinden duman yükselmesiyle başlamıştır.

Olay yerine itfaiye ekiplerinin gelmesiyle yangın kontrol altına alınmıştır. Yangının çıktığı esnada, oy sayım işlemi bitirilip oyların bulunduğu torbalar, sandık başkanları tarafından binadan çıkarılmıştır.

Yangının çıkması sonrasında itfaiye ekiplerinin müdahalesi aşağıdaki videodan görülebilmektedir.


Niğde İl Seçim Kurulunun kararıyla, Niğde Adliyesi ek binasında oy zarflarının bulunduğu çuvallar, polis nezdinde görevliler tarafından kabul edilmeye başlanmıştır.
[Toplam: 4   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*