Ana sayfa Genel Nevşehir’de Bir Köpek Çöp Kamyonunda Ezilerek Öldürüldü İddiası

Nevşehir’de Bir Köpek Çöp Kamyonunda Ezilerek Öldürüldü İddiası

539
0
NEVŞEHİR

Nevşehir’de Bir Köpek Çöp Kamyonunda Ezilerek Öldürüldü İddiasıyla Nevşehir/ Acıgöl’de kaydedilerek sosyal medyada dolaşımda olan bu video kısa zaman içinde binlerce etkileşim alarak Türkiye gündemine oturdu.

Ancak, “Nevşehir’de Bir Köpek Çöp Kamyonunda Ezilerek Öldürüldü İddiası” doğru değildir.

Acıgöl Belediye Başkanı Ercan Ertaş’ın Tv8 kanalına yaptığı açıklama:

“Resmi 199 sayılı kanun gereği, sokak hayvanlarını rehabilite etmek belediyeye yüklenmiş bir kanun hükmüdür. Bunu gereği olarak hayvanlarımızı rehabilite ediyoruz. Barınaklarını yiyeceklerini karşılıyoruz. Bizim gibi hayvan haklarına dikkat eden bir belediyenin linç kampanyasına maruz kalması bizi derinden yaraladı. Sizdeki görüntüleri şöyle açıklayabiliriz. Bir tane hafif yaralanmış hayvan sokakta vatandaşa saldırgan tavırlar sergilerken yatsı namazına gitmekte olan bir vatandaş belediyeye ihbarda bulunuyor ve gerekli işlemin yapılması isteniyor.

Vatandaşların ve sokak hayvanlarının güvenliğini sağlamak amacıyla arkadaşlarımız müdahale ediyor. Müdahale konusunu tasvip etmiyoruz. Orada kesinlikle bahsedildiği gibi öldürülme yok. Görüntüyü detaylı incelerseniz arkadaşımızın elinde bir hayvan yakalama aparatı var. Hayvan yakalama aparatıyla hayvanı rahatsız etmeden yormadan almak isterler.

Görüntülerdeki çöp öğütücü değil. O çöp kullanmakta kullandığımız bir araçta değil. Arkasındaki kapaktan dolayı hayvanlarımız dışarı çıkmasın diye bir kapağı var. Çöp öğütücü falan değil. Hayvan yakalama aparatıyla hayvan kullanılıyor, uyuşturucu dahi kullanılmıyor. Kapak kapatılırken hayvanın tırnağına dahi zarar gelmiyor. Hayvanı serbest bıraktık. Ufak tefek yaraları tedavi edilip doğal ortamına bırakıldı. Onu yakalamaktaki o muameleyi yapan arkadaşlarımızla ilgili idari soruşturma başlatıldı. Hayvanın itlaf edildiği iddialar yanlıştır.”

Nevşehir Belediyesi’nden Açıklama

“İnternette bir sosyal paylaşım sitesinde Nevşehir Belediyesi etiketi kullanılarak, bir sokak köpeğinin çöp kamyonu içerisinde itlaf edildiği izlenimi veren görüntüler paylaşılmakta. Söz konusu görüntüler incelendiğinde, olayın belediyemiz sınırları içerisinde gerçekleşmediği ve görüntüdeki şahısların ve çöp kamyonunun Nevşehir Belediyesi ile hiçbir ilgisinin olmadığı anlaşılmıştır. Nevşehir Belediyesi sokak köpeklerinin rehabilitasyonları yönünde 2000 Evler Mahallesi’nde kurduğu Köpek Barınma Merkezi kanalıyla kanunda öngördüğü yönetmelik çerçevesinde uygulamalar gerçekleştirmektedir. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Acıgöl Belediyesi basın açıklaması

Açıklama metnine buradan ulaşabilirsiniz.

acıgöl belediyesi


Editörün Notu: Sokak hayvanlarına yapılan işkence, eziyet ve tecavüzlerin oldukça fazla yaşandığı ülkemizde, insanların tepkisini çeken olaylara da bir katliam olduğu şeklide yaklaşmasını olağan görüyoruz. İnsanların hassasiyetle yaklaştığı hayvanların durumu konusu, çözülmeyi bekleyen problemlerden bir tanesi. Ancak bu videoda bir köpeğin ezilerek öldürülmesine dair bir görüntüye rastlanmıyor.

Videoda, görevlilerin aracın içine hayvan ittiği görülüyor. Hayvanların ezilerek öldürüldüğüne dair bir görüntü yansımıyor; ayrıca hayvanı ittikten sonra kapağın kapanması da, köpeğin kafasının arada sıkışmaması için yapılan bir hamle olarak yansıyor.

Videoyu çeken ve izleyen vatandaşların bulunması da, köpek ezme katliamının yapılmadığını destekler nitelikte. Aksi bir durum söz konusu olsaydı, çevreden müdahalelerin olacağı ya da bu işin sokak ortasında insanlar tarafından tepki çekmek pahasına yapılmayacağı düşünülüyor. Kapak kapanmadan hemen önce içerideki köpeğin aracın iç kısmına çekildiği görülüyor. Görüntüdeki süreç boyunca köpeğin havlıyor olması da yaşadığına dair bir işaret olarak görülüyor.

Asılsız haberlerin çabucak ve kolaylıkla yayıldığı bir ülke olan Türkiye, kutuplaşmaların da etkisiyle provokatif olayların yayılmasına müsait bir ülke konumunda.

[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*