Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?

“Nevruz Nedir? Neden Kutlanır?” başlıklı içeriğimizde baharın gelmesiyle kutlanan Nevruz Bayramı’nı inceledik.

Baharın gelişi ile dostluğu pekiştiren Nevruz, Anadolu ve Orta Asya medeniyetleri tarafından her yıl kutlanmaktadır. Nevruz Fars dilinden gelir. Nevruz’un kelime anlamı yeni gün veya gün ışığıdır. Nevruz gününde geleneksel kıyafetlerle danslar gerçekleşir. Büyük bir coşkuyla kutlanılan Nevruz, 1995 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından bayram olarak kabul edilmiştir.

nevruz nedir

Nevruz Bayramı Ne Zaman Kutlanılır?

Medeniyetler arasında farklı zamanlarda kutlanan Nevruz, bazıları tarafından 21 mart’ta kutlanırken, Kuzey Yarım Kürede ilkbahar başlangıcı olarak kabul edilen 22 mart veya 23 mart’ta kutlanmaktadır.
Göktürklerden gelen kültürle baharın gelişi, doğanın yenilenmesini temsil eder. Türk kavimleri M.Ö. 8. Yüzyıldan günümüze kadar kutlanmaktadır.
Nevruz’un, Birleşmiş Milletler Genel kurulu tarafından yaklaşık 3000 yıldır mevcut olduğu kabul edilmiştir. Aynı zamanda Dünya Manevi Kültür Mirası Listesi’ne kabul edilmiştir. Nevruz Bayramı 21 mart 2018 tarihindedir.

Nevruz Bayramı Neden Kutlanır?

Kutlanılan yerin kendi kültür ve değerleri ile özleşen Nevruz Bayramı, baharın gelmesiyle kutlanılır. Havaların ısınmasıyla, karların erimesiyle, ağaçların yeşillenmesi ve çiçek açmasıyla bahar heyecanı herkesin içini kıpır kıpır eder. Bu sevinçle insanlar çeşitli etkinlikler yapmak isterler. Bir araya gelmek ortak bir etkinlikte buluşmak dostluğu ve kardeşliği de pekiştirir. Bolluğu bereketi baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı, umudu, birliği ve kardeşliği simgeliyor.

Nevruz Etkinlikleri Nasıl Olur?

Geleneksel kıyafetlerin giyilip, kutlanıldığı Nevruz Bayramı’na, yöresel danslar eşlik eder. Çocuklara, yapboz, topaç, boyama kitabı etkinlikleri gibi eğitici oyunlar oynatılır.
“Türk kültüründe Nevruz” konulu, bazı resmi ve özel ilköğretim kurumlarında resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenir.

Nevruz Bayramı’nda Ateşin Üzerinden Neden Atlanır?

Nevruz Bayramı’nın bir diğer etkinliği ise ateşin üzerinden atlamak. Halk bir araya gelerek büyük bir ateş yakar, ateş biraz söndüğünde ise üzerinden atlanarak eğlenceli vakit geçirilir.

Peki Nevruz Bayramında neden ateşin üzerinden atlanılır?

Geleneksel bir şekilde Nevruz Bayramı’nda bir ateş yakılır. Eski Türkler tarafından ateşten atlamak kutsal sayılır. Eski Türkler ateşi kutsal gördükleri için ateşe saygı duyar, ateşi söndürmezlerdi. Ateşin kötülüklerden arındırdığını, koruduğunu düşünürlerdi. Bu sebeple Nevruz Bayramı’nda ateş üzerinden atlanmaktadır.

Bir rivayete göre göre ateşin üzerinden bazen 3, bazende 7 kez atlanırdı. Ateşin üzerinden atlanırken tekerlemeler söylenirdi.

“Ağırlığım, uğurluğum dökülsün bu ateşin üstüne”
“Ağırlığım, uğurluğum, kelliğim, keçelliğim hep bu ateşe”
“Ağırlığım, uğurluğum dökülsün, odda yanıp kül olsun”
“Yansın alev saçılsın, menim bahtım açılsın”

Nevruz Bayramında Demir Dövülür mü? Neden Dövülür?

Türklerde Nevruz Bayramı’nın Ergenekon’dan geldiği görülür. Bir rivayete göre kavimler Türklerden intikam almak için savaşmışlardır. Önce yenilmiş daha sonra Göktürkleri bir hile ile yenmişlerdir. Türklerin bütün çadırlarını dağıtmışlardır. Daha sonra Türkler esaretten kaçarak, bir yer belirlemişler ve adını Ergenekon koymuşlardır. Buraya geldikten sonra öç almak için bir demir dağı eritip dışarı çıkarak düşmanları yenmişlerdir. Bu sebeple demir dövülür ve Nevruz Türkler için bir yılbaşı sayılırdı.

Nevruz’da Yumurta Boyama, Yumurta Tokuşturma

Azerbeycan ve Türkmenistan’da Nevruz Bayramı’na özel hazırlıklar yapılır. Evler temizlenir, yiyecekler hazırlanır, kabir ziyaretleri yapılır. Bolluk ve bereket olsun diye 7 ayrı kuruyemiş tüketilir. Alınan kuruyemiş misafirlere ikram edilir. Doğumu sembol eden yumurta boyama ve tokuşturma yapılır, birlikte dayanışmanın, güç birliğinin içinde olunduğunun hissettirilmesi için küçük oyunlar düzenlenir. Oyunları oynarken yarışmanın, birlikteliği öğrettiğine inanılır.

 

KAYNAK: aa.com.trinternethaber.com, 


Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler