Nesli Tükenmekte Olan Yıldızlı Kelebek İddiası

 

Türk Psikologlar Derneği Twitter hesabında yapılan bir paylaşımda, görseldeki kelebeğin nesli tükenmekte olan yıldızlı kelebek adında bir tür olduğu iddia edildi.

Söz konusu iddia doğru değildir. Fotoğraf, nesli tükenmekte olan yıldızlı bir türü göstermiyor. Görsel, bir Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseri.

 

Sözde “nesli tükenmekte olan yıldızlı bir kelebeği” gösterdiği söylenen bu resim, Facebook’ta Earth Wonders adlı bir sayfada paylaşıldı ve 24 bin beğeni ve 70.000’den fazla paylaşım aldı:

 

 

Ancak bu gerçek bir kelebek fotoğrafı değil; Sara Shakeel adlı Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseridir.

Bu dijital sanat eserinin temel imajını doğa fotoğrafçısı Stephen Powell’ın web sitesinde de bulmak mümkün.

 

İşte Powell’ın orijinal fotoğrafı (solda) ve Shakeel’in dijital sanatının (sağda) karşılaştırması:


 

Shakeel bu çalışmasını ilk olarak Mart 2019’da yayınlamış. Daha sonra bunun bir kelebeğin orijinal bir fotoğrafı değil, bir kolaj sanatı olduğunu açıklamış:


 

Görüldüğü üzere söz konusu iddia doğru değildir. Fotoğraf, nesli tükenmekte olan yıldızlı bir türü göstermiyor. Görsel, bir Instagram kullanıcısı tarafından tasarlanmış bir dijital sanat eseri.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?