NERDESİN EMRE VARLI: VARLI, ASLINDA YOK

TÜBİTAK’a sunduğu birçok projesi sözde ‘gereksiz görülerek’ reddedildiği iddia edilen  Türk yazılımcı Emre Varlı’nın Amerikan Apple şirketinde işe başladığı iddiası, dönem dönem sosyal  medyada gündeme geliyor. Sosyal medya kullanıcılarının ilgisini çeken iddia hızlıca yayılıyor ve epey paylaşılıyor, beğeni alıyor.  Peki ne kadar gerçeği yansıtıyor?  Dogrula.org araştırdı.

 Bir tweetin yıllar süren etkisi

Konu ilk olarak 1 Haziran 2018’de Twitter’da gündeme geliyor. Paylaşılan tweette Türk yazılımcı olduğu iddia edilen Emre Varlı’nın projesinden, icadından bahsediliyor. Varlı’nın cep telefonlarının sıfır şarj oranıyla 30 dakika daha kullanılabilmesine olanak sağlayan bir batarya geliştirdiğinden söz ediliyor. Üstelik, TÜBİTAK’a sunulan bu projeyle ilgilenilmediği, ‘gereksiz görüldüğü’ iddia ediliyor. Daha sonra, bu yazılımcının Apple tarafından keşfedildiği ABD’ye davet edilerek Apple’da yazılım mühendisi olarak işe alındığı öne sürülüyor.

Dönem dönem paylaşılıyor
İddia, 1 Mayıs 2021 tarihinde yeniden gündeme taşındı, üstelik aynı tweet metniyle. Google aramalarında aynı tweet metni fakat; farklı görsellerle dönem dönem paylaşım yapıldığı görülüyor. Her paylaşım yaklaşık 500 bine yakın görüntülenme alıyor. Hatta bazı paylaşımlarda teknoloji habercilerinin dahi fotoğrafları kullanılmış olması iddianın doğru olmadığını apaçık gözler önüne seriyor.

SONUÇLAR

*İddia kaynağı sosyal medya paylaşımlarından ibaret, herhangi bir haber platformunda içeriğe rastlanmamıştır.

*Bazı paylaşımlarda tanıdık simaların fotoğrafları kullanılmıştır. Bu paylaşımlar, telife konu olan kişiler tarafından net dille yalanlanmıştır.

*Apple şirketinin işe alma prosedürleriyle iddiaya konu olan kurgu örtüşmemektedir.

*TUBİTAK’ın girişim, icat, proje destek süreci iddiaya konu olan kurguyla örtüşmemektedir. TÜBİTAK yatırım almak için başvurulacak bir kurumdan ziyade, Ar-Ge içeren, proje safhasındaki işleri hayata geçirmek için destek veren bir yapıdır.

*Batarya üreten bir girişimcinin, yazılım mühendisi olarak işe alınması kendi içinde tezattır.

*Konuyla ilgili Google aramalarında çıkan ancak, içeriği silinmiş olan birçok paylaşım linki bulunmaktadır.

 

 

 

Bunlara da Göz Atabilirsin

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Türkiye Çin’den salatalık ithal etmiyor

İddia: Türkiye Çin'den salatalık ithal ediyor Twitter’da ve bir kaç haber sitesinde yer alan iddiaya göre Türkiye'de yerli salatalık çöpe dökülürken zincir marketler Çin’den salatalık...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,913TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler