NASA Mars’taki Karbondioksiti Şekere Dönüştürene 1 Milyon Dolar Ödül Verecek İddiası

Sıradışı 1 Bilgi sayfasında yer alan ve pek çok etkileşim alan, NASA Mars’taki karbondioksiti şekere çevirene 1 milyon dolar ödül verecek iddiası doğrudur.

NASA, web sitesinden 1 milyon dolara varan ödüllü bir Karbondioksit Dönüşüm Yarışması düzenlediğini, yarışmanın Nisan 2019’da sonuçlanacağını duyurmuştur.


NASA, karbondioksit dönüşüm yarışmasını web sitesinden duyurdu

nasa 1 milyon dolar

Amerika Birleşik Devletleri’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu kurum olan NASA, web sitesinden duyurduğu haberde ilgili bölümler şöyle:

Karbondioksit, Mars atmosferi içinde kolayca ve bolca bulunan bir kaynaktır. NASA’nın Centennial Challenges programı kapsamında yürüttüğü yeni CO2 Dönüşüm Yarışması, karbondioksiti faydalı bileşiklere dönüştürmenin yeni yollarını arayan bir kamu rekabeti.

Karbon ve oksijen şekerin moleküler yapı taşlarıdır. Karbondioksitten glikoz üretebilen verimli sistemler geliştirmek, dünya üzerindeki biyo-üretim teknolojisinin gelişmesine yardımcı olacaktır.

Yarışma iki aşamaya ayrılmıştır. 1. aşamada ekipler, karbondioksiti glikoza dönüştürmek için fiziksel-kimyasal yaklaşımların ayrıntılarını içeren bir dönüşüm sisteminin tasarımını ve tanımını sunmalıdır.

NASA, Nisan 2019‘da açıklanacak yarışma sonucunda seçilen beş takıma 50’şer bin dolar ödül verecek. 750 bin dolar ödüle varan 2. aşamada, toplam 1 milyon dolarlık ödül için mücadele verilecek.


NASA’nın Centennial Challenges programı kapsamında yürütülen CO2 Dönüşüm Yarışması’nın duyurusu Twitter hesabından da yapıldı:


Karbondioksit Dönüşüm Yarışması

NASA web sitesindeki duyuruda linki verilen Karbondioksit Dönüşüm Yarışması web sitesi de şöyle:


 

ABD TV kanallarından biri olan ABC News ve İngiliz The Daily Mail gazetesinin web sitelerinden de habere ulaşmak mümkün.


Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler