NASA 2 Ay Boyunca Otel Odasında Yatıp 100 bin TL Kazanacak Gönüllüler Arıyor İddiası

 

İhbar olarak dogrula.org’a gelen görselde, NASA’nın 2 ay boyunca otel odasında yatıp 100 bin TL kazanacak gönüllüler aradığı iddia edildi.

Söz konusu iddia doğrudur. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, yapay yer çekiminin sağlığa etkilerinin inceleneceği NASA ile ortak yürütülecek bir araştırma için yaklaşık 100 bin TL karşılığında (18 bin 500 dolar) 60 gün boyunca bir odada yatması gereken 24 gönüllü aradığını duyurmuştur.

 


Artificial Gravity Bed Rest Study

NASA ve Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) bir projesi olan çalışma, Köln merkezli Alman Havacılık ve Uzay Merkezi’nde (DLR) yapılacak.

 

Seçilen 24 katılımcı (12 kadın, 12 erkek), Eylül ayında yapay yer çekiminin potansiyel faydalarını test etmek için iki ay boyunca yatakta uzanarak kalacakları Alman Havacılık Merkezi’ne (Deutsches Zentrum für Luft- und Raumfahrt; DLRgidecek.

 

Gönüllüler iki gruba ayrılacak ve tek bir odada kalacak. 60 günlük yatak istirahati sırasında, yemek yemeden tuvalete kadar her şeyi uzanarak yapmaları istenecek.

Katılımcılara bir televizyon, okuma materyalleri ve diğer eğlence etkinlikleri verilecek.

Araştırma toplam 89 gün sürecek. Yatakta kalmadan önce, katılımcılara beş gün bilgi verilecek ve 60 günün bitiminde 14 gün dinlenme ve astronot rehabilitasyonu yapılacak.

 

Bilim adamları, bu sistemin uzun süreli uzay yolculuğu yapan astronotlara uygulanabilecek faydaları da ortaya çıkaracağını umuyor.

Tıbbi, psikoterapötik ve bilimsel profesyonellerden oluşan bir ekip, bir beslenme uzmanıyla birlikte katılımcıların beslenmelerini destekleyecek.

Yiyecekler katkı maddeleri veya suni tatlandırıcılar olmadan hazırlanacak ve yeterli kalorifik ve besin içeriği sağlamak için dengelenmiş olacak; zaman zaman da tatlı verilecek.

 

24 Mayıs’a kadar başvuruların kabul edileceği araştırmaya kayılacak olan kişilerin Almanca bilmesi gerekiyor.


 

Görüldüğü üzere iddia doğrudur. Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, yapay yer çekiminin sağlığa etkilerinin inceleneceği NASA ile ortak yürütülecek bir araştırma için yaklaşık 100 bin TL karşılığında (18 bin 500 dolar) 60 gün boyunca bir odada yatması gereken 24 gönüllü aradığını duyurmuştur.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,310BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler