Ana sayfa Genel Politika Murat Boz’un HDP’ye Oy Verdim Şeklinde Açıklama Yaptığı İddiası

Murat Boz’un HDP’ye Oy Verdim Şeklinde Açıklama Yaptığı İddiası

680
0

Murat Boz’un HDP’ye Oy Verdim Şeklinde Açıklama Yaptığı İddiası başlıklı içeriğimizde, Murat Boz’un “HDP’ye oy verdim çünkü Türkiye bir diktatörden kurtulsun istedim” şeklinde açıklama yaptığı iddiasını ele aldık. İddiaya göre Murat Boz’un şekilde bir açıklaması olmuş ve iddia edilen bu açıklama sosyal medyada çokça paylaşılmıştır. Ancak Murat Boz’un bu şekilde bir açıklama yaptığı iddiası doğru değildir.

İddia ilk olarak Haziran 2015 seçimlerinden sonra gündeme gelmiş fakat 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra da sosyal medyada yayılmaya devam etmiştir.

Murat Boz, iddianın ortaya çıktığı dönemde sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak söz konusu açıklamanın kendisine ait olmadığını ifade etmiştir. Açıklamasının ardından 3 yıl gibi bir zaman dilimi geçtiği için iddianın doğru olmadığını belirttiği açıklamanın linkine ulaşılamamaktadır. Ancak, Murat Boz’un iddia ile ilgili kendi açıklaması, 2015 yılında yapılan haberlerde de görülebileceği şu şekildedir:

“Bir süredir Facebook, Twitter ve benzeri sosyal paylaşım sitelerinde yer alan, ‘HDP’ye oy verdim çünkü! TC bir diktatörden kurtulsun istedim’ ve benzeri içerikli paylaşımlar gerçek dışıdır. Bahsi geçen paylaşımlar, şahsımın bilgisi haricinde, internet ortamında elde edilmiş fotoğraflarımın montajlanması suretiyle meydana getirilmiştir.

Gerçeği yansıtmayan bu haberlere itibar edilmemesini; asılsız içeriklerde adı geçen Halkların Demokratik Partisi’nin sosyal medya birimi bu durumun gerçek olmadığını kamuoyuna duyurmuş ve bu duyuru tarafımca kendi twitter hesabımdan da paylaşılmıştır.

Bu doğrultuda yukarıda belirttiğim ve benzeri içerikli paylaşımların tamamıyla gerçek dışı olduğunu, bu ve benzeri paylaşımları yapan ve/veya yayan kişiler hakkında yasal yollara avukatım aracılığı ile başvurduğumu kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarım.”2015 Haziran seçimleri döneminde, “Oyum HDP’ye” şeklinde yapılan kampanya, Murat Boz, Kadir İnanır, Altan Erkekli, Cüneyt Özdemir, Engin Altan Düzyatan, Sermiyan Midyat, Mert Fırat.ünlü kişilerin fotoğrafları ile HDP şablonunun birleştirilmesi sonucu oluşturulmuş ve sosyal medyada yayılmıştır.Murat Boz hakkında, 2015 yılında hakkında çıkan “Oyum HDP’ye” iddialarından bunaldığı ve 5 hafta kadar ABD New York’a gidip gündemden uzaklaşacağına dair de haberler yapılmıştı.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: İHA, Hürriyet, sondakika.com, Sabah, sanalbasin.com, A Haber


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*