Ana sayfa Genel Muharrem İnce’nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası

Muharrem İnce’nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası

763
0
Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 1

Muharrem İnce’nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası” başlıklı içeriğimizde CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’yle ilgili başörtüsünün kamu kurum ve kuruluşlarında kullanılmasına karşı soru önergesi verdiği iddiasını inceledik.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin başörtüsüne karşı soru önergesi verdiği iddiası doğrudur. Muharrem İnce, 2009 yılında başörtüsü ile ilgili olarak iddiaya konu olan görseldeki soru önergesini vermiştir. TBMM’nin soru önergelerini barındıran web arşivinden 2009 yılındaki ilgili soru önergesine ulaşılabilmektedir.

Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 1

Soru önergesinde Muharrem İnce, TRT ekibinde kameraman asistanlığı yapan Fatıma Betül Gürtekin’in, 2009 yılı Zafer Bayramı kutlamaları sırasında saçlarını bere ile kapatması sebebiyle, kendisinin TRT’de başörtülü çalışıp, çalışmadığı hakkında sorular yöneltmiştir. Soru önergesinde yer alan sorular şöyle:


  1. 30 Ağustos 2009 tarihinde Zafer Bayramı’nda Ankara’da yapılan törenleri canlı olarak yayınlayan TRT ekibindeki bir kameramanın saçlarım kışlık bere ile kapattığı, bu kameramanın TRT’de türbanla çalıştığı yönünde basında çıkan haber ve fotoğraflar doğru mudur?
  2. Fatıma Betül Gürtekin isimli kameraman asistanı TRT’nin kadrolu personeli midir?
  3. TRT’de KAMU KURUM YE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİK hükümleri geçerli değil midir?
  4. Bu yönetmelik geçerli ise Fatıma Betül Gürtekin hangi mevzuata göre türbanla çalışmaktadır?
  5. Fatıma Betül Gürtekin’in çalıştığı ünitenin yöneticileri KAMU KURUM VE KURULUŞLARINDA ÇALIŞAN PERSONELİN KILIK VE KIYAFETİNE DAİR YÖNETMELİK hükümlerine aykırı davranması nedeniyle Fatma Betül Gürtekin hakkında bir işlem yapmış mıdır?
  6. Fatıma Betül Gürtekin’den başka türbanlı çalışan TRT personeli var mıdır?
  7. Türkiye Cumhuriyeti’nin yasa ve yönetmelikleri TRT’de geçerli değil midir?

Başörtüsü Yasağının Kaldırılmasına Karşı AYM’ye Başvuruldu mu?

Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 2

Benzer konuda gündeme gelen bir diğer iddia ise, Muharrem İnce’nin üniversitelerde başörtüsü yasağının serbest bırakılmasına dair düzenlemeye karşı AYM’ye başvurduğu iddiasıydı. Söz konusu iddia da doğrudur.

2008 yılında görüşülen ve başörtüsü yasağının serbest bırakılmasına dair düzenlemeyi de içeren Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının Bazı Maddelerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin mecliste kabulünden sonra Anayasa Mahkemesine söz konusu değişikliğin iptali için başvuran milletvekilleri arasında Muharrem İnce de bulunmaktadır. Birçok gazete ve haber sitesi tarafından yayınlanan söz konusu başvuru belgesinde Muharrem İnce’nin adı ve imzası yer almaktadır.

Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 3

Görseldeki belgeye ek olarak söz konusu dönemde yayınlanan haberlerin neredeyse tamamında da iptal başvurusuna dair detaylara yer verilmiştir.

Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 9

Anayasa Mahkemesi söz konusu başvurudan sonra değişiklikleri iptal etmiştir. Alınan iptal kararına dair detaylara da resmi gazeteden ve diğer resmi kaynaklardan da ulaşılabilmektedir.

Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 10

TBMM kayıtlarında da söz konusu iptal başvurusuna dair detaylar bulunmaktadır.

  • Muharrem İnce'nin Başörtüsüne Karşı Soru Önergesi Verdiği İddiası 4

yüzde 100 dogrula.org doğruluk yüzdesi %100


Kaynaklar: tbmm, resmigazete.gov, tbmm 2, bianet, bianet 2, hürriyet, iha, milliyet, milliyet 2, memurlarsabah

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*