Mısır’da İsrail ve ABD Aleyhine Propaganda Yapan 75 Hafızın İdamına Karar Verildiği İddiası

Sosyal medyada dolaşımda olan bu görselde yazan, Mısır’da İsrail ve ABD aleyhine propaganda yapan 75 hafızın idamına karar verildiği iddiası çoğunlukla yanlıştır.

Mısır’da 75 protestocu hakkında idam kararı verilmiştir ancak bu kişiler İsrail ve ABD aleyhine propaganda yaptıkları için değil, 2013 yılında seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesine karşı yapılan 2013 protestosuna katıldıkları için bu cezaya çarptırılmıştır.

Ayrıca söz konusu kişilerin hafız oldukları bilgisine rastlanmamıştır.

Fotoğrafta yer alan şahıslardan biri, Müslüman Kardeşler liderlerinden Muhammed Biltacidir. 2014 yılına ait olan fotoğraf Biltaci’nin Kahire’deki duruşmasından alınmıştır.

Kahire mahkemesi, Müslüman Kardeşler’in (Muslim Brotherhood) kıdemli üyelerinin de aralarında bulunduğu 75 protestocuyu ölüm cezasına çarptırmıştır.


Yasa dışı örgüt kabul edilen Müslüman Kardeşler’in kıdemli üyeleri, Kahire’deki Cezaevi Mahkemesi tarafından, Mısır’ın başkenti Kahire’deki Rabia Meydanı’ndaki oturma eylemine katılmaları nedeniyle idam cezasına çarptırılanlar arasında bulunuyor.

Dava, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii ve foto muhabiri Mahmoud Abu Zeid de dahil olmak üzere 739 sanığı kapsıyor.


Kararın, Mısır’ın başlıca İslami yasal yetkilisi olan Büyük Müftü’ye gönderilmesi gerekiyor, ancak müftünün kararı bağlayıcı değil ve mahkemeler tarafından nadir de olsa göz ardı ediliyor. 2014 yılında Müftü, aynı olayın bir parçası olan Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii için verilen idam kararını reddetmişti, fakat Bedii ömür boyu hapse mahkum edildi.

Devlet elindeki Al-Ahram haber sitesine göre, son kararın 8 Eylül’de verilmesi bekleniyor.

Uluslararası Af Örgütü Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yargılamanın adil olmadığını ve sanıkların yeterli bir savunma sunma haklarının reddedildiğini söyledi.

İnsan hakları savunucuları da, gazetecilerin ve birçok barışçıl protestocunun aynı davada yargılanmasını eleştirdiler.


 

Cumhurbaşkanı Abdul Fettah El Sisi’nin 2014 yılında iktidara gelmesinden bu yana yetkililer, devleti zayıflatmaya çalışan teröristlere ve sabotajcılara yapılan baskıyı meşrulaştırmaya çalışıyor. Yüzlerce siyasi muhalif, yasadışı bir örgüte üye olmak ya da saldırı planı yapmak suçlarından ölüm cezasına çarptırılıyor.

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,926TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler