Minyonlar Nazi Esirleri mi?

ABD’nin 2010 yapımı popüler animasyon filmi Çılgın Hırsız’da (Despicable Me) yer alan Minyonlar hakkında, Naziler tarafından kaçırılıp esir alınan Yahudi çocuklarından esinlenildiği iddiası sosyal medyada ortaya atılmıştır.

Söyledikleri Anlaşılmıyordu

İddiada, esir tutulan Yahudi çocuklarının Almancayı bilmemesi sebebiyle çocukların konuştuklarının anlaşılamaması ve Nazi subaylarının onlara gülmeleri ile çizgi film arasında bir benzerlik kurulmaktadır. Çizgi filmde aynı şekilde karakterlerin söylediklerinin anlaşılmaması ve en önemlisi giydikleri kıyafetlerin çok benzer olması ortaya atılan iddiayı düşündürecek cinstendir.

Minyonların kostümlerinde taktıkları tek gözlü aksesuarın iddiaya göre Nazilerin işkence amacıyla kullandıkları kafaya geçirilen tek delikli gaz maskelerine çağrışım yaptığı söylenmektedir. Fakat bu gaz maskeleriyle birlikte özel malzemeden yapılmış giysilerin ismi orijinal adıyla Oxylithe’dir.

 

Nedir Oxylithe?

George Francis Jaubert tarafından geliştirilen oksijen üretmek için kullanılan ve bileşeni sodyum peroksit olan özel bir kimyasaldan yapılan kostümdür. Güçlü bir kask ve kuşaklı bir giysiden oluşan Oxylithe, suyla birleştiğinde hem karbondioksiti emmekte hem de oksijen yaymaktadır. Bu kostümlerin asıl amacı 20. yüzyılın başında denize derin ve uzun dalışlar yapmak içindi. Oxylithe aynı zamanda maden ocaklarında gaz maskesi olarak ve Birinci Dünya Savaşı esnasında Fransız piyadeleri tarafından da kullanılmıştır.

Söz konusu fotoğraflar İngiltere’de bulunan Royal Navy Submarine Museum (Kraliyet Donanması Denizaltı Müzesi)’dan alınmıştır ve ayrıca Nazilerin işkence yaptıkları dönemlere değil, daha önce olan Birinci Dünya Savaşı dönemine aittir.

          Kaynaklar: 1-Avustralya Ulusal Kütüphanesi 2-Therebreathersite.nl

[Toplam: 22   Ortalama: 3.7/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?