Ana sayfa Genel Politika MHP Seçim Otobüsünde Erdoğan’ın Fotoğrafının Bulunduğu İddiası

MHP Seçim Otobüsünde Erdoğan’ın Fotoğrafının Bulunduğu İddiası

751
0
mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası 2

MHP Seçim Otobüsünde Erdoğan’ın Fotoğrafının Bulunduğu İddiası başlıklı içeriğimizde, sosyal medyada gündeme gelen Milliyetçi Hareket Partisi(MHP)’nin seçim otobüsünün üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın fotoğrafının yer aldığı iddiasını ele aldık. Bu iddia doğru değildir. 

İYİ Parti isimli bir Facebook sayfasında, MHP seçim otobüsünün üzerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın fotoğrafının olduğu bir paylaşım yapılmıştır. Bu paylaşım 1300 civarında beğeni ve 6000 üzerinde paylaşım alarak Facebook üzerinde hızla yayılmıştır.


Fotoğraf Montajlı 

Fotoğrafta bulunan MHP seçim otobüsü, 7 Haziran 2015 genel seçimlerinde yürütülen seçim kampanyası için hazırlanmıştır. Fotoğrafın orijinal halinde, otobüsün üzerinde Recep Tayyip Erdoğan‘ın değil, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin fotoğrafı yer almaktadır.


mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası 3


İnc Araştırma ve İletişim Danışmanlığı adlı şirketin, 7 Haziran 2015 genel seçim kampanyası bünyesinde yaptığı çalışmalarda, söz konusu otobüsün olduğu fotoğrafın orijinal hali bulunmaktadır. Şirketin resmi websitesindeki fotoğrafın asıl halinde Devlet Bahçeli‘nin olduğu açıkça görülmektedir.


mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası inc araştırma


Bozkurt Caps isimli Facebook sayfasında da, fotoğrafın montaj olduğu belirtilmiş ve seçim otobüsünün üzerinde MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli‘nin bulunduğu bir paylaşım yapılmıştır.


mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası bozkurt caps


MHP Mitinglerinde Kullanılmış 

7 Haziran 2015 seçimleri için MHP, “Bizimle Yürü Türkiye” sloganını afişlerde, otobüslerde ve yaptığı çeşitli seçim kampanyalarında kullanmıştır. Ayrıca MHP’nin bu sloganı 7 Haziran seçimlerinden sonra tekrardan kullanılmamış, yerine başka sloganlar kullanılmıştır.

Bu sloganla ve Devlet Bahçeli‘nin fotoğraflarıyla giydirilen otobüslerde, illere göre farklı adayların fotoğrafları da bulunmaktadır. Ancak hiçbirinde Erdoğan‘ın fotoğrafı kullanılmamıştır. Aşağıdaki fotoğraflarda da görülebileceği üzere, Mersin, Çorum, Çankırı ve İstanbul olmak üzere 4 farklı ilde kullanılan otobüslerin örneklerini görebilirsiniz.


mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası istanbul
İstanbul, 2015

mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası çorum
Çorum, 2015

mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası çankırı 2
Çankırı, 2015

mhp seçim otobüsünde erdoğan fotoğrafı iddiası mersin
Mersin, 2015

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: İNC Araştırma, Facebook, ortadogugazetesi.net, corumtime.com, haberci18.com


[Toplam:6    Ortalama:5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*