Medine’nin Tecavüzde Rekor Kırdığı İddiası

Medine’nin Tecavüzde Rekor Kırdığı İddiası başlıklı içeriğimizde, oyuncu Berna Laçin’in Twitter hesabı üzerinden paylaştığı bir iddiayı inceledik. Sosyal medyada yayılan idam tartışması üzerine Berna Laçin, yaptığı paylaşımda Medine topraklarında tecavüz suçunun rekor derecesinde işlendiğini iddia etmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

Berna Laçin‘in sosyal medyada idam ile ilgili attığı tweet, çok fazla sayıda etkileşim almış ve yayılmıştır.

En Çok Tecavüz Suçu İşlenen Ülkeler

Birleşmiş Milletler kaynaklarından derlenen istatistik raporlarına göre, bir yılda 250 binden fazla tecavüz veya tecavüz girişimi ile karşılaşılmaktadır. Çeşitli araştırma şirketlerinin yaptığı güncel verilere göre, tecavüz suçunun en fazla işlendiği ülkeler arasında Medine’nin bulunduğu Suudi Arabistan yoktur. Bazılarına göre en fazla tecavüz vakasının ya da suçunun işlendiği ülkelerin en başında Güney Afrika gelirken, bazılarında ise Etiyopya gibi gelişmemiş ülkeler gelmektedir.

1- Doğru Veri‘nin yayınladığı Wonderslists‘in 2017 yılı verilerine göre, tecavüz suçu en fazla sırasıyla Güney Afrika, İsveç, ABD, İngiltere ve Hindistan‘da işlenmektedir.


medinenin tecavüzde rekor kırdığı iddiası en çok tecavüz suçu


Güney Afrika, her yıl tahmini olarak 500 bin tecavüz vakasıyla, dünyadaki en yüksek tecavüz suçu oranına sahiptir. Güney Afrikalı kadınların %40’ından fazlası, yaşamları boyunca tecavüze uğrayacakları korkusuyla yaşamaktadır.

Avrupa’da en yüksek tecavüz suçu oranına sahip ülke ise İsveç’tir. Wonderslist verilerine göre her 3 İsveçli kadından 1’i, erkek arkadaşlarını terk ettikten sonra cinsel saldırıya uğruyor.

2- NationMaster‘a göre ise, her 100 bin vatandaş için tecavüz vakasına karşı istatistikler verilmiştir. Bu ülkeler arasında 111 ülke değerlendirilmiş ve Güney Afrika yine birinci sırada yer almıştır. Bu verilerde de Suudi Arabistan, tecavüz vakasının en çok olduğu ülkeler sıralamasında bulunmamaktadır. 


berna laçin medinenin tecavüzde rekor kırdığı iddiası ülkeler sıralaması


Ülkeler arasında ilk dörtte yer alanlar Güney Afrika ülkesi olmakla birlikte, İsviçre ve İsveç gibi Avrupa ülkelerinde de tecavüz suçunun yaygın olduğu görülmektedir. Türkiye’de ise bu sıralama 99’dur.

3- The Times of India gazetesinin yayınladığı verilere göre ise, en çok tecavüz vakası olan ülkeler arasında Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Brazilya ve Fransa gibi ülkeler gösterilmiştir. Buna göre ilk üçte olarak sırasıyla İngiltere’de, her 100 bin kişiden 36’sı, ABD’de 35’i, Brezilya’da ise 24’ü tecavüze uğramaktadır.

Hindistan’daki National Crime Records Bureau (Ulusal Suç Kayıtları Bürosu) kayıtları dikkate alınarak hazırlanan grafikte tecavüz vakası verileri verilmiştir. Ancak, mutlak terimlerle hesaplandığında, en çok Amerika Birleşik Devletlerinde tecavüz vakası ile karşılaşıldığı ayrıca belirtilmiştir.


 

berna laçin medinenin tecavüzde rekor kırdığı iddiası tecavüz sıralaması 2


4- Bir diğer araştırma verisine göre, 2018 yılında tecavüz istatistikleri yine benzer şekildedir. Ülkelere göre tecavüzün tanımına ilişkin bazı farklılıklar görülebilmektedir. Örneğin bazı ülkelerde evlilik içi tecavüzler suç sayılırken, bazı ülkelerde suç sayılmamaktadır. Bunun gibi nedenlerle, yapılan araştırmalarda istatistiklerde ilk sıralar aynı olsa da, sonlara doğru ülke sıralamaları değişmektedir.

Trendrr‘ın paylaştığı veriye göre, en yüksek tecavüz suçu oranına sahip 11 ülkenin oranı verilmiştir. Buna göre de, ilk sıralarda Güney Amerika gelmektedir. Devamında ise, diğer araştırmalarda yapılan benzer ya da aynı ülkeler bulunmaktadır.

berna laçin medinenin tecavüzde rekor kırdığı iddiası tecavüz sıralaması 3

Dünyada cinsel şiddet ve tecavüz suçu, diğer suçlara oranla daha az rapor edilebilen suçlardır. Verilerde bazı farklılıklar olması, tecavüz vakalarının doğru şekilde bildirilmemesinden kaynaklı olabilmektedir. Ancak yukarıda sıraladığımız 4 farklı araştırmaya bakıldığında, en yüksek tecavüz vakası yaşanan ülkeler arasında Suudi Arabistan‘ın bulunmadığı görülebilmektedir.


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: Twitter, Doğru Veri, Wonderslists, Naiton Master, Trendrr.net, Times of India


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?