Ana sayfa Genel Meclis Heyetine Özel Uçak Kiralandığı İddiası

Meclis Heyetine Özel Uçak Kiralandığı İddiası

1641
0
Pab heyetine özel uçak iddiası

13 Ekim 2017 itibariyle bazı gazetelerde yurt dışında gerçekleşecek bir toplantı için meclis heyetinin özel uçak kiraladığına dair bir iddia gündeme geldi. Bu iddiaya göre, Meclis heyeti, Parlamentolararası Birliği (PAB) Genel Kurulu toplantısına katılmak üzere özel uçak kiralamıştır. Ancak söz konusu iddia doğru değildir.

PAB İsmail Kahraman

MeclisHaber sitesindeki açıklamaya göre, Habertürk gazetesinde 13 Ekim 2017 tarihinde CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı tarafından, yurt dışına resmî bir ziyaret dolayısıyla çıkan meclis heyetine özel uçak kiralandığına dair iddiaya yer verilmiştir. Meclisten haber ve duyuruların yapıldığı resmi meclis sitesinde yapılan açıklamada, özel uçak kiralanması gibi bir durum olmadığı, zaten bu gibi ziyaretler için daha önceden de benzer şekilde uygulandığı üzere meclis heyetine uçak tesis edildiği belirtilmiştir. Söz konusu açıklama şöyle;

“Habertürk gazetesinde 13 Ekim 2017 tarihinde CHP Mersin Milletvekili Aytuğ ATICI’nın yurt dışına bir resmî ziyaret dolayısıyla özel uçak kiralandığına dair iddiasına yer verilmiştir. Sayın milletvekilinin bu açıklamaları gerçek dışıdır ve gerçeğin bu kadar saptırılması anlaşılır bir durum değildir.

Dünyanın en eski uluslararası kuruluşu olan ve dünya parlamentolarının yıllık zirvesi niteliğindeki PAB Genel Kuruluna katılım için herhangi bir özel uçak kiralanmamış olup Cumhurbaşkanlığı Makamında mevcut uçaklardan Ana Uçağı, benzeri toplantılarda mutat olduğu üzere heyetimize tahsis edilmektedir. Daha önce tarifeli sefer ile Rusya’ya gitmesi planlanan PAB Türk Komisyonu üyesi sayın milletvekillerimiz uçak kapasitesinin müsait olması ve tasarruf gayesi ile uçağa davet edilmişlerdir.

Bu veya benzeri yakıştırmaların ve uydurma bilgilerin kamuoyuna aktarımı Meclisimizin itibarına yönelik saldırılardır.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla duyurulur.”

PAB Nedir?

PAB logo

TBMM’nin işbirliği içinde olduğu uluslararası komisyonlardan birisi olan Parlamentolararası Birlik (PAB) nedir? TBMM’ye ait resmi web sitesinde bulunan tanımlamaya göre PAB, bağımsız devlet parlamentolarının temsilcilerinden oluşan, halen 138 üyeye sahip ve Birleşmiş Milletlere paralel olarak çalışan 1889’da kurulmuş bir kuruluştur. Genel Merkezi Cenevre’dedir.

PAB, temsili kuruluşları güçlendirme, barış ve toplumlararası işbirliğini tesis ve parlamentolar ile parlamenterler arasındaki temasları arttırmak amacıyla çalışmaktadır. Bu çerçevede, tüm ülkelerin parlamentoları ve parlamenterleri arasında yapılacak görüşmelerle tecrübe alışverişi desteklenmektedir. Uluslararası gündemde yeralan güncel siyasi ve ekonomik meseleler incelenmekte, esas itibarıyla bu konularda çalışmalar yapılmaktadır.

PAB için TBMM tarafından oluşturulan grupta yer alan isimler şöyle;

Coşkun ÇAKIR – AKP Tokat Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Başkanı

Ahmet YILDIRIM – HDP Muş Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Aytuğ ATICI – CHP Mersin Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Ebubekir GİZLİGİDER – AKP Nevşehir Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Hasan SERT – AKP İstanbul Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Lütfiye İlksen CERİTOĞLU KURT – AKP Çorum Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Süleyman Sencer AYATA – CHP İstanbul Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi

Şahap KAVCIOĞLU – AKP Bayburt Milletvekili ve Parlamentolararası Birlik Grubu Türk Grubu Üyesi


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

meclishaber.gov.trtbmm.gov.trtbmm.gov.tr 2

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*