MEB’in Yeni Müfredatında Sihir ve Ruh Çağırma Dersi İddiası

Sosyal medya ve bazı İnternet sitelerinde yer alan, MEB’in yeni müfredatında sihir ve ruh çağırma diye bir dersin yer aldığı iddiası doğru değildir.

Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında sihir ve ruh çağırma isimli bir ders yoktur; ders Temel Dini Bilgiler, konu Ruhsal İhtiyaçları Karşılamada Yanlış Uygulamalar, konu başlığı altında incelenen ise sihir, büyü ve ruh çağırma gibi yönelişlerdir.


Dersin Adı Sihir ve Ruh Çağırma Değil, Seçmeli Temel Dini Bilgiler Dersi

 

2012 yılında Temel Dini Bilgiler dersi MEB müfredatında yer almış olan, “Ruhsal İhtiyaçları Karşılamada Yanlış Uygulamalar” konu başlığı altında sihir, büyü, uğur inancı, falcılık, ruh çağırma, medyumluk ve kehanet gibi yönelişler anlatılıyordu. Ancak 2017 yılına gelindiğinde, ruh çağırma ve medyumluk müfredattan çıkarıldı.

Lise Temel Dini Bilgiler (İslam 1–2) dersinde, “Ruhsal ihtiyaçları karşılamada yanlış uygulamalar” ünitesinde ruh çağırma ve medyumluk konusuna yer verilmişti.


 

Ancak 2017 yılına gelindiğinde müfredat değişti.

Yerine, Ortaokul Temel Dini Bilgiler (İslam 1–2) dersi konusu olarak 6. sınıfta cin ve şeytan, Lise Temel Dini Bilgiler (İslam 1–2) dersinde ise, ruh çağırma ve medyumluk yerine reenkarnasyon (ruhun sürekli olarak tekrar bedenleşmesi) ve tenasüh (ölen kimsenin ruhunun insan veya hayvan bedenine geçerek ona hayat vermesi) konularının işleneceği müfredatta yer almıştır.


 

Ayrıca müfredatta bu derslerin kazanımları olarak öğrenci, “Cin ve şeytanla ilgili toplumda var olan yanlış bilgileri fark eder.” ve “Kazanım işlenirken İslam’ın aşırılıklardan (itikadi ve amelî sapmalardan, hurafelerden) uzak bir din olduğuna ve dünya-ahiret dengesini gözettiğine değinilecektir.” ifadeleri yer almıştır.


 

Müfredattan da anlaşılacağı üzere, iddia edildiği gibi MEB’in yeni müfredatında sihir ve ruh çağırma diye bir dersin yer alması söz konusu değildir.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3, kaynak4kaynak5

Bunlara da Göz Atabilirsin

Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü’ne ne oldu?

İddia: Refik Saydam Hıfzıssıhha Enstitüsü 2011’de KHK ile kapatıldı. Twitter'da #20yilonceTurkiye etiketinde bir çok iddia gündeme geldi. En fazla etkileşim alanlar arasında "Kaç Saat Oldu?"...

Söyleyen yurtdışındaki turist acentesi değil, Fatih’teki turist rehberi

İddia: Yurtdışında bir turist acentesi Türkiye “Türkiye'ye gitmek için en iyi zaman çünkü Türkler dışarı çıkamıyor" açıklamasında bulundu. Sosyal medyada Reuters haberi kaynak gösterilerek yayılan...

Astronotlar Ankarayı değil, dünyayı gezdi. Atatürk Arsev Erarslan’ı değil babasını yurtdışına eğitime yolladı

Apollo 11 astronotlarının 1969 yılındaki Türkiye ziyaretinden bazı fotoğraf ve haberler sosyal medya kullanıcıları tarafından paylaşıldı. Yaklaşık 1 milyona yakın görüntülenme alan bir tweette,...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,927TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler