McKinsey Danışmanlık Şirketi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “McKinsey ile çalışmaya karar verdik” açıklamasından sonra gündemden düşmeyen McKinsey Danışmanlık Şirketi konusunu inceledik.

McKinsey Danışmanlık

 

McKinsey şirketi web sitesinde misyonunu “Müşterilerimize performanslarında belirgin fark yaratacak kalıcı iyileştirmeler konusunda destek vermenin yanında, yetenekli kişiler için cazip, heyecan yaratan ve bu kişileri elinde tutmayı başaran bir şirket olabilmektir.” şeklinde açıklıyor.

Sitede şirketin müşteri profili ve geniş danışmanlık yelpazesinden de bahsediliyor. Şirketin, 60’tan fazla ülkede ofisi var ve tüm dünyada sosyalözel ve kamu kuruluşlarına danışmanlık hizmeti veriyor.


 

Euronews’in haberine göre, 92 yıllık geçmişi olan McKinsey birçok analiste göre dünyanın en prestijli, aynı zamanda kurumsal yönetimlerde en fazla ağırlığı olan şirketlerden biri olarak görülüyor.

Haberde, ülkeler genel olarak bir başka ülkede iş ilişkilerini geliştirmek ve belli mekanizmalar üzerinde etkili olmak için lobi ve danışmanlıkfirmalarıyla anlaşır, ifadeleri mevcut.


Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Açıklaması

Türk ekonomisinin yönetiminin ABD’ye teslim edildiği iddiaları son günlerin en çok konuşulan konularından biri. Bu yüzden de bazı ekonomistler ve bakanlık, konuya açıklık getirmek için açıklamalarda bulunuyor. Art niyetli provokasyonlarla sürecin baltalandığı ifade ediliyor.

Basın açıklamasında, süreçte yer alacak olan kişilerin tamamının mevcut bakanlık çalışanları olduğu dile getirilen açıklamada, dünyadaki en başarılı örnekleri analiz etmek için danışmanlığa gerek görüldüğü söyleniyor.


Danışmanlık Hakkında Ekonomist Yorumu

Ekonomist Mert Yılmaz’ın açıklama yaptığı bir videoda, konunun analizini dinlemek mümkün.

Yılmaz, McKinsey konusunda bir ‘kamu görevi yürüttüğünü’ söylüyor. Ayrıca, danışmanlık konusunda alınan kararın yerinde olduğuna dair ifadeleri mevcut.

Ekonomist Mert Yılmaz çektiği ikinci videoda, analizinden sonra aldığı sert eleştiriler üzerine de konuşmuş.


 

Amerika’nın Sesi web sitesinde yazılmış olan, “Geçmişten Günümüze Finansal Krizler” kitabının yazarı Murat Kaykusuz’un danışmanlık hakkıdaki görüşleri:


 

McKinsey’nin Twitter hesabını incelediğinizde, verdiği ekonomik danışmanlıklar hakkında bilgilere ulaşmanız mümkün.


 

Uzmanlar, ‘Türk ekonomisinin ABD’ye teslim edildiği’ şeklinde algı operasyonu yürütüldüğünü söylüyor.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?