Mağaradan Kurtarılan Taylandlı Çocukların Trump’la Görüşmemek İçin Mağaraya Geri Döndüğü İddiası

İddiaya göre, Tayland’da bir mağarada haftalarca mahsur kalan çocuklar kurtarıldıktan sonra, Başkan Trump’la görüşmemek için mağaraya geri dönmeyi tercih ettiler. Ancak Snopes’in analizine göre, mağaradan kurtarılan Taylandlı çocukların Trump’la görüşmemek için mağaraya geri döndüğü iddiası doğru değildir.

Yaşları 11 ile 17 arasında değişen 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri 23 Haziran’da gezi için gittikleri mağarada suların birden yükselmesiyle mahsur kalmıştı. Ekip, riskli operasyonlar neticesinde 9 gün sonra (mahsur kalışlarının 18. gününde) bulunmuştu.

11 Temmuz 2018’de Burrard Street Journal web sitesi, Taylandlı birkaç çocuğun kurtarıldıktan sonra Beyaz Saray’da Başkan Trump’la görüşmektense iki hafta mahsur kaldıkları su dolu mağaraya dönmeyi tercih ettiklerine dair bir makale yayınlandı.

trump tayland

Makalenin ilgili bölümü:

WASHINGTON, DC — Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, kurtarılan Taylandlı çocuklara teklif ettiği Beyaz Saray ziyareti geri çevrildi ve çocuklar oy birliğiyle su dolu mağaraya geri dönmeye karar verdiler.

Şu anda % 95’in üzerinde suyla dolu olan mağara, özellikle göçmen olarak görülen ve ICE ( ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza) tarafından gözaltında tutulan genç çocuklar için Beyaz Saray’dan daha cazip görüldü.

Çocukların futbol antrenörü, “Cehenneme gidip döndüler ve şimdi onları başka bir cehenneme göndermek mi istiyorsunuz? Hayır. Bu çocuklar yeterince çekti.” dedi.

trump tayland

Web sitesinde yer alan bu ifadelerin hiçbiri doğru değildir.


Bazı okurlar haberi gerçek sansa da, makale “hakkında” bölümünde sitenin içeriğinin hiciv niteliğini açıkça belirten ünlü Kanada merkezli bir eğlence sitesi olan Burrard Street Journal’in (“BS Journal” olarak da bilinir) mevcut ABD yönetiminin göçmen politikasını tiye aldığı bir yazıdır.

Kaynaklarbbcbbc2archive, bsjournal

[Toplam: 6   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?