Mağaradan Kurtarılan Taylandlı Çocukların Trump’la Görüşmemek İçin Mağaraya Geri Döndüğü İddiası

İddiaya göre, Tayland’da bir mağarada haftalarca mahsur kalan çocuklar kurtarıldıktan sonra, Başkan Trump’la görüşmemek için mağaraya geri dönmeyi tercih ettiler. Ancak Snopes’in analizine göre, mağaradan kurtarılan Taylandlı çocukların Trump’la görüşmemek için mağaraya geri döndüğü iddiası doğru değildir.

Yaşları 11 ile 17 arasında değişen 12 çocuk ve 25 yaşındaki antrenörleri 23 Haziran’da gezi için gittikleri mağarada suların birden yükselmesiyle mahsur kalmıştı. Ekip, riskli operasyonlar neticesinde 9 gün sonra (mahsur kalışlarının 18. gününde) bulunmuştu.

11 Temmuz 2018’de Burrard Street Journal web sitesi, Taylandlı birkaç çocuğun kurtarıldıktan sonra Beyaz Saray’da Başkan Trump’la görüşmektense iki hafta mahsur kaldıkları su dolu mağaraya dönmeyi tercih ettiklerine dair bir makale yayınlandı.

trump tayland

Makalenin ilgili bölümü:

WASHINGTON, DC — Amerikan Başkanı Donald Trump’ın, kurtarılan Taylandlı çocuklara teklif ettiği Beyaz Saray ziyareti geri çevrildi ve çocuklar oy birliğiyle su dolu mağaraya geri dönmeye karar verdiler.

Şu anda % 95’in üzerinde suyla dolu olan mağara, özellikle göçmen olarak görülen ve ICE ( ABD Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza) tarafından gözaltında tutulan genç çocuklar için Beyaz Saray’dan daha cazip görüldü.

Çocukların futbol antrenörü, “Cehenneme gidip döndüler ve şimdi onları başka bir cehenneme göndermek mi istiyorsunuz? Hayır. Bu çocuklar yeterince çekti.” dedi.

trump tayland

Web sitesinde yer alan bu ifadelerin hiçbiri doğru değildir.


Bazı okurlar haberi gerçek sansa da, makale “hakkında” bölümünde sitenin içeriğinin hiciv niteliğini açıkça belirten ünlü Kanada merkezli bir eğlence sitesi olan Burrard Street Journal’in (“BS Journal” olarak da bilinir) mevcut ABD yönetiminin göçmen politikasını tiye aldığı bir yazıdır.

Kaynaklarbbcbbc2archive, bsjournal

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler