Lübnanlı Müslüman 9 Yaşındaki Kızla Nikah Kıydı İddiası

Atatürkçüler adlı Facebook sayfasında “Lübnanlı Müslüman 9 yaşındaki kızla nikah kıydı….dünya bunu konuşuyor…çok yazık maalesef bu yaratıklar Müslüman” yorumuyla paylaşılan bu görsel, yaklaşık 1.200 beğeni, 8.000 paylaşım ve hakaret içeren binlerce yorum etkileşimi aldı.

Lübnanlı Müslüman 9 yaşındaki kızla nikah kıydı….dünya bunu konuşuyor…çok yazık maalesef bu yaratıklar müslüman

Atatürkçüler paylaştı: 17 Temmuz 2018 Salı

 

Videoda 12 yaşında bir çocuk makyajlı ve gelinlik giymiş haliyle, kendisinden neredeyse 40 yaş büyük bir adamla düğün fotoğrafı çektiriyor.

Ancak sayfada yer alan söz konusu Lübnanlı Müslüman 9 yaşındaki kızla nikah kıydı iddiası doğru değildir.


Video, Sivil Toplum Kuruluşu Olan “Kafa” (Yeter Artık) Tarafından Oluşturuldu

2 yıl öncesine ait olan ve uluslararası tepkilere yol açan bu video, Arapça “yeter artık” anlamına gelen “KAFA” isimli Lübnanlı sivil toplum kuruluşu tarafından, Lübnan’daki çocuk gelin evlenmelerine tepki olarak çekilmiş. Yani videoda yer alan söz konusu gelin ve damat birer aktör.

Paylaşıldığından bu güne kadar 3.8 milyondan fazla görüntülenen bu klip, Lübnan, Suriye ve dünyanın dört bir yanındaki çocuk yaştaki kızların evlenmeye zorlandığı durumlara dikkat çekiyor.

Sivil toplum kuruluşu KAFA, söz konusu videoyu Facebook ve YouTube hesabında paylaşmıştı:

الأحوال الشخصية قاصرة

مشهد فيلم من بطولة قوانين الأحوال الشخصية#قانون_سنة_جِدّي_ما_في_يكون_جَدّي #كفى

KAFA (enough) Violence & Exploitation paylaştı: 30 Kasım 2015 Pazartesi

çocuk gelin

 

KAFA (YETER ARTIK) adlı kuruluş, web siteleri olan http://www.kafa.org.lb/’de, Lübnan’da yaşanan şiddet ve istismar konularına dikkat çeken çalışmalar yaparak çeşitli kampanyalar yürütüyor.

KAFA grubunun sloganı “Enough violence and exploitation (şiddete ve istismara yeter artık”).

lübnan stk

Kuruluşun sitesinde yer alan misyonu ise şöyle açıklanmış:

Şiddet ve İstismara Yeter diyen KAFA, özgür bir toplum yaratarak kadınlara yapılan sosyal, ekonomik ve hukuki ataerkil ayrımcılığı ortadan kaldırmayı amaçlayan feminist, laik, Lübnan, kar amacı gütmeyen, hükümet dışı bir Lübnanlı sivil toplum kuruluşudur.

KAFA, 2005 yılındaki kuruluşundan bu yana kadınlara karşı her türlü istismar ve şiddeti ortadan kaldırmayı hedeflemektedir. Toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak için çaba harcamıştır.”

çocuk gelin


 

Lübnanlı sivil toplum kuruluşunun web sitesi, Facebook ve Youtube sayfaları incelendiğinde, kadın ve çocuk istismarına dikkat çeken pek çok kampanya videosu görmek mümkün.

çocuk gelin

çocuk gelin


 

Atatürkçülük adlı Facebook sayfası, videoyu paylaşıp Lübnanlı Müslüman adamla 9 yaşındaki kızın evlendiğini söylemiş, çocuk evliliğine karşı olup istismar olaylarına dikkat çeken bir sivil toplum kuruluşunun yürüttüğü kampanyayı asılsız bir iddia ve yorumla ele almıştır. Sayfanın söz konusu iddiası doğru değildir.

Kaynaklar: Kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?