Londra’nın Yüzde 40’ının Yeşil Olduğu İddiası

Londra’nın yüzde 40’ının yeşil alan olmasıyla ilgili çeşitli araştırmalar yapıldığı öne sürülmüş ve konuyla ilgili bazı haber ve blog siteleri tarafından haberler yayınlanmıştır. Londra’yla ilgili bir başka iddia ise, yine yeşil alanın şehrin yüzde 47’sini oluşturduğu iddiasıdır.

Bu iddialar tam olarak doğru değilse de doğruya yakındır. Londra’nın resmi sitelerinde yayınlanan raporlara göre, yeşil alan yüzdesi 47 veya 40’a henüz ulaşmamıştır. 


londra yüzde 40 yeşil alandan oluşmaktadır


Londra’nın Yeşil Alan Yüzdesi Kaç?

Londra’daki kamusal yeşil alan oranı, 2015 yılı için Büyük Londra Yeşil Alan Bilgileri (GIGL) tarafından yapılan araştırmaya göre yüzde 33‘tür.

Ancak kamusal yeşil alan dışında, kişisel mülklerin bahçeleri, sivil alanlar, şehir çiftlikleri, açık spor tesisleri, mezarlıklar ve diğer yeşil alanlar da sayıldığında şehir içindeki oran yüzde 38.96 olmaktadır:

londra yeşil alan yüzde 40

Ayrıca resmi Londra Veri Deposu tarafından da şehir içi yeşil alan oranı aynı yıl için %38,3 olarak yayınlanmıştır. Yapılan yeşil alan araştırmalarında, birçok parametre kullanılmış ve yakın sonuca ulaşılmıştır.

Söz konusu iddianın yüzde 47 veya yüzde 40 olmadığı net bir şekilde görülse de, sonuçlar aslında %40a yakındır. Doğal yeşil alan bakımından dünyanın önde gelen şehirlerinden olan Londra, yeşil alan muhafaza etme ve geliştirme konusunda bir örnek teşkil etmektedir.


Londra yeşil alan oranı
Londra yeşil alan haritası, Ulusal Arşiv, İngiltere

Yeşil alan bakımından dünyanın en iyi şehirleri Moskova, Hong Kong, Shenzen, Sidney ve Viyana olsa da Londra da bu konuda başarılı şehirlerdendir. Londra’nın ülke içindeki yeşil alan verilerine göz atacak olursak;

Birleşik Krallık‘ta yeşil alan ödüllendirmesi ve tanıtımı çerçevesinde çalışmalar yapan Green Flag Award (Yeşil Bayrak Ödülü), İngiltere’nin şehirlerini ödüllendirmiştir. 2010 verilerine göre Londra’nın ödül sayısı 14’tür. 

londra yeşil alan yüzdesi aldığı ödüller

Londra’da kullanım sıklığına göre kamusal yeşil alan ve parkların yüzdeleri ise günlük, haftalık, aylık olarak sınıflandırılmıştır. Aşağıdaki tabloya bakıldığında parkları ve yeşil alanları günlük ya da aylık kullananların yanı sıra haftalık kullananların sayısı en fazladır.


londra yeşil alan yüzdesi kullanım sıklığına göre yeşil alan yüzdesi


Londra’nın yeşil alanlarından birkaç kare:

londra yeşil alan yüzde

Londra yeşil alan yüzdesi 2

Londra yeşil alan oranı


70
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: GIGL, London Datastore, World Cities Culture Forum, Office of the Deputy Prime Minister, Independent, Londra Meclisi, Ulusal Arşiv

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?