Kuveyt’te 3 Boyutlu Yazıcı Dükkanı Putperestlik Suçlamasıyla Kapatıldı İddiası

 

Bir Gün Gazetesi Twitter sayfasında ve pek çok Internet sitesinde, Kuveyt’te 3 boyutlu yazıcı dükkanının putperestlik suçlamasıyla kapatıldığı iddia edildi.

 

Sayfada yer alan, Kuveyt’te 3 boyutlu yazıcı dükkanı putperestlik suçlamasıyla kapatıldı iddiası çoğunlukla doğrudur.

3D tarama teknolojisiyle müşterilerinin oyuncak modellerini üreten dükkanın kapatıldığına dair haber ve sosyal medya paylaşımlarına ulaşmak mümkün.

Kuveyt gazetesi Al-Qabas’a göre, dükkan 16 Eylül’de kapatılmışraflardaki heykeller ortadan kalkmış.


 

Söz konusu iddia, haber kaynaklarında “Kuveyt’te sözde putlara karşı başlatılan şiddetli kampanyadan sonra, bir heykelcik dükkanı garip bir şekilde kapatıldı ve tüm modelleri ortadan kaldırıldı” ifadeleriyle yer aldı.

Haberde, kapatılan mağazanın isminin verilmediği, ancak sosyal medya kullanıcılarına göre, teknoloji şirketi DOOB 3D’nin Kuveyt şubesi olduğu iddialarından bahsediliyor. Ayrıca söz konusu haberi BBC kaynaklarında da görmek mümkün.

 


İddiayı Destekleyen Twitter Paylaşımları

Twitter onayı bulunan bu hesapta, Abdulrahman el-Nassar isimli şahıs dükkanın kapatıldığını memnuniyetle karşılayan bir paylaşım yapmış. Etkileşimi yüksek olan paylaşımda, iddianın aksi bir yorum görülmüyor.


Din Adamı Şeyh Osman el-Khamis’in Vaazı

İddiada, popüler din adamı Şeyh Osman el-Khamis’in “3 boyutlu yazıcıları kullanarak insanların gerçekçi kopyalarını oluşturmada uzmanlaşan mağazanın derhal kapatılması için çağrıda bulunmasından sonra” bu hamlenin gerçekleştiği bilgisi yer almıştı.

İddia edildiği gibi Şeyh Osman el-Khamis bu konu hakkında bir vaaz vermiş ve bunu kendi Twitter hesabından da paylaşmış:

 

Şeyh Osman’ın yakın zamanda verdiği bir vaaz sırasında “Bu dükkanın yaptığı şey, alkol satmaktan çok ve daha tehlikeli bir şeydir, çünkü bazı insanlar çocuklarının putlarını yapıyor olabilir” demesi bazı Twitter kullanıcıları tarafından desteklenen bir düşünce olarak paylaşılmış:


Ayrıca bir başka İslam alimi Şeyh Hamad bin Saleh El-Amir’in heykelleri konu alan vaazı da konu üzerine paylaşılan videolardan biri:


Haber Sosyal Medyada Gündem Oldu

Olay sosyal medyada putperestlik hakkında bir tartışma başlattı. “Kuveyt’teki putlar” “#أصنام_في_الكويت” adlı hashtag, 21.000’den fazla kullanıldı.

Mağazanın kapatılmasından sonra, bazı Twitter kullanıcılarının konuyu espri malzemesi yaptığı görülüyor:


3D Teknolojisiyle Üretilen Heykelin Görüntüsü

https://www.instagram.com/p/BnoJVoAhQZo/?utm_source=ig_embed


 

Mağazanın kapatıldığı haberlerine rağmen, DOOB 3D web sitesinde Kuveyt şubesine rastlamak mümkün:


 

Mağaza sahibinin “2018 yılında bir dükkan açacağımızı ve heykel sattığımız için birilerinin şirketimizi suçlayacağını hiç düşünmezdim” dediği de BBC haber kaynaklarında yer alıyor.

DOOB 3D tarafından herhangi bir yalanlamanın yapılmaması da iddiayı destekler nitelikte.

Kaynaklarkaynak1kaynak2kaynak3kaynak4kaynak5kaynak6kaynak7kaynak8kaynak9kaynak10kaynak11kaynak12kaynak13kaynak14kaynak15kaynak16kaynak17

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler