Kuşların Parazitlere Karşı Yuvalarına İzmarit Taşıdığı İddiası

Şehirlerde yaşayan bir kuş türünün (ispinoz), sigara izmaritindeki toksik kimyasalları yuva parazitlerine karşı savaşırken kullandığı iddiası doğrudur.kuş yuvası izmarit

Meksika Ulusal Özerk Üniversitesi’nden Constantino Macías Garcia ve meslektaşları, birkaç yıldır şehirde yaşayan ev ispinozlarında (Carpodacus mexicanus) gözlemledikleri sigara izmaritleri toplama alışkanlığı üzerinde çalışmaktadır. İlk kanıtlar, nikotinin ve diğer kimyasalların böcek zararlılarının yuvalara girmesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir; kesin olmamakla birlikte nikotin anti-parazit özelliklere sahiptir.

Araştırma sonuçlarını güçlendirmek isteyen Macías Garcia ve ekibi, 32 ispinoz yuvasında deney yapmıştır. Yuvadaki yumurtalanma işleminden bir gün sonra, araştırmacılar, kuluçka sırasında oluşabilecek parazitleri önlemek için doğal yuva astarını çıkarmış ve suni keçe ile değiştirmiştir. Daha sonra 10 kuş yuvasına canlı keneleri, 10 kuş yuvasına ölü keneleri bırakmıştır ve 12 yuvaya hiç kene bırakmamıştır.kuş yuvası izmarit

Bunun sonucunda, yetişkin ispinozların kene bulunan yuvalara sigara izmariti koyduklarını gözlemlemişlerdir. Dahası, canlı keneler içeren yuvalara eklenen sigara izmaritinin ağırlığı, ölü kenelerin bulunduğu yuvalara eklenen izmaritlerin ağırlığından ortalama %40 daha fazla olmuştur.

Sonuçların, ispinozların sigara izmaritlerini yuvalarını kenelere karşı “ilaçlandırmak” için kullandıklarını gösterdiğini öne süren Macías Garcia, “Kene ve akarlar gibi ektoparazitler, tüylerini yiyip kanlarını emerek ispinozlara zarar veriyor.” demiştir.

Londra Üniversitesi’nden Steve Portugal, “Hayvanların yenilikçi olup mevcut materyalleren kendileri için yararlı olanları kullanmaları büyüleyici ve heyecan verici.” ifadelerini kullanmıştır.

Öte yandan, bu kimyasal savaş tekniği, iki tarafı keskin bir kılıç gibi. Garcia ve arkadaşalarının gözlemlerine göre, ispinoz yuvalarında bulunan izmaritler ne kadar fazla olursa, civcivlerdeki kromozomal anormalliklerin sayısı da o kadar artıyor. Kuşlar bu önlemleriyle kendi yavrularına zarar verdiklerinin farkında değiller, çünkü bu tür genetik hasarların fark edilmesi çok zor bir durum.

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

KAYNAKLAR

Newscientist    Wnd    Zmescience    Youtube

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?