Kuran-ı Kerim İlk Olarak Venedik’te Basıldı İddiası

Kuran-ı Kerim ilk olarak Venedik’te basıldı iddiasını sizler için ele aldık. Kuran’ın ilk kez İtalya’nın bir şehri olan Venedik‘te basıldığını, matbaanın nasıl Avrupa’da geliştiğini geniş bir çerçeveden sunmadan önce bu iddianın doğru olduğunu belirtelim.

Günümüzden 30 yıl kadar önce, Venedik adalarından birinin üzerinde bulunan bir kütüphanede 500 yaşında bir kitabın hayatta kalan tek versiyonu keşfedilmiştir. Bu kitap, İslam dininin kutsal kitabı olan Kuran’ın ilk basılı kopyasıdır. Yani dünyanın ilk basılı Kuran’ı Venedik’te üretilmiştir. 

Bulunan kitabın dikkat çekici özelliği, Arapçası zayıf kimseler tarafından basılmış olmasıdır. Bu girişim, hareket edebilir basma harflerle Arapça el yazısını yeniden üretmeyi amaçlayan ilk dalga olmuşturBilindiği üzere, Arapça’daki harflerin çok sayıda farklı yazım şekilleri vardır. Her harf, birleştiği harfe ve konumuna göre şekil değiştirmektedir. Bu nedenle basımı çok zor olmuştur. Nitekim bu ilk basılı kitapta da birçok yazım hatası bulunmuştur.


ilk kuran venedikte basıldı iddiası
Venedik’te basılan Kuran’ın nüshası


1537 ya da 1538’de iki Venedikli baba ve oğul olan Paganini ve Alessandro Paganini basım işini halka açmıştır. Ancak basım hataları olduğu için, Papa tarafından tüm kopyalarının yakılması emredilmiştir. Yüzyıllar boyunca, bütün baskıların  kaybolduğu düşünülüyordu. Fakat, 1987 yılında profesör Angela Nuovo, Venedik’te bulunan Isola di San Michele Franciscan Friars‘ın kütüphanesinde Kuran’ın tek bir kopyasını bulmuştur.

Diyanet İşleri Başkanlığının resmi bir makalesine göre de, ilk Kuran-ı Kerim’in basımı 1530 yılında İtalyan matbaacı Paganini tarafından Venedik’te yapılmıştır:


 


İlk Kuran-ı Kerim Neden Venedik’te Basıldı?

Müslümanlar, yüzyıllar boyunca matbaayı kabul etmemiş ve bu hatalı basılmış kitap da onların arasında rağbet görmemiştir. Kitabın tüm kopyaları imha edilmiştir. Batı dünyasında kalan tek basımı da hala Venedik kütüphanesindedir. 

800 yıl önce İslami bilimin başarılı olmasının nedenlerinden biri, Arap harflerin yazımının 70’ten fazla farklı şeklinin bulunmasıdır. Bu durum, birçok ülkeden alimin tek ve ortak bir dil ile iletişim kurmasını sağlamıştır. Her ne kadar tatsız olaylara sebebiyet vermiş olsa da Doğu ile ticaret, Venedik’in kültürel yaşantısına büyük zenginlik katmıştır. Venedikli tüccarlar Doğu’ya gidecekleri zaman kendilerine sakal tavsiye edilmiştir. Hatta Doğu’nun yaşantısına uyum sağlamaya yönelik kılavuzlara dahi sahiptirler. Venediklilerin Müslüman komşularıyla ticareti; bölgede İslam’ın etkisini daha da güçlendirmiştir. Arap kahve kültürünün yaygınlaşmasının yanı sıra, İslami mimari de kemerleri ve dekorasyonuyla kendini hissettirmeye başlamıştır.

Bunları takip eden süreçte,  Arapça kitaplar da Venedikli alimler arasında rağbet görmeye başlamış ve 9.yüzyılda cebir üzerine yazılan büyük Arapça metin 12.yüzyılda Latince’ye çevrilmiştir. Yine aynı yüzyılda Arapça astronomik tablolar incelenmiş ve 15.yüzyılda İbn-i Sina’nın tıp üzerine yazdığı “El-Kanun Fi’t Tıb” isimli büyük kitabı yayınlanmıştır.

Bu öğrenme akını, büyük bir tarihsel değişimi de beraberinde getirmiştir. Bilimin, Batı’ya hareket etmeye başlamıştır. 1500‘lü yıllardan sonra gerçekleşen büyük buluşlar artık Avrupa’dan çıkacaktır.

Matbaanın buluşuyla birlikte bilimsel düşüncelerin hızlı yayılması, batıda Rönesans’ı hızlandırırken; sembolleri ve fazladan harfleri sebebiyle Arapça dilinin etkileşimini ve İslami bilimi geride bırakmıştır. Batıda bulunan matbaa, İslami bilimin durmasında kilit nokta olmuştur. Avrupa ise Yunanlıların ve Arapların bilgisini bu yeni teknolojiyle sentez edebilme yoluna gitmiştir. Galileo ve onun gibi bilim adamları da Rönesans’ı zirvede tutmayı başarmıştır.


Not: Bu içerik, gönüllü editörümüz tarafından yazılmıştır. Siz de sitemizde gönüllü editör olmak ister misiniz? Linke tıklayarak hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.Kaynaklar: diyanet.gov.tr, Edinburgh Üniversitesi, History of informationbible-quran.com, Kolombiya Üniversitesi


Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler