Konyalı Bilim Adamlarının 6 Günde Tank Yaptığı İddiası

Twitter’de @ArzuPrlk06 kullanıcı adıyla, Konyalı bilim adamlarının 6 günde tank yaptığını iddia eden bir hesap, sahte bilgiler ve saptırılmış görsellerle gündem oluşturup paylaşımlar yapmıştır. Twitter hesabında kendisinin haber spikeri, gazeteci, sunucu ve seslendirmen olduğunu yazan Arzu Parlak isimli kullanıcının Twitter sayfasında yer alan tank iddiaları bütünüyle yanlıştır.

Söz konusu ifadeyle; ‘Konyalı bilim adamlarının 6 günde dünyayı kıskandıracak tank yaptığı ve bu renk değiştirme özelliğine sahip tankların Irak tankıymış gibi Kerkük’e girdiği’ iddiası doğru değildir. 

konya bilim adamları 6 günde tank

afrin operasyonu altay

Ayrıca, görsellerle birlikte yazılan ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın Konyalı bilim adamlarını külliyeye davet ederek daha önce hiçbir ülkenin cesaret edemediği, tamamıyla borla çalışan bir tank yapma emri verdiği’ iddiası da asılsızdır.

Planın “son derece gizli” olduğunun yazıldığı paylaşımda, gizliliğin açığa çıkmış olması ya da gizli olması gereken bir olayın bu kullanıcı tarafından biliniyor ve yayılıyor olması tuhaflığı da uydurma haberin boyutunu göstermektedir.

Görselde yer alan TSK tank envanteri arasında, Afrin operasyonu kapsamında sınıra konuşlandırılmış ve Akkor Savunma Sistemi‘yle donatılmış tanklar bulunmaktadır; ancak bunlardan herhangi birinin borla çalıştığı ve renk değiştirdiği iddiası uydurmadır. Böyle bir tank bilgisi, Savunma Bakanlığı ve TSK tarafından paylaşılmamıştır.

Görsellerde yer alan tanklar, yaklaşık beş ay önce Habur Sınır Kapısı’nda başlatılmış olan askeri tatbikattan. Türk Silahlı kuvvetleri (TSK), yaklaşık 100 adet askeri araçla yaptığı tatbikatı şu şekilde duyurmuştu:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından 18 Eylül 2017 tarihinde Silopi/Habur bölgesinde bir tatbikat başlatılmıştır. Bu tatbikatla eş zamanlı olarak terörle mücadele kapsamında sınır bölgesinde operasyonların icrasına devam edilmektedir.”

konya bilim adamları 6 günde tank

afrin operasyonu tank

Akla aykırı ifadelerle yazılmış ve böylesine bilinçsizce yapılan paylaşımlar, algı yönlendirme ya da operasyonel bir çalışma şüphesi taşımaktadır. Özellikle sosyal medya aracılığıyla yayılan ve kaynağı belli olmayan, son derece uç ve mantıktan uzak yazılar,  Türkiye’nin askeri operasyonlarını değersizleştirmekten ve TSK’yı itibarsızlaştırmaktan öteye geçmemektedir.

Söz konusu paylaşımlarıyla Twitter kullanıcılarının tepkisini çeken @ArzuPrlk06, yazdığı uydurma haberleri sayfasından kaldırmamış, sosyal medya üzerinden kendisine yapılan kötü yorumlar hakkında dava açacağını duyurmuştur.

filigran dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

KAYNAK: millisavunma  twitter   bik   ne-dir.org

[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?