Konya’da Oruç Tutmayan Adam Dövüldü İddiasıyla İlgili Görseller

Konya’da Oruç Tutmayan Adam Dövüldü İddiasıyla İlgili Görseller başlıklı yazımızda, sosyal medya üzerinde hızla yayılarak, Konya’da oruç tutmayan bir kişinin dövüldüğü iddiası ile ilgili paylaşılan görselleri inceledik. Konya’da oruç tutmayan adamın dövüldüğü, döven adamın da oruç tutmadığı iddiasına dair paylaşılan görseller gerçeği yansıtmamaktadır.

Twitter‘da Sporkolik isimli bir hesabın iddia ile ilgili yaptığı paylaşım, 1800‘ün üzerinde beğeni ve 450 paylaşım almıştır. Sosyal medya üzerinde gündeme gelen olayla ilgili paylaşılan aşağıdaki fotoğrafın Konya’da olduğu iddia edilen olayla bir ilgisi bulunmamaktadır.


konyada oruç tutmayan adamı dövdüler iddiası 3


Görselin geçmişe yönelik taraması yapıldığında, ilk olarak 15 Mayıs 2012 tarihinde, yerel bir haber sitesi olan Pazar 53 isimli internet sitesinde “Rize’de lise öğrencilerinin sopalı kavgası” başlığı altında yapılan bir haber olduğu görülmektedir.


konyada oruç tutmayan adamı döven adam oruç tutmuyor iddiası


Aynı görsel, 9 Mart 2018 tarihinde Sabah Gazetesinde de kullanılmıştır. “İzmir’de lise öğrencileri kavga etti: 2 yaralı” başlığı ile yapılan haber içeriğinde, İzmir’in Karabağlar ilçesinde, lise öğrencileri arasında çıkan bıçaklı kavgada 1’i ağır 2 öğrencinin yaralandığı belirtilmiştir.


konyada oruç tutmayan adamı dövdüler iddiası izmir sabah gazetesi


Sabah Gazetesi ve Pazar 53 isimli haber sitesinde olan görselin Konya ile alakasının olmadığı açıkça görülmektedir. Aynı görsel, ayna görüntüsüyle ters çevrilerek, Twitter‘da “Konya’da oruç tutmayan adamı döven adamın oruç tutmadığı öğrenilince halk tarafından dövüldü” şeklinde paylaşılmıştır.

Konya’da oruç tutmayan adamın dövüldüğü iddiasıyla ilgili bir diğer paylaşım da Instagram’da bulunan Tuhaf Ama Gerçek isimli hesaptan yapılmıştır. Yapılan paylaşım 19 bin üzerinde beğeni almıştır. Ancak burada paylaşılan görselin de, Konya’da oruç tutmayan adamın dövüldüğü bir kavgaya ait olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak bu hesap, yaptığı paylaşımı daha sonradan kaldırmıştır.


konyada oruç tutmayan adamı dövdüler iddiası


Yukarıdaki görsel, TRT Haber‘in 10 Eylül 2014 tarihinde yayınladığı “Konya’da kavga: 3 yaralı” başlıklı haberden alınmıştır. 2014 yılında yapılan haberde,  aralarında husumet bulunan iki kişi arasında çıkan tartışmanın, bıçaklı ve silahlı yaralamaya neden olduğunu belirtilmiştir:


konyada oruç tutmayan adamı dövdüler iddiası 2


İddiada paylaşılan görsellerin doğruluk payı yoktur. Konya’da oruç tutan adamın dövüldüğü ve döven adamın da oruç tutmadığı şeklindeki iddiaya dair de, herhangi bir haber ya da kaynak bulunmamaktadır. 


yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0


Kaynaklar: TRT Haber, Sabah, TuhafAmaGerçek, Twitter, Pazar53.com

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?