Kitaplarını Poşetle Taşıyan Çocuğun Türkiye’den Olduğu İddiası

Kitaplarını poşetle taşıyan çocuk, geçtiğimiz günlerde sosyal medyada gündem olmuştu. Metin Feyzioğlu, Twitter hesabında Türkiye’de bir ilkokul çocuğunun çanta yerine poşetle kitaplarını sırtında taşıdığını gösteren bir fotoğraf paylaştı.

kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 2
kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 2

Fotoğrafa göre, çantası olmayan çocuk sırtında yırtık bir poşetle kitaplarını taşımakta ve bu fotoğrafın Türkiye’de çekildiği iddia edilmektedir.. Ancak söz konusu iddia doğru değildir. 

İlk Olarak Nerede Kullanıldı?

Fotoğraf ilk olarak, Belçika kaynaklı Suriye’nin medya projesi olan Syria Untold adlı sitede, 17 Eylül 2013 tarihinde Halep’in doğu bölgelerindeki bir çocuğa ait olduğu ifade edilerek yayınlandı.

kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 3
kitaplarını poşetle taşıyan çocuk

Ayrıca 2005’te kurulan ve dili Farsça olan İran merkezli Hammihan adlı bir forum sitesinde de fotoğrafın kullanıldığı görülmektedir. Fotoğrafın kullanıldığı tarih ise 15 Kasım 2013‘tür.

kitaplarını poşetle taşıyan çocuk
kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 4

Alnaharegypt adlı sitede Arapça olarak 31 Ocak 2014’te yapılan bir habere göre söz konusu fotoğraf Mısır’da aktivistler tarafından acı görüntü olarak yayılarak dolaşmaktadır. Ancak birçok aktivist tarafından çocuğa yardım edilmek istense de fotoğrafın kaynağı bulunamamaktadır.

kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 5
kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 5

Brezilya’da da Paylaşım Yapıldı

Günün Yalanları isimli Twitter hesabı, söz konusu fotoğrafın Türkiye’ye ait olmadığını, Brezilya’ya ait olduğunu iddia etti.

Ancak fotoğrafın Suriye, İran ve Mısır’da paylaşım yapıldıktan sonra, 26 Şubat 2014 tarihinde Brezilya uzantılı bir blog sitesinde paylaşıldığı görülmüş ve bu paylaşımın da kaynak olarak Brezilya’nın bir haber sitesi olan Catraca Livre‘den alındığı belirtilmiştir.

kitaplarını poşetle taşıyan çocuk
kitaplarını poşetle taşıyan çocuk 6

Fotoğrafın Türkiye dışında birçok ülkede kullanıldığı görülmektedir. Ancak fotoğrafın kaynağı tam olarak belli olmamakla birlikte, ilk kez nerede ve ne zaman kullanıldığı bilinememektedir.


% 10
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: 1-Twitter 2-Syria Untold 3-Alnaharegypt 4-Uacury Blog 5-Hammihan

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?