Kimyasal Hadım Nedir? Nasıl Uygulanır?

Kimyasal Hadım Nedir?

Kimyasal hadım (kastrasyon), tıbbi ilaçlarla erkek cinsiyet hormonu olan testosteronun salgılanmasının azaltılmasını ve cinsel isteğin ortadan kaldırılmasını amaçlayan, cerrahi olmayan (ameliyatsız) tıbbi müdahaleyi ifade eder. Testislerin işlevini kaybetmesi için yapılan müdahale anlamına gelen “kastrasyon” ifadesi, kadınlarda yumurtalıkların alınması işlemi için de kullanılır. Fakat kadınlara uygulanan işlem için genellikle “ooferektomi” terimi kullanılmaktadır.

Kastrasyon, kimyasal yöntemler dışında, cerrahi ve başka yöntemlerle de yapılmaktadır. Kimyasal hadım, cerrahi yöntemle kastrasyondan farklı olarak, cinsel isteği azaltma amacına daha insancıl bir şekilde ulaşılması için yapılmaktadır. Çünkü sadece vücuda antiandrojen (testosteron hormonu engelleyici) içerikli ilaçlar enjekte edilmektedir.

Kimyasal Hadım Nasıl Uygulanıyor?

kimyasal hadım 2

Kimyasal hadım işleminin nasıl uygulandığı, işlem için hangi ilaçların, nasıl kullanıldığı bu konuya dair en çok merak edilen sorulardandır. Medikal kastrasyon olarak da bilinen kimyasal hadım, testislerin testesteron üretimini durdurmakta neredeyse cerrahi kastrasyon kadar etkilidir. Türkiye’de kimyasal hadım işlemi için bulunan ilaçlar, Zoladex, Lucrin ve Decapeptyl’dir. İlaçlar, enjeksiyon yöntemi ile genellikle ayda 1 defa olmak üzere belirli aralıklarla uygulanmaktadır. Sıcak basması, iktidarsızlık, memede büyüme ve hassasiyet, cinsel isteğin azalması ve bulantı gibi yan etkilere neden olmaktadır. Sterilizasyonun (ilgili hormon üretiminin önlenmesinin), yeni bir şekli olan kimyasal hadım, herhangi bir ameliyat gerektirmemektedir. Hormon üretimini durdurması için uygulanan ilaçlı bir tedavi yöntemidir. Kimyasal hadım işlemi için dünyada en çok kullanılan ve erkek hormonu olarak nitelendirilen testosteron hormonunun seviyesini azaltmayı sağlayan Depo-Provera isimli ilaç, ilk defa 1959 yılında kadınların jinekolojik sorunlarını tedavi amaçlı kullanılmıştır. Hala da gebelik önleyici doğum kontrol ilacı olarak kullanılmaktadır.

Kimyasal Hadım Etkileri

Depo-Provera (kimyasal hadım için yaygın olarak kullanılan ilaç), kişinin cinsel sapkın düşünce ve davranışlarını tetikleyen genital bölge fonksiyonları azaltarak, kontrol altına almaktadır. Depo-Provera tedavisi, etkili bir şekilde uygulandığında ve buna ek olarak psikolojik danışma ile desteklendiğinde, cinsel sapkınlıkları ortadan kaldırdığı açık bir şekilde görülmüştür. Yani cinsel suçlu, Depo-Provera kullanmadığı zaman kontrol edemediği sapkın cinsel davranışlarını, tedavi edildiğinde, kontrol edebilecek hale gelecektir. Depo-Provera uzun süreli kullanımlarda kansere sebep olabilir. Çünkü hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sonucu, ilacın uzun süreli kullanımında göğüs ve rahim kanserine yol açtığı görülmüştür. Ancak ilacın bu deneyler esnasında kullanımı, kimyasal hadım tedavisine kıyasla çok daha uzun süreli olduğundan, tedavi görenlerde henüz kanser gibi bir yan etki saptanamamıştır.

kimyasal hadım 1

Hayatı tehdit eden yan etkileri nadirdir, ancak bazı kullanıcılarda vücut yağında artış ve kemik yoğunluğunda azalma olduğu görülmüştür ve bu da kardiyovasküler hastalık ve osteoporoz için uzun vadeli riskleri arttırmaktadır. Ayrıca Alan Turing’in davasında görüldüğü gibi jinekomasti (erkeklerde meme bezlerinin normalden çok gelişimi) yaşayabilirler.

Kimyasal Hadım Hangi Ülkelerde Uygulanıyor?

ABD – ABD’nin 9 eyaletinde cinsel suç faillerine yönelik kastrasyon yapılması yasaldır. Kaliforniya, Florida, Georgia, Iowa, Louisiana (Luisyana), Montana, Oregon, Teksas, Wisconsin eyaletlerinin hepsinde yasal olmakla birlikte, bu eyaletlerde kimyasal hadım işlemi de uygulanmıştır. Iowa, Kaliforniya ve Florida eyaletlerinde ağır cinsi suçlarla ilgili tüm davalarda suçlular, kimyasal kastrasyon cezası alabilirler.

Arjantin – 2010 yılında Arjantin’in Mendoza bölgesinde, tecavüz hükümlülerinden isteyenler için kimyasal hadım uygulanması  karşılığında ceza indirimi yapılması onaylanmıştır.

Birleşik Krallık – 1952 yılında İngiltere’de, matematik ve bilgisayar bilimlerine katkıları sebebiyle ünlü olmuş bilgisayar uzmanı Alan Turing, homoseksüel olması sebebiyle hapse girmekten kaçınmak için kimyasal kastrasyon işlemine zorlanmıştır. O dönemlerde, eşcinsel yönelim ve davranışlar yasak olup, homoseksüellik, kimyasal kastrasyon ile tedavi edilebilen zihinsel bir hastalık olarak kabul ediliyordu. Birleşik Krallık’taki bir başka örnekte ise, torunlarını kaçırıp, onlara tecavüz etmek için 60 yaşındaki bir kadını öldürmeye teşebbüs eden bir adamın cezasının bir parçası olarak kimyasal kastrasyona hükmedilmesi kararlaştırılmıştır.

Güney Kore – 2011 yılında Güney Kore’de, 16 yaş altındaki çocuklara saldıran cinsel suçluları kimyasal hadımla cezalandırabilmeleri için hakimlere yetki veren bir yasa yürürlüğe girdi ve bu yasa, 2017 senesinde tecavüz girişimi dahil, kadınlara karşı işlenen tüm cinsel saldırılarda kimyasal kastrasyon cezasının verilebileceği şeklinde genişletildi. Bu yasa kapsamında Güney Kore’de 2013 senesinde ilk kimyasal hadım cezası verilmiştir.

Hindistan – 2012 senesinde Delhi’de yaşanan toplu tecavüz olayı sonrasında Hindistan hükümeti, tecavüz yasasının bir parçası olarak tecavüz suçluları için 30 yıla kadar hapis ile birlikte kimyasal hadım uygulanmasını öneren bir taslak hazırlamıştır.

Rusya – Ekim 2011’de Rus parlamentosu, mahkeme tarafından çağrılan adli psikiyatrist tarafından belgelenen, 14 yaşın altındaki çocuklara zarar veren cinsel tacizcilere uygulanması için kimyasal hadıma izin veren bir yasayı onaylamıştır.

Bu ülkeler dışında, Avusturalya, Almanya, Portekiz, Polonya, Moldova, Estonya, Makedonya, Endonezya, İsrail, Yeni Zelanda gibi birçok ülkede de kimyasal hadım yöntemleri uygulanmaktadır.


Kaynaklar:

taa.gov, tbbdergisi.barobirlik, cga.ct.gov, ncbi.nlm.nih.gov, ncbi.nlm.nih.gov 2, wiki-zero, wiki-zero 2


[Toplam: 7   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?