Ana sayfa Genel Kılıçdaroğlu’nun Sudan’dan Arazi Kiralandığı Yönündeki İddiası

Kılıçdaroğlu’nun Sudan’dan Arazi Kiralandığı Yönündeki İddiası

2547
0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Sudan’da tarım arazisi kiralandı diyerek bir iddiada bulundu. Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde Alaşehir üzüm mitinginde yaptığı konuşmada, 2014 yılında da üzerinde durduğu, devletin çiftçiyle rekabet edeceği üzerinden bir örnek vererek Sudan’dan 780.000 dönüm arazi kiralandığını söyledi.

Türkiye’nin Sudan’dan 780.000 dönüm arazi kiraladığı iddiası doğrudur. 

kılıçdaroğlu sudan arazi


kemal kılıçdaroğlu


Kılıçdaroğlu, Sudan’dan arazi kiralanmasına yönelik bu durumun ahlakla ve vicdanla bağdaşmayacağını savunarak, Türkiye’deki topraklarının neden değerlendirilmediğini sordu.

Niçin Arazi Kiralandı?

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Sudan’daki ilgili bakanlık arasında imzalan mutabakata göre, 2014 yılında Türkiye, tarihinde ilk kez devlet ve özel sektör işbirliğiyle Sudan’dan tarım arazisi kiraladı. 99 yıllığına kiralanan 780 bin dönümlük arazide, ananas, mango, avakado, pepino jambu gibi tropik meyvelerle birlikte kanola, pamuk ve yağlı tohum gibi ürünler yetiştirilmesi planlandı.

Türkiye’ye daha ucuza girmesi planlanan Sudan’da yetiştirilecek olan ürünlerin, ülkemizin ithal ettiği ürünler olması dikkat çekmektedir. Sudan’ın 5 ayrı bölgesinde TİGEM’in (Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü) Türkiye’deki arazilerinin iki kat fazlası bir alan Gıda Bakanlığı’na verildi. İşçilik ve sulama maliyetleri düşük olduğu için, ithal edilen ürünlerin daha ucuza mal edilmesi planlanmıştır.

kılıçdaroğlu sudan arazi

Sudan’daki toprak ve su kaynaklarının verimli olması ve ikliminin çeşitliliğiyle, farklı bahçe bitkilerinin ve tropikal meyvelerin yetişmesine imkan sağlamaktadır.

Sudan’da sebze ve meyve üretiminin özellikle kış aylarında gerçekleşmesi, bu aylarda Avrupa ve Kuzey Amerika ülkelerinde bu ürünlerin yetişmiyor olması, Sudan’a ihracat açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Bakanlığın Açıklaması

Kılıçdaroğlu’nun hükümetin tarım politikalarıyla ilgili eleştirilerine yönelik geçtiğimiz aylarda basın açıklamasında düzenleyen Gıda, Tarım ve Hayvancılık Eski Bakanı Faruk Çelik, “Sudan konusu bir vizyon meselesidir. Birçok ülke, başka ülkelerden 202 milyon hektar tarım arazisi kiralamış durumda. Dünya uzayda bitki üretimi ile meşgul olurken, sizin dünya coğrafyasındaki atıl arazilerin değerlendirilmesi noktasında bir görüşünüz yoksa vay halinize” diye konuştu.

Sudan Büyükelçisi Osman Eldirdıeri, Türkiye’nin arazi kiralanmasına ilişkin, “Henüz, kullanıma açılmamış binlerce dönümlük arazi var. Türkiye ile bu arazilerden daha fazla faydalanabilmek için tarımsal alanda işbirliği anlaşması yaptık. Buna göre yüz binlerce dönümlük arazi Türklere ve Türk yatırımcılara açıldı. Burada yetişecek ürünlerin kullanım hakkı Türkiye’de olacak” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Dünyada Örnekleri Var Mı?

Bir araştırmaya göre, küresel arazi ticaretinde en iyi olan ülkeler sırasıyla verilmiştir. Grafik, ithalat ortaklıkları (gri çubuklar) ve ihracat ortaklıklarının (kırmızı çubuklar) sayısı olarak ikiye ayrılmıştır. Örneğin Çin, 33 farklı ülkeden arazi ithal ederken 3 ülkeye toprak ihraç etmektedir.

kılıçdaroğlu sudan arazi
Arazi ticaret ortaklığında en iyi 20 ülke

Son zamanlarda en çok tarım arazisi kiralanan yatırım bölgelerinin başında Afrika geliyor. Ancak Güneydoğu Asya, Güney Amerika, Rusya ve Ukrayna da tarım yatırımları için seçilen bölgeler arasında yer alıyor.

Dünyada, tarım arazisi yatırımları devlet eliyle yapılmasının yanı sıra özel şirketler tarafından da yapılıyor. Çin, Amerika, İngiltere, Almanya ve Hindistan toprak kiralayan veya satın alan ülkelerin başını çekerken; Kongo topraklarının 8,1 milyon, Endonezya 7,1 milyon, Filipinler 5,2 milyon, Sudan 4,7 milyon hektarını kiraya verdi veya sattı.

Çin 

Çin’de yıllar boyunca nüfusun artmasıyla birlikte, gıda talebi de üst düzeye çıkmıştır. Tarım toplumu ile iç gıda talebini karşılamaya yönelik çeşitli yollar denemiştir. Çin’in fazla nüfusa sahip olması bu sorunu çözmeye yetmemiştir. Bu yüzden, çeşitli ülkelerde araziler satın alarak veya kiralayarak tarım sorununu çözmektedir.

Örneğin Çin, 2013 yılında Ukrayna’da 30 Milyon hektar arazi kiralamıştır. Çin’in son zamanlarda tarım yatırımlarına odaklandığı ülkeler arasında Brezilya, Arjantin, Kongo Cumhuriyeti, Mozambik, Zambiya, Sudan ve Filipinler de yer almaktadır.

Hindistan

Artan gıda fiyatlarıyla birlikte talebin de aynı yönlü artmasıyla, Hindistan özel sektör eliyle birçok yerden tarım arazileri kiralamaktadır. Hindistan, kiraladığı arazi miktarı toplamda 2 milyon hektara ulaşmıştır.

İngiltere

İngiltere, çoğunluğu Afrika’da olmak üzere toplamda 4,4 milyon hektar toprak kiralamıştır. Kiralanan toprakların yüz ölçümü neredeyse Danimarka’nın yüz ölçümüyle eşdeğerdir.Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

1-CHP 2-T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  3-SudanTürk 4-National Geographic 5-Trt Haber 6-African Business Life 7-The Guardian

[Toplam: 0   Ortalama: 0/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*