Ana sayfa Genel Kenan Sofuoğlu’nun Aracının Vergiden Muaf Olduğu İddiası

Kenan Sofuoğlu’nun Aracının Vergiden Muaf Olduğu İddiası

598
0
kenan sofuoğlunun aracının vergiden muaf olması

Kenan Sofuoğlu’nun Aracının Vergiden Muaf Olduğu İddiası başlıklı yazımızda, Ak Parti Sakarya Milletvekili olan Kenan Sofuoğlu ile ilgili gündeme gelen iddiayı inceledik. Geçtiğimiz günlerde, Kenan Sofuoğlu’nun TBMM’ye lüks arabası Lamborghini marka aracı ile gelmesi sosyal medyada gündem olmuş ve araçla ilgili birtakım iddialar ortaya atılmıştır.

Sosyal medya ile birlikte çeşitli gazetelerde de Ak Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu’nun Lamborghini marka aracının vergilerden muaf tutulduğu iddia edilmiştir. Ancak bu iddia doğru değildir. 

kenan sofuoğlunun aracının vergiden muaf olması 3


Oda Tv ve sonrasında başka İnternet gazetelerinin yaptığı haberlerde, Kenan Sofuoğlu’nun aracı, “vergiden muaf” olarak yayınlanmıştır.


kenan sofuoğlunun aracının vergiden muaf olması 2


Söz konusu iddia ile ilgili çıkan haberlerde, Lamborghini marka araç Kenan Sofuoğlu’nun yabancı uyruklu eşinin üzerine kayıtlı bilgisi verilmiştir. Nitekim bu doğrudur, Kenan Sofuoğlu yaptığı açıklamada aracın eşinin üzerine kayıtlı olduğunu belirtmiştir. Yabancı uyrukluların taşıt alımına yönelik bazı araçlar vergiden muaf tutulmuştur. Ancak Sofuoğlu’nun “MK” plakalı aracı bu kapsamın dışındadır.

Gelir İdaresi Başkanlığının, Maliye Bakanlığına yazdığı “Yabancı Uyruklulara Ait Taşıtlara İlişkin Genel Yazı” kapsamında vergiden muaf tutulması gereken araçların plakaları belirtilmiştir. Gümrük Kanununun 9. maddesi gereğince, diplomatik, konsolosluk ve uluslararası kuruluş temsilcilikleri idari ve teknik personel statüsü kapsamına giren taşıtlar vergiden muaf tutulmuştur. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 55. maddesine göre, “CA ile başlayan ve CZ”de biten, beyaz zemin üzerine yeşil harf grubundan veya beyaz zemin üzerine mavi “B” harf grubundan oluşan bazı plakalar verilmektedir.


kenan sofuoğlunun aracının vergiden muaf olması 4


1997 yılında gönderilen yazıda, “CA ile başlayan ve CZ” de biten harf gruplarına giren plakalı araçların vergiden muaf tutulması gerektiği kararlaştırılmıştır. Ancak “MA ile başlayan ve MZ” ile biten beyaz zemin üzerine siyah harf gruplarından oluşan plakalar bu uygulamanın dışında tutulmuştur:


kenan sofuoğlunun aracının vergiden muaf olması 5


Kenan Sofuoğlu Açıklama Yaptı 

Eski milli motosikletçi olan Ak Parti Sakarya Milletvekili Kenan Sofuoğlu, aracı ile ilgili hakkında çıkan iddialara ilişkin açıklama yapmıştır. Aracın, eşi Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı olduğunu ve aracın yıllık 36 bin TL vergisini ödediğini ifade eden Sofuoğlu, diğer araçlarının da vergilerini ödediğini belirtmiştir.

“Araç, eşim Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı. Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu hak söz konusu. Vergi ödenmediği iddiaları doğru değil. Devlete araç için 700 bin $ teminat gösterdim, her yıl 50-60 bin TL teminat masrafı, 36 bin TL vergi ödüyorum. Araç, eşim Julia Looman Sofuoğlu üzerine kayıtlı. Kanunen araç sahibinin eşi de kullanabiliyor. Devletin ilk aracı alırken tanımış olduğu bir hak söz konusu, bunu kullandım. Üzerime kayıtlı başka lüks spor otomobil ve motorsikletlerim var. Vergilerimi ödüyorum.”Kaynaklar: Oda Tv, Ahval, Gelir İdaresi Başkanlığı, Gümrük KanunuTaşıt KanunuTwitter


[Toplam: 5   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*