Karıncalar Uyur Mu? Karıncalar Uyumaz İddiası

Karıncaların uyumadığı iddiasını inceledik. “Karıncalar uyur mu?”, “Karıncalar nasıl uyur?”, “Karıncalar kaç saat uyur?”, “Karıncalar kış uykusuna yatar mı?” gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Hayvanlarla ilgili “Yarasaların Görmediği İddiası“, “Kelebeklerin Bir Gün Yaşadığı İddiası” gibi çok fazla şehir efsanesi vardır. Bunlardan birisi de karıncaların uyumadığı iddiasıdır. Söz konusu iddia doğru değildir.

karıncalar uyur mu 3

Yayılan söylentinin aksine karıncalar uyumaktadır. İnsanların düşündüğü şekilde bir uyku modeli olmasa da, karıncalar da kendilerine özgü bir uyku sistemiyle dinlenmektedir. Karıncaların uyumadığına dair ispatlanmış bir çalışma olmasa da bazı bilim adamları karıncaların uyuduğunu iddia etmektedir. Halbuki karıncaların dinlenme dönemine girdikleri ya da beyin ve vücut sistemlerinin yavaşladığı, hareketsizleştikleri dönemler olduğu bilinmektedir. Karıncalar, koloni olarak adlandırılan büyük topluluklar halinde yaşarlar. Karınca kolonileri devamlı çalıştıkları için hiç uyumadıkları algısı ortaya çıkabilir. Ancak gerçekte durum göründüğü gibi değildir.

karıncalar uyur mu 2

Karınca kolonilerinde dinlenen her karıncanın yerini yenisi almaktadır. Bu yüzden hiç durmadan çalışan bir sistemleri vardır. Ancak tekil olarak karıncalar, dinlenmeye ihtiyaç duyarlar ve dinlenirler. Dinlenme süresini tamamlayan karıncalar, dinlenmeye başlayacak yorgun karıncaların yerini alır. Böylece hem karıncalar dinlenmiş olur hem de kurdukları sistem hiç durmadan işlemeye devam eder. Karınca kolonileri çok kalabalık olduğu için, dinlenen karıncaların yerine diğer karıncalar geçerken, bu durum dışarıdan çok da fark edilebilir değildir. Koloni kendi içerisinde bu durumu çok iyi bilse de, dışarıdan bakıldığında aynı şeyi söylemek pek mümkün değildir. Üstelik çalışır haldeki karıncalar birbirlerine çok benzer görünmektedir. Dolayısıyla yer değiştiren karıncaları gözlemleyebilmek oldukça zordur.

Karıncaları dinlendikleri ya da uyudukları zamanlarda yakalamak aslında zordur. Eğer yuvaları varsa dinlenmek için yuvalarına gizlenirler. Eğer yuvaları yoksa, güvenli olduğunu düşündükleri yerlerde dinlenirler. Karıncaların göz kapakları olmadığı için, karıncaların uyuduğunu gözlemleyebilmenin en kolay yolu, hareket sistemlerini kontrol etmektir.

“Karıncalar kış uykusuna yatar mı?” Evet, karıncalar hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte kış için yaptıkları hazırlıkları tamamlayıp, kış uykusu dönemine geçerler. Bazı karınca türleri, kış için hazırlıklarını biriktirmek yerine, sonbahar dönemi boyunca fazladan yiyerek ve kış uykusu dönemi geldiğinde uzun süreler boyunca uyuyarak geçirirken, bazı karınca türleri hazırlıklarını yuvalarına taşır ve kış döneminde bunları tüketirler. Hava sıcaklıkları yaklaşık olarak 10 dereceye kadar düştüğünde, karıncalar, ya yuvalarına ya da ağaç kabukları arasına sığınmaktadır. “Bulundukları yerler sıcak mı?” diye sorabilirsiniz. Hayır, değil. Ancak karıncalar için bu sıcaklık yeterli. Özellikle de koloni halinde yaşamaları dolayısıyla bulundukları ortamlar onlar için soğuk değildir. Bu şekilde kış dönemini geçiren karıncalar, kış dönemi bitene kadar bulundukları yerden ayrılmazlar, havaların ısınmasıyla beraber de tekrar çalışmaya dönerler.

Karıncalarla ilgili ilginç bilgiler

karıncalar uyur mu 1

  • Kraliçe karıncalar, genellikle kolonideki en büyük karıncalardır. Ancak her kraliçe karınca aynı büyüklükte değildir. Çünkü karınca türüne göre boyutlar değişmektedir. Karıncaların kesin olarak bilinen yaklaşık 12 bin türü vardır. Bu demektir ki kraliçe karıncaların boyutları çok farklılık gösterebilir.
  • Karınca kolonileri o kadar kalabalıktır ki, yuva dışında görünen karıncalar, koloni nüfusunun yalnızca %3‘ü ile %10‘u arasındadır. Dünyadaki karınca sayısı, 1 insan başına tahminen 14.000 karınca düşecek kadar fazladır ve insan nüfusundan daha fazla olan bu nüfusla, karıncaların toplam biyokütlesi ile insanların toplam biyokütlesinin hemen hemen aynı olduğu düşünülmektedir.
  • Karıncalar, genel özellik olarak vücut kütlelerinden çok daha ağırını taşıyabilecek kapasitededir. Hatta bazı karınca türleri, kendi kütlelerinin 50 kat fazla ağırlığında olanları taşıyabilir.
  • Karınca kolonileri tehlikelere karşı korunabilmek için son derece organize çalışır. Acil durumlarda özel ve fakat karmaşık bir iletişim sistemini izlerler. Antenleri, bu iletişim sistemini takip etmelerinde birincil yöntemdir ve kendilerinin de dahil olabilmesi için karıncalar antenlerini etkin olarak kullanırlar.

Minik bir karınca yuvasının bile ne kadar karmaşık ama aynı zamanda ne kadar sistemli olduğunu görmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Neredeyse terk edilmiş bir karınca yuvasına alüminyum dökerek, karınca yuvasının iç kısmının nasıl olduğuna dair yapılan çalışma şöyle;


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

scienceline.ucsb.edu, orkin, animals.sandiegozoo, ant.miyakyo-u.ac.jp, animals.mom.me, antark

[Toplam: 14   Ortalama: 3.6/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?