Karate Boy Uzamasına Engel Oluyor İddiası

Karate boy uzamasını engeller mi? Karate yapanların boyu kısa mı olur? Bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Uzak Doğu sporları yapanlar ve yapmak isteyenler için, “acaba boyumun uzamasına engel olur mu?” sorusu genellikle kafa karıştırıcı olmuştur. En fazla karate sporu için bu konu konuşulsa da genel itibariyle, tüm Uzak Doğu sporları ve zaman zaman ağırlık kaldırma gibi diğer sporlar için de benzer durumlar söz konusu olmaktadır.

karate boy uzamasını engeller mi 5


Boy Nasıl Uzar?

Öncelikle herhangi bir sporun boy uzamasına engel olduğu iddiası tamamen bir şehir efsanesidir. Boy uzaması kemiklerin uzamasıyla gerçekleşmektedir ve bunu %75-85 oranında genetik miras etkilemektedir. Bir bebeğin yetişkinlik döneminde ulaşacağı boy yaklaşık olarak bellidir ve uzun boy geni, vücut kromozomlarında baskın olarak taşınır. Yani annesi ve babası kısa boylu olan bir çocuğun başka etkenler olmadan uzun boylu olması neredeyse imkansızdır. Beslenme alışkanlıkları da kemiklerin uzamasında doğrudan etkilidir. Boy uzaması üzerinde iklimin de etkisi vardır. Tropikal iklimde yaşayan insanlar daha kısa boylu fakat daha iri yapılı olurken, İskandinav ülkelerindeki insanlar daha uzun boylu ve zayıf yapılıdır.

Karate Boy Uzamasına Engel Mi?

Karate sporu, insanların boyunun uzamasına engel olmaz. Hatta bazı araştırmalara göre, vücudun esnemesini sağlayan spor dalları boyun uzamasında olumlu yönde etkili dahi olabilir. Ancak bilimsel çalışmaların bazıları bunun aksini iddia etmektedir. Yani bir bireyin boyunun uzamasında hiçbir spor dalının etkili olmadığı görüşündedirler. Bu bilimsel çalışmalara göre sadece genetik yapı ve beslenme boy üzerinde etkilidir ve spor, bireyin boyunun uzamasına engel olamayacağı gibi, uzamasına yardımcı da olamaz. Sonuç olarak Karate, boy uzamasına engel olmadığı gibi, atlamak, yumruk ve tekme atmak, yere yuvarlanmak gibi birçok egzersiz içeren bir spor olduğu için karate yapacak sporcular, sağlıklı yaşam için tavsiye edilen genel fitness aktivitelerini de öğrenmiş olacaklardır.

Ya Taekwondo?

Karate için ulaşılan sonuçların hepsi tüm Uzak Doğu sporları için geçerlidir. Mesela Taekwondo da boy uzamasına engel değildir. Taekwondo, bir spor dalı olarak periferik sinir sistemini, refleks hareketleri güçlendirir ve iskelet kaslarını geliştirmektedir. Taekwondo sporcuları, diğer branşlardaki ( judo, güreş, boks, vücut gelişim vs.) sporculara göre daha narin ve ince yapılı olmaktadırlar. Bunun sebebi, Taekwondo hareketlerinin iç kas guruplarını çalıştırıp, kuvvetlendirmesidir.

Peki Basketbol Boy Uzatır mı?

Bu sorunun cevabı da bilimsel çalışmaların büyük bir kısmına göre olumsuzdur. Yani basketbol boyun uzamasında etkili değildir. “Peki neden basketbolcuların büyük çoğunluğunun boyu çok uzun?” diyebilirsiniz. Söz konusu bilimsel çalışmalara göre bunun temel sebebi, basketbolcuların neredeyse tamamının zaten boyları uzun olduğu için seçilmesi ve başarılı olmasıdır.Kaynaklar:

NatureHealthguidanceHealthtapTimeKaratefitnessForbesBoldskySakintaekwondoSinirsistemi

Bunlara da Göz Atabilirsin

Zaman farklı, mekan farklı: Acı aynı

Filistin'de yaşanan şiddet olayları, insanlık dramı her coğrafyayı derinden sarsarken, günlerdir sosyal medyanın da gündeminde.  Sosyal medya kullanıcıları paylaşımlarında yaşanan olaylarla ilgili tepkisini dile...

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,311BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler