Kamera Flaşını Engelleyen Şal İddiası

Kamera flaşını engelleyen aksesuar olarak bilinen şallar son zamanlarda gündemde. İddiaya göre, paparaziler tarafından rahatsız edilmek istenmeyen ünlüler, bu şalı kullanarak adeta görünmez oluyorlar. Aksesuarla birlikte fotoğraf çekildiğinde, gece veya gündüz ayırt etmeksizin kamera flaşının bloke edildiği iddiası doğrudur.

Merkezi Londra’da bulunan ISHU markası bünyesinde üretilen bu aksesuarların eşarptan kravata, telefon kılıfından şapkaya kadar birçok çeşidi bulunmaktadır. Işığı son derece yansıtan bir kumaştan üretilen bu aksesuarlar, fotoğraf makinesindeki flaş ışığını çok parlak bir hale getirdiği için fotoğrafta aksesuar dışındaki her şeyin karanlık görünmesine neden oluyor.


Nereden Esinlenildi?

Yabancı basında anti-paparazi şal olarak adlandırılan ürün, 28 yaşındaki Hintli Saif Siddiqui tarafından tasarlanmıştır. Temel amacının insanları mahremiyetin gerçekte ne kadar önemli olduğu konusunda bilgilendirmek olduğunu belirten tasarımcı, bu fikrin aklına ilk olarak 2009 yılında geldiğini söylemiştir. 2009 yılında arkadaşlarının fotoğrafına bakan Saif Siddiqui, fotoğrafın bisikletin reflektöründen gelen ışık tarafından manipüle edildiğini fark etmiştir. Bu fikir üzerine hareket eden genç tasarımcı ilk ürününü Ishu markasıyla 2015 yılının Ekim ayında piyasaya sürmüştür.

kamera flaşını engelleyen aksesuar
Aksesuarın tasarımcısı Saif Siddiqui

Aksesuarların üreticisi Ishu, kendi internet sitesinde sadece moda dünyası için değil; güvenlik, gizlilik, yenilenebilir enerji ve teknoloji sektörü için ürünler tasarladıklarını belirtiyor. Saif Siddiqui, ürünlerle ilgili yaptığı açıklamada şunları söylüyor:

“ISHU tek başına ünlüleri hedef almaz. İnsanlar görünmez olmanın süper bir güç olduğunu unutuyorlar. Sanırım dünya üzerindeki insanlar aşırı maruz kalmıştır. Herkes bugünlerde sosyal medyada ve herkes telefonlarında bir kamera var. Sonuç olarak, herkes beğenip beğenmediğiniz bir kişinin resmini tıklayabilir ve çevrimiçi olarak paylaşabilir. ISHU, hissediyorum, onların gizlilikleri üzerinde kendilerini kontrol etmelerini sağlıyor. Aslında bunu, özel anları kişisel olarak korumak için bir çözüm olarak görüyorum.” 

Anti Paparazi Olarak Biliniyor

Aksesuarların en yaygını olarak kullanılan şalların fiyatları ise 355 ile 300 sterlin arasında yani 1000 ile 1800 TL civarında değişmektedir. Ayrıca Paris, New York ve Los Angeles gibi yerlerde de satış mağazası bulunan ISHU ürünleri, yabancı basında modern çağın görünmezlik pelerini ya da anti paparazi olarak adlandırılmaktadır.

Paris Hilton, Cameron Diaz, Joe Jonas ve Major Lazer gibi ünlüler, magazin basını tarafından rahatsız edilmemek ve fotoğraflarının izinsiz çekilmesini engellemek için Saif’in tasarladığı aksesuarları kullanıyor:


kamera flaşını engelleyen aksesuar 5
Paris Hilton

kamera flaşını engelleyen aksesuar 4
Şarkıcı Major Lazer

kamera flaşını engelleyen şal
Rus-İsviçreli model Xenia Tchoumitcheva

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar: Ishu, Thehindu, Bloomberg, Telegraph, Youtube

[Toplam: 3   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?