Kahve İçenlerin Daha Uzun Yaşadığı İddiası

Kahve içenlerin daha uzun yaşadığı iddiası, 10 Avrupa ülkesinden yaklaşık yarım milyon insanın katıldığı bir araştırmanın sonucu olarak gündeme gelmişti. Araştırmaya göre, günde üç fincan kahve içmek ömrünüzün uzamasına yardımcı olabilir.

Annals of Internal Medicine dergisinde yayımlanan araştırma, günde fazladan içilen bir fincan kahvenin, kafeinsiz olsa bile, kişinin yaşam süresini uzattığını söyleyerek kahve içilmesini teşvik ediyor.

Avrupa ülkelerinin incelenmesinin ardından yapılan ikinci bir çalışmada araştırmacılar, 185.000’den fazla Afrikalı Amerikalı, yerli Amerikalı, Hawaili, Japon-Amerikalı, Latin ve beyaz üzerinde yaptıkları araştırmalardan sonra kahve içmenin çeşitli ırklarda ömrü uzattığını keşfetti.

Kahve İçenlerin Daha Uzun Yaşadığı

10 Avrupa ülkelesinde yapılan çalışma, kahve ve karaciğer hastalığı, erkeklerde intihar, kadınlarda kanser, sindirim sistemi hastalıkları ve dolaşım hastalıkları arasında ters bir ilişki olduğunu ortaya koydu. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içenlerin ölüm riski, kahve içmeyen insanlara göre daha düşüktü.

Ancak bu konuya şüpheyle yaklaşan uzmanlar, kahve içerek koruyucu bir etkiye sahip olmanın imkansız olduğunu; yaşam süresinin uzamasının kahve içenlerin daha sağlıklı bir hayat yaşamalarına bağlı olduğunu belirtiyor. Ekstra bir fincan kahve içmenin henüz insan ömrünü uzatmaya yetmeyeceğini söylüyor.

Yapılan araştırma neyi iddia ediyor?

Londra’daki Imperial College ve BM Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar, daha fazla kahve içmenin ölüm riskini azalttığını, özellikle kalp rahatsızlıkları ve bağırsak hastalıkları ile ilişkili olduğunu bulduklarını söylüyor.

Araştırmanın başında bu kişilerin ne kadar kahve içtiklerini ve ortalama 16 yılda yaşanan ölümlerin incelendiğini söyleyen araştırmacılar, 10 AB ülkesinden 35 yaş üstü sağlıklı kişilerin verilerinin analiz edildikten sonra varılan sonucun bu şekilde olduğunu ifade ediyor.

Eğer doğruysa, kaç fincan kahve ömrünüzü uzatabilir?

Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Sir David Spiegelhalter, yaşanan ölümlerdeki tahmini azalma gerçekten kahveye indirgendiğinde, her gün fazladan bir kahve içmenin bir erkeğin ölüm riskini %18, bir kadının ölüm riskini %8 oranında azalttığını söylüyor.

Ancak, araştırmanın yoğunluğuna rağmen, kahve çekirdeklerinin bu derece mucizevi bir içeriğe sahip olduğu kanıtlanmamıştır.

Kahve içen ve ticaretini yapan kişilerin çok ilgisini çeken bu bulgular, göründükleri kadar net değil. Bunun nedeni, araştırmanın her faktörü hesaba katamadığı. Örneğin, kahve içenlere kıyasla kahve içmeyenlerin oranına bakılmamıştır. Belki de günde üç fincan kahve alabilecek insanlar daha zengin ve bu zenginlikleri onların sağlıklarını korumaya yardım ediyor olabilir.

Günde üç fincan kahve içen insanların sosyalleşmek için daha fazla vakit harcamasının onların refah düzeyini artırabileceği de düşünülmektedir.

Araştırmacılar, fazla kahve tüketmenin kadınlarda daha yüksek oranda yumurtalık kanseri ile bağlantılı olduğunu tespit etmişlerdir. Ayrıca bu araştırmada, kahve içmeye bağlı diyabet, kalp krizi ve felç geçirme durumları hesaba katılmamıştır.

Kahve sağlığa yararlı mıdır?

Kahve, her gün yaklaşık 2,25 milyar fincan içilen ve dünyada en sevilen içecektir.

Kahve, bir kısmının biyolojik etkilere sahip olduğu laboratuvarlarda ortaya çıkarılan karmaşık bir karışımdır.

Çalışmalar, kahvenin bazı bileşiklerinin Parkinson hastalığı gibi hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilecek özelliklere sahip olduğunu göstermiştir.


Kahve içmenin faydaları ve günde alınması tavsiye edilen kafein miktarını ve bilinmeyen detayları anlatan araştırma yazısını buradan inceleyebilirsiniz.


Avrupa kahve içme çalışmasında, kahve içen insanların daha düşük seviyelerde iltihaplanma, daha sağlıklı lipit profilleri ve daha iyi glikoz kontrolü eğilimi gösterdikleri ortaya çıkmıştır. Hangi bileşenlerin sağlığa yarar sağladığı henüz belli değil ancak bu konu ayrıntılı araştırmalarla netleşebilecek durumda.

Uzmanlar kahve içmenin ömrü uzattığından nasıl emin oluyor?

Yapılan her iki çalışma da sigara içenler ve içmeyenler birbirinden ayrı tutuldu; çünkü sigaranın insan ömrünü kısalttığı ve çeşitli ölümlerle bağlantılı olduğu bilinen bir gerçek. Bununla birlikte, kahve içmenin sigara içenlerde de ölüm riskini azalttığı ortaya çıktı.

Londra’daki Imperial College Halk Sağlığı Okulu’ndan Marc Gunter, “Sigara içmek kahvenin etkilerini köreltmiyor gibi görünüyor” dedi. “Kahve içip içmediğiniz önemli değil, kahvenin ölüm oranlarında potansiyel bir faydalı etkisi var” dedi. Bununla birlikte, Harvard Üniversitesi’nden beslenme profesörü Dr. Alberto Ascherio, insanların bu bulguya dikkat etmesi gerektiğini söyledi. “Bir şekilde gerçek olsaydı bile, bana mantıklı gelmiyor, çünkü sigara içerek ölüm oranını birkaç kat arttıracaksın, sonra kahveyle bunu %10 oranında düşüreceksin…” dedi. Ascherio, kahvenin ömrü uzatma etkisiyle insanların sigara içmeye devam etme ihtimallerinin artacağını, dolayısıyla bunun tehlikeli bir yaklaşım olduğunu söyledi.

Gunter’e göre araştırmalar, kahve ve ölümle ilgili yapılan çalışmaları tamamlıyor ve kahve içenlerin ölüm riskinin düşük olduğu makul bir şekilde belgelenmiş durumda.

Marc Gunter, daha önceleri yapılan çalışmalar ve gözlemler ışığında, kahve içenlerin daha sağlıklı olabileceği ihtimalini ortadan kaldırmanın zor olduğunu söyledi.

Kahve içenlerin daha uzun yaşadığını iddia eden bu çalışma, Avrupa çapında 20’den fazla akademik kurum ve sağlık kuruluşundan araştırmacılar tarafından gerçekleştirildi. Avrupa araştırması, birçok kurum tarafından finanse edildi.

Bu çalışmayla, Avrupa Kanser ve Beslenme Araştırması’na kayıtlı insanlardan alınan verilere bakılarak, kahve tüketimiyle ölüm arasında bağlantı olup olmadığı incelendi.

Bazı görüşlere göre kahve içmenin daha uzun yaşamanıza sebep olabileceğinden emin olmanın en titizce çalışılmış bilimsel yolu binlerce kişiyi düzenli olarak kahve içmeye zorlarken binlerce benzer kişinin kahve içmesini engellemektir. Ancak bu, gerçekleşmesi muhtemel olmayan bir çalışmadır.

Kahve ile ilgili bulgular dikkatle yorumlanmalıdır. Araştırma, kahvenin ölüm riskini azalttığını kanıtlamaz; çünkü ölüm riskini azaltmaya yardımcı olan bir çok faktör göz ardı edilmiş olur.

Kahve içmek sağlıklı, dengeli bir diyetin parçası olabilir. Mevcut kılavuzlar günde yaklaşık dört fincan kahve içmeyi önerir.

Ancak böyle araştırmalar neden ve sonuç göstermez, bu nedenle kahve içmenin ölüm olasılığını azalttığı veya artırdığı ispatlanamaz.

Araştırmada, özellikle dolaşım hastalıkları ve sindirim sistemi hastalıklarından kaynaklı durumlarda, kahve içmenin ölüm riskini azaltabileceği görülmüştür. Ancak kahve sihirli bir şekilde tüm sağlık sorunlarını gidermez ve sonsuz bir hayat vadetmez, sadece yaşadığınız hayatı düzenlemenize, enerjinizin yüksek olmasına yardımcı olur. Daha uzun yaşamanın en etkili yolu düzenli beslenme ve devamlı egzersiz yapmaktır.

Kaynaklar

bbc        cnn         ncbi        metro       annals        dogrula.org

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,907TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler