Japonya’da Gazetenin Toprağa Gömülünce Filizlendiği İddiası

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada yer alan bir paylaşımda, “Japonya’nın en çok okunan gazetesi tohumlardan yapılıyor ve toprağa gömünce filizleniyor.” iddiası yer almıştı. Gazetenin toprağa gömüldüğünde filizlendiği iddiası doğrudur.


 

japonyada gazete filizlendi


Gelişmiş bir ülke olan Japonya‘da icat edilen yüzde yüz sürdürülebilir gazete, dünyayı şaşırtan buluşlardan biridir.

Çevre konusundaki duruşuyla tanınan ve ülkedeki en önemli günlük gazetelerden biri olan Mainichi, 2016’da %100 biyolojik olarak parçalanabilir “yeşil” bir sayı bastı.

Geri dönüştürülmüş ve sebze kağıdından yapılmış, okuduktan sonra ekilebilecek olan bu gazeteye, “Yeşil Gazete” deniyor. Ünlü Japon gazetesi The Mainichi Shimbunsha‘nın yayıncısı tarafından icat edilen bu yöntemde, gazeteyi okuduktan sonra küçük parçalara ayırıp toprağa gömünce çiçek açıyor.

japonyada gazete filizlendi

Gazetede, 4 Mayıs 2016 “Yeşillikler Günü” için, çoğunluğu büyük çevresel konularla ilgili makaleler yayınlandı. Ama en önemlisi, gazete tekrar kullanılmak üzere tasarlandı. Çiçek tohumları (haşhaş, gül, papatya vb.), noktalı geri dönüştürülmüş kağıda bitki bazlı mürekkeple (gübre olarak) basıldı. Okuyucuya, okuduktan sonra gazeteyi küçük parçalara ayırıp bitki olarak yetiştirmesi söylendi. Düzenli sulama ve birkaç hafta bekleme ile güzel çiçekler üretildi.

Ekilebilir Gazete

Bu ekilebilir gazete sayfaları, geri dönüştürülmüş kağıt, su ve küçük çiçekler veya ot tohumları karışımıdır (evde kolayca yapılabilir) ve yaratıcı bir şekilde yeniden kullanılabilir: Okumayı bitirdikten sonra parçalara ayırıp toprağa gömülünce ve sulanınca, birkaç hafta içince çiçek açacaktır.

japonyada filizlenen gazete

 

Çevre dostu gazete düşüncesi, “The Mainichi” ile çalışan Japonya’nın en büyük reklam ajanslarından biri olan Dentsu Inc tarafından tasarlanmıştır. Yeşil Gazete, Japon gazetesinin üstlendiği ilk sürdürülebilir girişim değildir. Çevresel sorunlar kapsamında susuzluk çeken nüfus için su bağışları üzerine de reklam kampanyası yapan gazete, küresel sorunları çözmek üzere girişimlerde bulunmaktadır.

Mainichi‘nin yeşil gazete çıkartmaktaki amacı, ekolojik sorunlara karşı farkındalık yaratmak, insanları sirküler ekonomi hakkında düşünmeye teşvik etmekti. Gazete aynı zamanda gençlerin farkındalığını artırmak için okullarda da kullanıldı.

Doğruluk Yüzdesi 100
Doğruluk Yüzdesi


Editörün notu: Gazete Japonya’da ünlüdür ancak en çok okunan Japon gazetesi değildir.


KAYNAKLAR

lifegate    livingcircular.veolia    youtube

Bunlara da Göz Atabilirsin

Çin roketinde medya koordinatları

Çin Uzay İstasyonu’nun ilk parçası olan çekirdek modül Tienhı’yı taşıyan Long March 5B roketi, 29 Nisan’da fırlatılmıştı. Fırlatıldıktan sonra Tienhı modülü başarılı bir şekilde...

Darp süsü değil: Kriah

İddia: Bir grup Yahudi, kendilerini Filistinli Müslümanlar tarafından saldırıya uğradıkları görüntüsü vermek için üstlerindeki giysileri yırttı. Yenisafak.com, Doğan Haber Ajansı ve bir çok dijital  haber...

Orman işçisi değil Hampton Lumber şirketi yaptı

Sosyal medya platformu İnstagram’da 08 Mayıs 2021 tarihinde Erkantopuzofficial hesabından yapılan bir paylaşımda, ABD’nin Oregon eyaletindeki köknar ormanına, ormanla ilgilenen bir işçinin gülen yüz...

Sosyal Medya Hesaplarımız

2,312BeğenenlerBeğenme
20,140TakipçilerTakip Et
9,900TakipçilerTakip Et

En Son Eklenenler