İzmir Marşı’nın Kafkasya Marşı Olduğu İddiası

İzmir Marşı‘nın geçmişine dair birçok iddia ve tartışma söz konusu olmuştur. Bu iddialardan en çok konuşulanı ise, İzmir Marşı’nın Kafkasya Marşı‘ndan uyarlandığı iddiasıdır. İzmir Marşı’nın uyarlama olduğu iddiası doğrudur.

İzmir Marşı

İzmir Marşı, Türk ordusunun Kurtuluş Savaşı sırasında İzmir’e girişini konu alan nihavend makamında bir marştır. İzmir Marşı olarak bilinen birden fazla marş bulunmaktadır. İddiaya konu olan İzmir Marşı şudur:

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı tarafından, 2011 yılında ilk sayısı çıkartılmış olan dergide geçen metne göre; orijinalinde “Kafkasya dağlarında çiçekler açar” olan marş, daha sonradan “İzmir’in dağlarında çiçekler açar” olarak dönüştürülmüştür.

ege üniversitesi izmir marşı kafkasya marşı
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuarı Dergisi

Ayrıca, İzmir‘de kurulan Esendere Kültür Sanat Derneği’nin hazırlamış olduğu arşive göre, İzzettin Hümâyi Elçioğlu tarafından bestelenen marşın adının “Kafkasya Marşı” olduğu ve orijinalinde marşın “Kafkasya dağlarında çiçekler açar” şeklinde başladığı görülmektedir.

kafkasya marşı

 

Bu konuda araştırma yapan Sol habere göre ise, Elçioğlu, marşı “Kafkasya Marşı” olarak, kendisinin de katıldığı rivayet edilen Kafkasya Cephesi’ne ithafen 1914 senesinde bestelemiştir. Haberin devamında da şöyle açıklamalar vardır:

Bu bilgiyi Kemal Tahir, “Yorgun Savaşçı” romanında, Enver’in ondan küçük dayısı Halil Paşa’nın ağzından, şu şekilde desteklemektedir: ‘Umduğumuz gibi, Kafkasya dağlarnda çiçekler açsaydı, düşman önümüzden kaçsaydı bile biz, 95 bin kişi ile Turana ulaşamazdık…’

Dolayısıyla bizim İzmir Marşı diye bildiğimiz marş, esasen Kafkasya Marşı olarak yazılmıştır. Kurtuluş Savaşı sırasında bir dönem “İnönü dağlarında çiçekler açar…” şeklinde de söylenen marş, muhtemeldir ki 9 Eylül 1922’den sonraki bir tarihte İzmir’e ve Kemal Paşa’ya uyarlanmıştır.”

Naci Özgüç

Naci Özgüç orkestra şefi

Ayrıca Hürriyet’in haberine göre, İzzettin Hümayi Elçioğlu’nun torununun oğlu ve aynı zamanda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin orkestra şefi olan Naci Özgüç, İzmir Marşı ile ilgili olarak şöyle demiştir:

“Bu marşın ‘Kafkasya Marşı’ olarak babamın dedesi İzzettin Hümayi Elçioğlu tarafından bestelendiğini ailemden öğrenmiştim. Yaptığım araştırmalarda; İzzettin Bey’in 38 yaşındayken, cephede bestelediğinin sanıldığını gördüm. Çok önemli bir bestekâr olduğunu başka kaynaklardan da doğrulattım.”

 

Mehmed Ali Bey

“Kalan Müzik” tarafından hazırlanan ve Odeon Orkestrası’nın çaldığı “Osmanlı Marşları” albümünde yer alan İzmir Marşı ise, tamamen farklı bir marştır. Bestecisi Mehmed Ali Bey’dir. İlk Türk klarnetçisi ve Türk klarnet geleneğinin büyük ustası sayılan Mehmed Ali Bey, İzmir Marşı ve Plevne Marşı gibi birer başyapıt sayılacak marşların yaratıcısıdır. Birden fazla İzmir Marşı adında marş olması sebebiyle yanlış anlaşılmalar söz konusu olmuştur. Ancak İzmir Marşı olarak bilinen Kafkasya Marşı, 1914’te bestelenmiş, Mehmed Ali Bey ise 1893’te vefat etmiştir. O yüzden Kafkasya Marşı’ndan uyarlanan İzmir Marşı ile Mehmed Ali Bey’in bestelediği İzmir Marşı’nın birbiriyle alakası yoktur. Mehmed Ali Bey’in bestelediği İzmir Marşı;

İzzettin Hümayi Elçioğlu Kimdir?

İzmir Marşı olarak meşhur olmuş ancak Orijinalinin Kafkasya Marşı olduğu anlaşılan bestenin sahibi İzzettin Hümayi Elçioğlu, 1870’li yılların sonuna doğru İstanbul’un Fatih ilçesinde doğmuştur. Nezaret görevlisi olarak uzun süre çalışmış ve daha sonra emekli olana kadar musiki öğretmenliği yapmıştır. Musiki öğrenmeye çok küçük yaşlarda başlayan Elçioğlu, hem Doğu hem Batı musikisine hakimdi. Birçok önemli eseri olan ve 3 Ekim 1950’de vefat eden bestekar, Edirnekapı mezarlığına defnedilmiştir.

Kafkasya Marşı

İzmir Marşı’nın orijinal hali olan Kafkasya Marşı’nın seslendirilmiş hali;

https://www.youtube.com/watch?v=LokNnTc8bro


Doğruluk Yüzdesi 90
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

ege.edu.treksd.orgeksd.org 2haber.sol.orgHürriyetearsiv.sehir.edu.trYoutubeYoutube 2Youtube 3

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*

× How can I help you?