Ana sayfa Genel İzban Nedir? İzmirliler Neden İsyan Ediyor?

İzban Nedir? İzmirliler Neden İsyan Ediyor?

1666
0
izban nedir yeni uygulama artı para 3

“İzban nedir, İzmirliler neden isyan ediyor” başlıklı haberimizi okuyarak, son birkaç gündür gündem olan İzban ve İzban’da yeni uygulama hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İzban Nedir?

İzban, İzmir’deki Aliağa-Selçuk arasındaki banliyö hattında hizmet veren, havalimanı bağlantılı, en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden biridir. Anadolu’daki ilk demir yolu hattı olarak 1856 yılında hizmete giren İzmir-Aydın demir yolu ile 1863’te hizmete giren İzmir-Kasaba demir yolu hatlarının üzerinde inşa edilen İzban, TCDD ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yüzde 50 ortaklıklarıyla kurulmuştur.

2010 yılında 31 istasyonla başlayan İzban, daha sonra istasyon sayısını 40’a çıkararak toplamda 136 km uzunluğunda olan bir hattır. Bu özelliği ile Türkiye’nin en uzun şehir içi banliyö hattı konumundadır.

İzban, 2018 verileriyle toplamda 73 trene sahiptir ve günlük olarak en az 300 bin kişilik yolcu taşımaktadır.

İzban Yeni Uygulama Nedir?

Aliağa’dan Selçuk’a hizmet veren kent içi banliyö sistemi İzban’da 15 Şubat Perşembe gününden itibaren “Artı Para” adı verilen yeni sisteme geçilmiştir. Artı para sistemine göre, yolcuların bindikleri her istasyonun farklı bir ücreti vardır. Bu uygulamaya göre yolcuların, 25 kilometreye kadar olan seyahatlerini 2,86 lira ödeyerek yapabilecekleri ve sonrasında gittiği her kilometre başına 7 kuruş daha ödeyecekleri kararlaştırılmıştır.

Örneğin; Alsancak İstasyonundan ilk binişini yapan yolcuların toplu taşıma kartlarındaki bakiyeye göre gidilebilecek en uzak nokta olan Alsancak-Selçuk ücreti kadar (Tam: 6,50 TL, Öğrenci: 3,73 TL, Öğretmen: 4,80 TL) bloke konulacaktır. Yolcunun gittiği mesafe 25 kilometre içerisinde yer alıyorsa tam için 2,86 TL, öğretmen için 2,20 TL, öğrenci ve 60 yaş için 1.65 TL tahsil edilecektir.

Mesafe, 25 kilometrenin üzerindeyse her kilometre için ayrıca başlangıçtaki blokenin içinden tam için 7 kuruş, öğretmen için 5 kuruş, öğrenci ve 60 yaş için 4 kuruş daha ek ücret alınacaktır.

izban nedir yeni uygulama


Artı Para Sistemine Tepkiler

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2018 Ocak’ta toplu taşıma ücretlerine yapılan yüzde 10’luk zamdan sonra, 15 Şubat 2018 tarihinden itibaren de İzban’da kilometre bazlı fiyat alınması üzerine vatandaşlar tepki göstermiştir.

Tam biletin ücretinin, ilk binilen durakta kesildiğini öğrenen yolcular, indikleri durakta para iadesi almak için kuyruk oluşmasından ve yeni sistemde ulaşım kartlarına öncekine nazaran daha fazla tutar yüklenmesi gerektiği için tepkilerini dile getirmişlerdir.


izban nedir yeni uygulama artı para


İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu Açıkladı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, geçtiğimiz hafta Bornova TV’de yayınlanan Kent Gündemi isimli programda, İzban’da artı para uygulaması hakkında şunları söyledi:

“Ne yaparsanız yapın İzmir bir sallanır sonra taşlar yerli yerine oturur. Aliağa-Menderes, Aliağa-Selçuk oldu. Yarın da Bergama’ya gidecek, belki Kınık’a gidecek. 136 kilometreyi bugün tek biletle gitsin iddiasında bulunmak doğru değil. Bu işin adaleti var. Bizim yolcumuzun büyük bölümü Şirinyer ve Çiğli istasyonu arasında. Onları etkileyen bir şey yok. Büyük bir bölüm yükleyecek sonra geri kesilecek. Ödeyecekleri 2.86 TL’dir. Aynı ücrettir.”


Kaynaklar: izban.com.tr, youtube, eshot.gov.tr, aliağa ekspres

[Toplam: 7   Ortalama: 4.4/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*