Ana sayfa Genel İsviçre Bankalarında Erdoğan’a Ait 19 Ton Altın Olduğu İddiası

İsviçre Bankalarında Erdoğan’a Ait 19 Ton Altın Olduğu İddiası

744
0
erdoğan altın

İsviçre Bankalarında Erdoğan’a Ait 19 Ton Altın Olduğu İddiası başlıklı yazımızda, son günlerde sosyal medya ortamlarında sıklıkla yer verilen iddiayı inceledik.

Sosyal medyada bir gazete küpürü görseliyle paylaşılan bir gönderide, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında “Amerika’da bulunan parasını altına çevirerek 29 ton altının 10 tonunu İngiltere bankalarına bırakmış. Kalan 19 ton altını Basel’e getirip dünya bankasına yatırmış. Adam çalışıyor ama çalışıyor yaaaa. Eee yol yaptı hastane yaptı Çalmasın mı yani?? 29 ton altını, gemicikleri, konutları, sıfırlanan paraları, Emine Hanım’ın lüks çantaları haketmedi mi?? Bence az bile!!” yazılmıştı.

Paylaşımda yer alan, İsviçre bankalarında Erdoğan’a ait 19 ton altın olduğu iddiası doğru değildir.

Aşağıda da bahsettiğimiz gibi, İsviçre merkezli haber kuruluşunun iddiasında, Türkiye altın rezervlerinin ABD bankalarından çekilerek İsviçre ve İngiltere bankalarına yatırıldığı yer almaktadır. Erdoğan’ın, iki ülke arasındaki gerginliklerden ötürü ABD Merkez Bankası’ndan kurtulmak ve Türkiye Merkez Bankası’nı ABD çıkarlarından koruyarak bağımsız hale getirmek istediği için bu hamleyi gerçekleştirdiği iddia edilmektedir.

isviçre bankaları


Bu iddia hangi haber üzerine ortaya atıldı?

Ortaya atılan bu iddianın sebebi ise, İsviçre merkezli haber kuruluşu olan BZBasel’in haberi:

bz basel erdoğan

isviçre haber

isviçre basel

basel banka

isviçre gazete

Türkiye’nin altını neden Basel bankalarında?

Görselde yer alan Basler Zeitung BZBasel’in haberinin başlığında, “Erdoğan Fort Knox’tan Basel’e 19 ton altın getiriyor” iddiası yer alıyor. Haberde bu altınların üst düzey koruma altında bulunan bir gökdelendeki İsviçre merkezli Bank for International Settlements’e aktarıldığı yazıyor.

Yorumculara göre bu hamlenin amacı, Türkiye ve ABD arasındaki gerginlikler. Yine habere göre Erdoğan, Türkiye Merkez Bankası’nı kontrol altına alarak, ABD çıkarlarından koruyup bağımsız bir hale getirmeye çalışıyor.

Ayrıca iddiada, altın rezervlerindeki artışla birlikte Türkiye’nin ABD’den değerli metallerini çektiği ve tüm altın rezervlerini İngiltere Bankası ve İsviçre merkezli Bank for International Settlements’e (BIS) yatıracağı söyleniyor. Çoğunlukla Orta Doğu’dan haber yapan Amerikan haber sitesi Al-Monitor, ABD’den getirilen 28,6 ton altının 18.7 tonunun İsviçre’ye getirildiğini ve Türk altının yarısından fazlasının da İngiltere Bankası tarafından tutulduğunu söylüyor.

Sorulara ancak genel cevaplar veren BIS (Bank for International Settlements), bireysel ülkeler hakkında bilgi vermiyor ve kendi mevduatları için çeşitli ulusal bankaların altyapısını kullanıyor.

Bank for International Settlements
Bank for International Settlements, Basel

yüzde 0 dogrula.org doğruluk yüzdesi %0

Kaynak: bzbasel.ch

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*