Ana sayfa Genel Çevre İstanbul’da 3 Milyon Ağaç Kesildi İddiası

İstanbul’da 3 Milyon Ağaç Kesildi İddiası

1584
0
İstanbulda ağaç kesildi iddiası 5

“İstanbul’da 3 Milyon Ağaç Kesildi İddiası” başlıklı içeriğimizde, İstanbul’da 3 milyon ağacın kesildiği

Bazı twitter kullanıcılarının, İstanbul’da 3 milyon ağacın kesildiğini iddia ederek, yukarıdaki görseli paylaşmasıyla, sosyal medyada bu mevzu tartışma haline gelmiştir.

İstanbulda ağaç kesildi iddiası

İstanbulda ağaç kesildi iddiası 1

Dogrula.org, bu konuyu iki aşama halinde değerlendirmiştir. İlk olarak bahse konu olan görselin, İstanbul’da gerçekleştiği iddia edilen ağaç kesme mevzusuyla bağlantısı, ikinci olarak da iddia edildiği gibi İstanbul’da bir ağaç kesme durumunun olup olmadığı incelenmiştir.

Paylaşılan Görseller Türkiye’den Değil

Mevzu-bahis paylaşımlarda kullanılan görsellerin, İstanbul’da yapıldığı iddia edilen ağaç kesimiyle alakası olmadığı gibi, görsel Türkiye’den dahi değil. Görsele dair web taraması yapıldığında, farklı ülkelerden insanların 11-22 Haziran 2017 tarihleri arasında viralleşen bu görseli paylaştıkları anlaşılıyor.

İstanbulda ağaç kesildi iddiası 2

 

İstanbulda ağaç kesildi iddiası 3
İstanbulda ağaç kesildi iddiası 4

İstanbul’da 3 Milyon Ağaç Kesildi İddiası

Söz konusu paylaşımlarda, İstanbul’da 3 milyon ağaç kesimi yapılmış olduğu iddia edilmektedir. İstanbul’da Kuzey ormanlarında ağaç kesimi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü inşaası sırasında (26 Ağustos 2016 öncesinde) yapılmış olup, bunların sayısı paylaşımda iddia edildiği üzere 3 milyon değil, yaklaşık olarak 380 bin civarındadır. Veriler, Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’ın verdiği bir röportajda aktarmış olduğu üzere, Orman Bakanlığı resmi verileridir.

Ahmet Arslan’ın ifade ettiği üzere, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün yapımı dolayısıyla kesilen ağaç sayısından daha fazlası, yürütülen peyzaj çalışmaları kapsamında köprünün açılışından öncesinde dikilmeye başlanmış ve sonrasında da devam etmiştir.


Doğruluk Yüzdesi 0
Doğruluk Yüzdesi

Kaynaklar:

Ormansu.gov.trOgm.gov.trYeniakit.com.trYoutube.comTwitterTwitter 2, 3kopru, ormansu.gov

[Toplam: 1   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*