Ana sayfa Genel Araştırma İstanbul Yeni Havalimanı Gerçekten İhtiyaç mı?

İstanbul Yeni Havalimanı Gerçekten İhtiyaç mı?

2200
0
İstanbul 3. havalimanı
İstanbul Yeni Havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı Projesi

Mevcut İstanbul Atatürk Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı full kapasite çalıştığı ve yeni bir havalimanının desteğine ihtiyaç duyulduğu için, Türkiye 2023 hedefleri doğrultusunda İstanbul Yeni Havalimanı projesini başlatmıştır.

Karadeniz sahilinde yer alan İstanbul Yeni Havalimanı, Atatürk Havalimanı’nın 35 km kuzeyinde ve İstanbul şehir merkezinin de 40 km kuzey batısında yer almaktadır. İstanbul Yeni Havalimanı (İYH) Projesi; İGA ile Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) arasında Yap-İşletDevret/Build-Operate-Transfer (BOT) esasları çerçevesinde oluşturulan bir sözleşmeyi esas alır. Dört fazda inşa edilecek havalimanının ilk fazı olan yıllık 90 milyon yolcu kapasitesine sahip terminali ile üç pistinin 2017 yılı sonunda açılması planlanıyor. Tüm fazları tamamlandığında yıllık 150 milyon yolcu kapasitesi ile 350’den fazla destinasyona uçuş ve 150’den fazla havayolu şirketine ev sahipliği yapacaktır.

Lale kulesi
İstanbul Yeni Havalimanı Lale Kulesi

Proje alanı toplamı 76,5 milyon metrekare olan yeni havalimanının ilk etabı Atatürk Havalimanı’nın 3 katı büyüklüğünde olacaktır.

Lale figürlü tasarımı ile 2016 Mimarlık Ödülü’ne layık görülen 17 katlı havalimanı kulesi, 50 milyon TL’ye mal olacaktır ve 90 metre yüksekliğindedir.

Üçüncü Havalimanı Gerekli mi?

Uzmanlara göre, yurt içinde ve dünyada ilgi odağı olan İstanbul Yeni Havalimanı, İstanbul’u dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirecektir. Küreselleşen dünyada hava taşımacılığına rağbet artmaktadır ve bir havalimanı, ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşim ile çevresinde yeni bir yaşam alanı oluşturmaktadır.

Havalimanı Kentleri: Bir sonraki Yaşamımız” (The Way We’ll Live Next) kitabının yazarı, şehir ve çevre planlama uzmanı Greg Lindsay, büyük bir pazar olan proje hakkında şunları söylemiştir:

“Bu proje İstanbul’u dünyanın en önemli merkezlerinden biri haline getirecek. Var olan havaalanlılarını büyütmek mümkün ama emin olun yenisini yapmak kadar zahmetli. İstanbul nüfus itibariyle dünyanın en kalabalık şehirlerinden biri. 8 milyon nüfusa sahip Londra’nın 4 tane havalimanına sahip olduğunu göz önünde bulundurursak yeni bir alan İstanbul için fazla değil. Hava taşımacılığında önemli olan ne kadar çok havalimanına sahip olduğunuz ya da ne kadar büyük olduğu da değil, gelişime katkı sağlayan önemli tek bir şey var o da ne kadar noktayı birbirine bağladığınız. İnsanlar İstanbul’a geldiğinde dünyanın hemen her yerine uçabiliyor mu, işte dünyanın en önemli merkezlerinden biri olmak için atılan adımların en önemlisi budur.”

havalimanı
İstanbul Yeni Havalimanı

Ayrıca, havalimanı projesiyle ekolojik dengenin bozulduğu ve kuzey ormanlarının yok edildiği iddialarına da açıklık getirildi. İddia edildiği üzere sahanın tamamına yakınının ormanlık alan olmadığı ve  yüzde 65’inin daha önceden zaten tahrip olmuş alanlardan oluştuğu belirtildi. Birçok bitki türünün yetiştiği bölgede kardelenlerin korunması için eylem planı hazırlandığı, inşaat firmalarına 10 milyon ağaç dikilmesi konusunda şart koşulduğu da açıklandı. Bununla beraber, proje kapsamında, önde gelen kuş bilimci ve akademisyenlerle çalışılarak, kuş göç yollarının da titizlikle araştırıldığı ve bölgedeki kuş hareketlerinin incelendiği belirtildi. Şunu da belirtmek gerekiyor; dünyanın bir çok yerinde havacılık sektörünün en temel meselesi kuş göç yolu ve Amerika’da Vancouver, Salt Lake City, Chicago, Sacramento JFK havaalanları da göç yolları üzerinde yer alıyor. Bunun dışında Burgaz, Varna, Kopenhag gibi bir çok havalimanı da kuş göç yolu üzerinde faaliyet gösteriyor.

İstanbul havalimanı
3’üncü havalimanı

İstanbul Yeni Havalimanı Projesinin Dünyadaki Yankıları

Dünyanın en büyük havalimanı olan mega proje İstanbul Yeni Havalimanı, dünya ülkelerinin de gündeminde sıkça yer alıyor. Bu ülkelerden biri Hollanda. Hollanda hükümeti adına faaliyet gösteren Atradius DSB şirketi, havalimanı projesinin potansiyel çevresel riskler taşıdığını söyleyerek proje için yaptığı ihracat kredisi desteği başvurusunu geri çektiğini açıklamıştı. Hollanda devlet televizyonunda Amsterdam Havaalanı ile İstanbul Yeni Havalimanı karşılaştırılmış ve yılda 55 milyon yolcu ağırlayan Amsterdam Schiphol Havaalanı’nın yolcularının yüzde 40’ının yurt dışından ya da transit uçuşlarla geldiğini belirtilmişti. İstanbul Yeni Havalimanı işaret edilerek, Hollanda ekonomisi için çok önemli olan Schiphol Havaalanı’nın konumunun tehdit edilerek bazı tehlikelerle karşı karşıya olduğu söylenmişti.

Hollanda televizyonunda İstanbul Yeni Havalimanı projesinden duyulan endişeler konuşuldu.

Projeden endişe duyan bir başka ülke Almanya. Frankfurt Avrupa‘nın en önemli aktarma noktalarından biri. Mega proje 3’üncü Havalimanı, Doğu’ya uçuşlarda en önemli aktarım merkezi olacağı için Almanya’ya ciddi rakip olacak. Frankfurt Havalimanı’nı işleten Fraport şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Schulte, İstanbul’a yapılacak 3. havalimanının kendileri için üstesinden gelinmesi gereken bir sınama olacağını söylemiştir.

ABD Türk İş Konseyi İcra Direktörü Jennifer Miel, İstanbul Yeni Havalimanı projesinin sadece Amerika değil, tüm dünyada büyük bir heyecana neden olduğunu ifade etmiş, DHMİ Genel Müdürlüğü’nün kamu-özel işbirliği konusundaki deneyimlerinden Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılacak yeni havalimanı projelerinde yararlanmak istediklerini söylemiştir.

Tasarımı, Türkiye‘yi simgeleyen Lale kulesi ve dünyanın en büyüğü olmasıyla göz dolduran mega proje kapsamında, 3’üncü Havalimanı‘nın 2015 yılında Havaalanı Konseyi‘ne göre 101 milyon taşıyan Atlanta Uluslararası Havalimanı‘nı aşarak yılda 150 milyon yolcu taşıması planlanıyor. Tüm etapları bitirildiğinde kapasitesinin 200 milyona kadar genişletilmesi de mümkün. Havalimanının Şubat 2018’de faaliyete geçmesi bekleniyor.


KAYNAKLAR

igairport   kanalistanbul   airlinehaber   bothends

[Toplam: 4   Ortalama: 4.5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*