Ana sayfa Genel İstanbul İl Emniyet Müdürü’nün Yaptığı İddia Edilen Açıklama

İstanbul İl Emniyet Müdürü’nün Yaptığı İddia Edilen Açıklama

472
0
hursad

Dogrula.org’a ihbar olarak gönderilen, kullanıcılara WhatsApp’tan gelen bu görseldeki açıklamanın İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’a ait olduğu iddiası doğru değildir.

Yazı, İstanbul İl Emniyet Genel Müdürü Mustafa Çalışkan’ın değil, Hac ve Umre Seyahat Acentaları Derneği (HURSAD) Başkan Yardımcısı Muharrem Güldemir’in, devlete destek amacıyla yaptığı basın açıklamasından.

Güldemir, Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı çağrı doğrultusunda, dolarla yaptıkları hac ve umre programlarını iptal ederek, ellerinden geldiğince saldırılar karşısında devlete destek olacaklarını belirtmiştir.

Bir kısmı değiştirlerek Emniyet Genel Müdürünün açıklaması olduğu söylenen ve aslında Güldemir’e ait olan açıklamanın aslı şöyle:

“Bedelini hep beraber ödeyeceğimiz, adeta ekonomi savaşı verdiğimiz bu süreçte karşı aktörlerin ülkemize taarruzlarından biri olan ekonomimizi çökertme amaçlı olarak yaptıkları ve Türk lirasını değersizleştirme operasyonunda hepimiz, gücümüz yettiği ve elimizden geldiği kadar devletimizin yanında olmalıyız. Gün birlik olma günüdür.”

“Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu çağrı doğrultusunda dolarla yapmış olduğumuz hac ve umre programlarımızı iptal ederek, karınca kararınca elimizden geldiği kadar bu saldırılar karşısında devletimize destek olacağız. Bundan sonraki programlarımız uzman turizm ve hac ve umre firmaları olarak, para birimimiz Türk Lirası baz alınarak yapılacaktır. Gerekirse bir yıl boyunca hac ve umre programlarımızı durdurabiliriz. Bu konuda tüm sektörleri duyarlı olmaya davet ediyoruz. Her daim devletimizin ve Türkiye Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız.

Bu açıklamaya, (HURSAD) Başkan Yardımcısı Muharrem Güldemir’in Twitter hesabından ve yönlendirdiği haber linkinden ulaşmak mümkün.


Açıklamada yer alan bazı ifadelerin benzer olması, aslında yazının kopya edildiğini ve İstanbul İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’a ait olduğu iddia edilen açıklamanın gerçeği yansıtmadığını göstermiştir. İki açılamadan aynı olan cümleler şöyle:


Devlete destek olmak amaçlı basın açıklaması yapan Mustafa Güldemir’in konu ile ilgili çağrı yaptığı başka Twitter paylaşımları da mevcut:


 

Ayrıca, İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü web sitesi incelendiğinde, söz konusu iddiaya ait bir basın açıklamasına rastlanmamıştır.

yüzde-0-dogrula.org-doğruluk-yüzdesi

Kaynaklar: kaynak1, kaynak2, kaynak3, kaynak4

[Toplam: 2   Ortalama: 5/5]

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here

*